Jump to content



HTPC με την DG45FC


XtR

Recommended Posts

Γεια χαρά,

με την κυκλοφορία της DG45FC αποφάσισα να φτιάξω ένα HTPC-Κατεβαστήρι.

Θέλω να είναι αθόρυβο και με μικρή κατανάλωση αλλά να παίζει και ταινίες 1080p χωρίς προβλήματα.

Κατέληξα στα εξής:

Motherboard: DG45FC από το Hacshop. Μπορώ να την βρω αλλού φθηνότερα;

CPU: Intel 8400 ή 7200 ακόμα δεν έχω αποφασίσει... Ποια προτείνετε;

RAM: 2GB Kingston

Hard Disk: 500GB Western Digital

Κουτί: Εδώ είναι τα δύσκολα... Μου πρότειναν το πολύ καλό Psile Nexus Black από το hacshop αλλά είναι πολύ ακριβό.

Υπάρχει άλλο τέτοιο σουλουπωμένο κουτί με ενσωματωμένο τροφοδοτικό να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Φίλε το κουτάκι πολύ ωραίο, αλλά πιστεύω είναι ακριβό γι' αυτά που προσφέρει! Μάλλον είναι ακριβό το hacshop...

Κοίτα εδώ, αν μπορείς να το φέρεις από Ευρώπη (η Ελλάδα δεν είναι Ευρώπη σ' αυτά τα θέματα)

http://www.psile.com/index.php?ID=6

Link to comment
Share on other sites

x-treme μιλάμε η διαφορά είναι 100 €!!

TOTAL inc delivery € 197,95

Θα το παραγγείλω από εκεί μάλλον εκτός αν υπάρξει καλύτερη πρόταση κουτιού...

EDIT: Είναι χωρίς τροφοδοτικό το κουτί από το psile.com γι'αυτό είναι φθηνότερο.

Το Hacshop δίνει και 150watt τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

Πάντως για τροφοδοτικό που λέτε. Σκέφτομαι να πάρω το 120w PicoPSU.

Δεν θα κάνει δουλειά; Αυτά τα κουτιά τι τροφοδοτικά παίρνουν; Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με HTPC και δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που κοιτάς σε ΙΤΧ? Ο χώρος είναι τόσο πρόβλημα?

Ρωτάω γιατί μπορείς να στήσεις ένα m-ATX σύστημα με ένα κουτί πχ σαν αυτό -> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1094343 με πιο φθηνό hardware που θα είναι και πιο επεκτάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το στριμώξω σε ένα επιπλάκι-ράφι πάνω από την tv δίπλα στο router.

Εκεί έχει ύψος 28εκ και πλάτος 40εκ οπότε JimmyFox μάλλον το κουτάκι μου κάνει.

1) Αυτό το κουτί παίρνει κανονικού μεγέθους τροφοδοτικό;

2) Λέτε να πάω σε microATX αντί για mini; Θα μου βγει οικονομικότερο λογικά; Τι επιλογές έχω εδώ σε motherboards με HDMI;

3) SirDiman Ίσως να σας φανεί λίγο κάπως η ερώτηση αλλά ακόμα δεν το έχω καταλάβει πλήρως. Τα τροφοδοτικά όσο μικρότερα σε watt τόσο μικρότερη και η κατανάλωση ή είναι άλλοι οι παράγοντες που το καθορίζουν αυτό;

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα τροφοδοτικά όσο μικρότερα watt, τόσο λιγότερες συσκευές μπορούν να τροφοδοτήσουν. Ο υπολογιστής που θες να φτιάξεις χρειάζεται παραπάνω.

