Jump to content



Ήχος απο HDMI


Jerry007

Recommended Posts

Παιδιά πήγα σήμερα μια βόλτα στα μαγαζιά και αγόρασα εναωραίο καλλωδιάκι HDMI

Σύνδεσα τον υπολογιστή στην HDTV μου και έβαλα τις κατάληλες ρυθμίσεις....

Όλα μια χαρά αλλα δεν έχω ήχο!Έψαξα το control panel της Nvidia τις ρυθμίσεις ήχου αλλα τίποτα....

Η κάρτα γραφικών μου γράφει οτι είναι HDCP compatible αλλα δεν μπορώ να πάρω ήχο τι να κάνω?

Όλα αυτα στο σύστημα της υπογραφής...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το πρόβλημα.....

Ρώτησα και μου είπαν οτι μόνο η Ati έχει καταφέρει απο την θύρα DVI να μεταφέρει εικόνα και ήχο,η Nvidia μας ξαναδείχνει μια ακόμα φορά το μεγαλείο της....

Μωρε δεν θα πάρω την 4870χ2,θα φάει ενα κλώτσο η 8800 όλο δικό της!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών μου γράφει οτι είναι HDCP compatible αλλα δεν μπορώ να πάρω ήχο τι να κάνω?

Κατ'αρχην αυτο ειανι τελειως ασχετο...δεν εχει καμια επαφη το HDCP με τον ηχο...

Αποκει και περα, σου ειπαν τη μιση αληθεια. Οντως οι ΑΤΙ εχουν καλυτερη υποστηριξη αφου ηδη απο την εποχη 3850 ειναι στο reference design το να βγαιενι ηχος απο το DVI εφοσον βαλεις τον hdmi adaptor. Οποτε οποια και να παρεις απο 3850 και μεταγενεστερες θα δινει ηχο ανεξαρτητα υλοποιησης. Στην nvidia υπαρχει η δυνατοτητα, αλλα εξαρταται απο τον εκαστοτε κατασκευαστη της καρτας να την υλοποιησει. Πρεπει να βαλει μια εισοδο ηχου πανω στην καρτα και να βαλεις ενα καλωδιακι εσωτερικα απο τη μητρικη στην καρτα, και ετσι η καρτα θα ενσωματωσει τον ηχο με το video και θα στα δωσει στο hdmi!

Σιγουρα η λυση της ATI ειναι πιο ευχρηστη και πιο σιγουρη, αλλα πρωτου πεταξεις την καρτα σου, ριξε μια ματια μηπως η υλοποιηση σου υποστηριζει τη μεθοδο αυτη με το καλωδιο ηχου...

Link to comment
Share on other sites

έχω και γω hdmi με την hdtv και δν έχω πρόβλημα με τον ήχο παίζει μια χαρα... αλλα κάθε φορά που ανοίγω τη τηλεόραση η ανάλυση είναι 800*600 και πρέπει να την αλλάζω και είναι σπαστικό.. έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρειαζομαι βοηθεια.Ενω εχω συνδεση το spdif out της μητρικης με spidif in της καρτας γραφικων με το αναλογο καλωδιο δεν μου δινει ηχο στην tv οταν βλεπω hd.Mηπως πρεπει να ρυθμισω κατι μεσω windows? H καρτα μου ειναι η sparkle calibre 8800gt 512 http://www.sparkle.com.tw/product_detail.asp?id=57&sub_id=152 .H Tv sony 40w4000.Παρακαλω help

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.