Jump to content



HTPC με την DG45FC


XtR

Recommended Posts

Να και μια εναλλακτική σύνθεση...για την δουλειά που θες, έχε υπόψιν σου πως οι AMD έχουν καλύτερο value/cost...^^

Κουτί: Lian Li PC-V350B Black Χωράει στον χώρο σου και απλά είναι ότι πιο ποιοτικό/όμορφο στην κατηγορία τιμής του. Επίσης, παίρνει 2 σκληρούς σε περίπτωση που θέλεις αναβάθμιση στο μέλλον.

Τροφοδοτικό: SEASONIC S12II-380 ENERGY+ 80 PLUS 380W Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο, είναι πολύ αθόρυβο (adda 120@840rpm variable) και έχει την κλασσική ποιότητα seasonic...

Motherboard: GIGABYTE GA-MA78GM-S2H Πράγματι πολύ καλή για την δουλειά που την θέλεις...θα σε καλύψει και η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

CPU: AMD ATHLON 64 X2 4850E Energy efficient, δεν χρειάζεσαι και μεγαλύτερο.

RAM: CORSAIR XMS2 DHX DDR2 2GB (2X1GB) PC2-6400 (800MHZ) CL4 DUAL CHANNEL KIT Δεν χρειάζεσαι πάνω από 2 GB. Σφιχτά timings και καλές ψύκτρες (το δεύτερο είναι πολύ βασικό για HTPC).

Hard Disk: WESTERN DIGITAL 640GB WD6400AAKS CAVIAR SE16 SATA Με ΔΙΑΦΟΡΑ η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή. Ο κορυφαίος συνδυασμός ανάμεσα σε κόστος και χωρητικότητα...

DVD: SAMSUNG DVDRW SH-S203 BLACK BULK SATA (λιγότερα καλώδια μέσα στο μικρό κουτί=καλύτερο airflow) και με καλύτερες επιδόσεις από optiarc και LG. Μαζί με thats 8x DVD-R+, κάνεις παπάδες...

Προσθέτεις:

Μπροστά: 2xARCTIC COOLING FAN 120MM 12025L ρυθμισμένους με αντίσταση στα 7v/620rpm.

Πίσω: ARCTIC COOLING FAN 80MM L ρυθμισμένος με αντίσταση στα 9v/1240rpm.

Και έχεις και ένα από τα πιο αθόρυβα αλλά και κρύα HTPC της αγοράς. Αυτό πάνω κάτω θα είναι το σύστημα που θα φτιάξω και εγώ σύντομα, ειδικά το κουτί το έχω δει από κοντά και έπαθα πλάκα...:happy2:

Σου επέλεξα τα περισσότερα από e-shop μιας και είπες να τα πάρεις από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά τι να πω... Φοβεροί και κατατοπιστικότατοι! Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Μέχρι στιγμή μου έχετε λύσει πολλές απορίες.

Αλλά εντάξει μην σας κουράζω με αυτά κι ας πάμε πάλι στο σύστημα...

Πιστεύω πως η πρόταση του Dante80 είναι πολύ καλή και ολοκληρωμένη απλά με ένα μικρό κόλλημα στο κουτί... Τα drives ανοίγουν στα πλάγια? Χμμμ μαλλον δεν θα με βολέψει αυτό στο ραφάκι που θα το βάλω. Το Lian Li είναι πολύ καλύτερο από το THERMALTAKE VF6000BWS LANBOX LITE WINDOW BLACK; Αν ναι θα το σκεφτώ σοβαρά. Όλα τα υπόλοιπα κομμάτια πιστεύω είναι μια χαρά.

Επίσης όταν λες

Προσθέτεις:

Μπροστά: 2xARCTIC COOLING FAN 120MM 12025L ρυθμισμένους με αντίσταση στα 7v/620rpm.

Πίσω: ARCTIC COOLING FAN 80MM L ρυθμισμένος με αντίσταση στα 9v/1240rpm.

Πρέπει να κόψω καλώδια ρεύματος για να το κάνω αυτό και να τα τροφοδοτήσω manually;

Link to comment
Share on other sites

ειδα μεσα απο το θεμα σου αυτο το κουτι το nexus και το ερωτευτηκα! Κριμας που σε mini-itx δεν υπαρχουν πολλες επιλογες....θα ηθελα μια μητρικη με intel chipset 775 socket και μια pci express x16 slot για να μπορω να βαλω οτι καρτα θελω. Θα πεταγα εναν ε7200 πανω θα ηταν εν απανεμορφο μικρο PCακι.

Απο mATX το μονο case που μου αρεσει ειναι το Antec Aria. Ριχτου μια ματια αν θες.