Αυτό που λές εσύ, ονομάζεται αποδοτικότητα (efficiency) και διαφέρει από τροφοδοτικό σε τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτό το κουτί παίρνει κανονικού μεγέθους τροφοδοτικό;

2) Λέτε να πάω σε microATX αντί για mini; Θα μου βγει οικονομικότερο λογικά; Τι επιλογές έχω εδώ σε motherboards με HDMI;

1) Ναι

2) Σαφώς και θα βγει οικονομικότερα. Ένα καλό πακέτο σε AMD είναι -> GIGABYTE GA-MA78GM-S2H + AMD ATHLON 64 X2 4450E στα €122. Υπάρχουν βέβαια και πιο οικονομικές επιλογές.

Με Intel δεν έχω ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

@webhunter Κάτσε να δω αν το κατάλαβα... Ένα 300w τροφοδοτικό με χειρότερο efficiency από ένα 1000w τροφοδοτικό καίει περισσότερο;

@JimmyFox Χμμμ θα κινηθώ μάλλον προς αυτή τη λύση. Θα κοιτάξω για parts και θα επιστρέψω με νέα σύνθεση.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

@JimmyFox Χμμμ θα κινηθώ μάλλον προς αυτή τη λύση. Θα κοιτάξω για parts και θα επιστρέψω με νέα σύνθεση.

Πιστεύω οτι καλά θα κάνεις.

Το μηχάνημα αν το θες για ελαφριά χρήση δε χρειάζεσαι ούτε ακριβό επεξεργαστή ούτε ακριβές μνήμες.

Βασικά, αν το θες μόνο για HD ταινίες δε χρειάζεσαι καν ξεχωριστή κάρτα γραφικών αφού οι μητρικές με το AMD 780G (σαν την Gigabyte που σου έδειξα πριν και την οποία έχω κιόλας) κάνουν το HD decoding μέσω της ενσωματωμένης καρτούλας που διαθέτουν χωρίς να απασχολούν τον επεξεργαστή.

Επίσης, δε θα χρειαστείς και ακριβό τροφοδοτικό. Ένα οποιοδήποτε επώνυμο PSU των 350-400W σηκώνει άνετα ένα τέτοιο σύστημα.

Να φανταστείς, έχω έναν Phenom 9600, 2GB DDR2-1066 και 2 δίσκους 500άρηδες στο μικρό κουτάκι με ένα Fortron 350W.

Link to comment
Share on other sites

λολ

Το τροφοδοτικο δεν θα κρατησει ουτε τον επεξεργαστη...

Θελεις καποιο με 400-500 watt ;)

Νομιζω οτι η πραγματικοτητα ειναι λιγο διαφορετικη (Sir προς αποφυγην δεν το λεω επιθετικα :)), με το KPC της Shuttle (945GC) με 7200 2G μνημης (2 στικ) ενα 3.5δισκο και ενα slim notebook dvdr σε συχνοτητα 3.16, οσο με αφηνε η μητρικη δηλαδη, τα 100W του shuttle κραταγανε επι 2 ωρες orthos (μετα το σταματησα). Τα δε picopsu εχουν 90+ αποδοση, καπου ειχα ενα thread με τα specs του. Αν βαλεις καρτα γραφικων εξωτερικη τοτε ναι τα 120W δεν φτανουν ουτε για πασατεμπο, αλλα χωρις μια χαρα θα το τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν...

Motherboard: GIGABYTE GA-MA78GM-S2H

CPU: AMD ATHLON 64 X2 4850E

RAM: KINGSTON KVR800D2N5/2G 2GB PC6400 800MHZ VALUE RAM

Hard Disk: SEAGATE BARRACUDA 7200.11 ST3500320AS 500GB SATA2 είναι φθηνότερος από WD. Τι λέτε;

Κουτί: Από το eshop λέω να αγοράσω και το κουτί, αφού θα τα πάρω όλα από εκεί.

Είδα το THERMALTAKE VF6000BWS LANBOX LITE WINDOW BLACK. Είναι καλό; Δείτε εδώ για κάποια άλλη πρόταση.