Υπαρχει κανενα κουτι mATX στο style του nexus? Δεν μου αρεσουν τα παραθυρα τα λεντακια και οι καγκουριες που βαζουν στα αλλα, θελω ενα clean και sleek design σαν το nexus psilus στο ασημι/λευκο...αν εχει κανεις τιποτα υποψην του ας προτεινει...

Επισης φιλε αν εχεις το χωρο φυσικα να πας για mATX, απλα 100αδες παραπανω επιλογες και πολυ καλυτερες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

Για το Lanbox lite, δεν το έχω δει από κοντά οπότε δεν έχω γνώμη. Μιας και είμαι οπαδός των συντηρητικών σε εμφάνιση κουτιών, θα προτιμούσα και πάλι το lian li...brushed aluminum FTW, αντί για πλαστικό και σίδερο...^^

Επίσης, από ότι βλέπω τα φουρφούρια του είναι 1x92 και 2x60. Θα είναι σχετικά πιο δύσκολο να διατηρήσεις airflow χωρίς να ακούγεται το κουτί πολύ...

Πρέπει να κόψω καλώδια ρεύματος και να το κάνω αυτό και να τα τροφοδοτήσω manually;

Για να κατεβάσεις volt σε ανεμιστήρες, μπορείς να το κάνεις μέσω software (σχετικά unreliable πολλές φορές), μέσω κάποιου controller (overkill για σύστημα HTPC) και μέσω hardware (αντιστάσεις). Για το τρίτο, απλά επιλέγεις το είδος της αντίσταση που θές, το αγοράζεις και το συνδέεις ανάμεσα στον ανεμιστήρα και στο 4πινο ρεύματος. Μπορείς να αγοράσεις μόνος σου αντιστάσεις και να τα φιτάξεις με τα υπάρχοντα καλωδια, ή απλά να πάρεις κάτι σαν τα παρακάτω και να ξεμπερδεύεις...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806169

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804331

Link to comment
Share on other sites

Blinky το Nexus είναι κουκλί! Αλλά τελικά δεν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά αφού από ότι είδα μια λύση σε AMD και mATX είναι πολύ πιο οικονομική.

Dante80 & jois21 Ωραία αφού λύθηκε και αυτό είμαι έτοιμος για παραγγελία...

Θα ρωτήσω βέβαια για καμιά αλλαγή-αντιπρόταση της τελευταίας στιγμής; ;-)

Γμτ ο 4850Ε εξαντλήθηκε από eshop...

Link to comment
Share on other sites

Το lian-li είναι ταύλα από θέμα εμφάνισης, και αν πιάνει το χέρι σου χωράει άνετα υδρόψυξη με 2πλό λεπτό ψυγείο... αλλά έχει ένα σοβαρό πρόβλημα με aftermarket κυρίως ψύκτρες στις κάρτες γραφικών, που χρειάζεται κόψε ράψε για να χωρέσουν...

Αναμείνατε αναλυτική παρουσίαση, παραλαμβάνω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία και θα ακολουθήσω κατά γράμμα (σχεδόν) την πρόταση του Dante80. Εκτός από το κουτί... Το μόνο αρνητικό του Lian Li είναι ότι έχει τα drives στα πλάγια για τον χώρο μου. Κατά τα άλλα είναι super κουτί. Είδα και την παρουσίαση του Spanaks.

Σαν εναλλακτική λύση μου πρότεινε ένας φίλος το

APLUS CS-BLOCKBUSTER STORM

Μου ανέφερε πως οι ανεμιστήρες δεν ακούγονται καθόλου (22cm και 12cm).

Επίσης μου είπε πως επειδή το έπιπλο είναι κλειστό πλάγια και πίσω θα ανακυκλώνεται ζεστός αέρας και αυτό είναι λάθος... Θα ανεβουν πολύ η θερμοκρασίες;

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Τα drives στο πλάι του lian-li είναι πρόβλημα μόνο αν ο χώρος που θα μπει το κουτί δεν αφήνει χώρο για άνοιγμα.

Το aplus δεν είναι κακό... (απλά δε μου αρέσει εμένα...) πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν θα έχεις ιδιαίτερο... απλά να υπάρχει κενό 5 εκατοστά γύρω γύρω από το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

RootX μου άρεσε αυτό το κουτί το είχα παρατηρήσει κατά την αναζήτηση αλλά όπως ανέφερε και ο webhunter τα 42+cm βάθος είναι απαγορευτικό για το μέρος που θα το βάλω.

421,2 x 368 x 278,2 mm VS 373 x 279 x 262mm

Θέλω να είναι κάτω από 40cm το βάθος αλλιώς θα βγαίνει έξω από το ράφι.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.