Τροφοδοτικό: Εδώ με πιάσατε αδιάβαστο... Θα ήθελα να είναι αθόρυβο και οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης μιας και θα το έχω το pc μέσα στο δωμάτιο μου και θα δουλεύει μέρα νύχτα. Καμιά καλή πρόταση;

Επίσης λέτε να αλλάξω ψύκτρα στον επεξεργαστή για όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη και άλλα ανεμιστηράκια στο κουτί;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η πραγματικοτητα ειναι λιγο διαφορετικη (Sir προς αποφυγην δεν το λεω επιθετικα :)), με το KPC της Shuttle (945GC) με 7200 2G μνημης (2 στικ) ενα 3.5δισκο και ενα slim notebook dvdr σε συχνοτητα 3.16, οσο με αφηνε η μητρικη δηλαδη, τα 100W του shuttle κραταγανε επι 2 ωρες orthos (μετα το σταματησα). Τα δε picopsu εχουν 90+ αποδοση, καπου ειχα ενα thread με τα specs του. Αν βαλεις καρτα γραφικων εξωτερικη τοτε ναι τα 120W δεν φτανουν ουτε για πασατεμπο, αλλα χωρις μια χαρα θα το τραβαει.

Ναι οκ κανενα προβλημα, σε ευχαριστώ για την διόρθωση :flower:

90+ τα Pico? :drool:

Και εγώ γιαυτό το είπα, είχα την εντύπωση οτι θα έβαζε και εξωτερική κάρτα γραφικών.:happy:

edited

@XtR Καλύτερα βαλε τον Wd 640 gb δεν αξίζει ο seagate τώρα...Ασε που μπορεί να πέσεις και σε ελλατωματικο κομμάτι και να τα τινάξει(Απλα η σειρά 7200.11 είχε πολλά rma) + ~120 Gb περισσότερα ...;)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στην ερώτηση περί efficiency, τροφοδοτικών κλπ...

Ναι, ενα τροφοδοτικό των 300w καίει περισσότερο απο ενα των 1000 με καλύτερο efficiency, ΣΤΟ ΙΔΙΟ όμως φορτίο. Δηλαδή, αν και τα 2 πρέπει να αποδόσουν απο 250w πχ, το 1000, έχοντας καλύτερο efficiency θα κάψει λιγότερο, μιας και θα χρειαστεί να τραβήξει λιγότερο ρεύμα απο το δίκτυο για να αποδώσει (εξού και το efficiency).

Βέβαια όλα αυτά έχουν ως προϋπόθεση οτι γνωρίζεις το εξής απλό και βασικό: Το 1000, 300, 700, whatever, είναι το θεωρητικό μέγιστο όριο απόδοσης ενός τροφοδοτικού, όχι αυτό που καίει συνέχεια. Αν ενα σύστημα ζητάει 300w και έχει πάνω 350w τροφοδοτικό, 300 θα πάρει. Το ίδιο και αν εχει ενα 1000άρι. Η διαφορά έγκειται στο οτι αν σε ενα παιχνίδι πχ, ή κάποια άλλη βαριά εφαρμογή το σύστημα ζητήσει...400w, με το 350άρι θα κλατάρει, ενώ με το 1000άρι θα είσαι αρχηγός.

(Και με το 700άρι,500άρι κλπ θα είσαι αρχηγός, και με κάτι παραπάνω στην τσέπη. ;) Αυτό το λεω επειδή ψάχνεις για αγορά... :))

Link to comment
Share on other sites

Mε τη διαφορα οτι το μαξ efficiency το εχουν συνηθως κοντα στο 50% ολα τα τροφοδοτικα. Οποτε ενα 1000αρι σε ενα τοσο μικρο συστημα μπορει να εχει υψηλοτερη καταναλωση απο ενα 400αρι αφου θα παιζει πολυ κατω απο το 50% του (με δεδομενο οτι δεν εχουν τρομερη διαφορα τα δυο τους στο μεσο efficiency).

Οποτε το καλυτερο ειναι να παρει ενα που θα εχει τα διπλα watt απο αυτα που καταλωνει συνηθως το πισι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.