Jump to content



Ρυθμίσεις και χρωματικά προφίλ καλιμπραρισμενων Οθονών


Recommended Posts

  • 5 months later...

το καλιμπραρισμα της οθονης μας πρεπει να γινεται μεσω συσκευης και οχι με τυχαιες ρυθμησεις που θα παρουμε απο καποιον.

Θα μας εγγυηθει για το αποτελεσμα?? η θα χτυπαμε μετα το κεφαλι μας:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις.Το σωστό είναι αυτό που λες και μια μικρή διαφορά στο αποτέλεσμα υπάρχει πάντα πιστεύω,αλλά και το να εφαρμόσεις κάποιες ρυθμίσεις δεν είναι λάθος.

Απλα έχεις κάποιους περιορισμούς και μια μικρή απόκλιση στο αποτέλεσμα.Τι εννοώ;

Όλα τα πάνελ έχουν μια ανομοιομορφία στην επιφάνεια τους και ας είναι τα ίδια,αλλά πόση να είναι για να έχεις μεγάλη διαφορά στα αποτελέσματα από πάνελ σε πάνελ;

Προσωπικά πιστεύω είναι ελάχιστη.(ίσως να κάνω και λάθος)

Επίσης έχεις τον περιορισμό της φωτεινότητας του χώρου σου.Πχ όταν κάνω την ρύθμιση για να αποδώσει τα παρακάτω

Η oθόνη ρυθμίστηκε για να αποδώσει gamma 2.2 θερμοκρασία λευκού 5000Κ και φωτεινότητα 90cd/m².

θα πρέπει να ξέρεις ότι η "θερμοκρασία λευκού 5000Κ και φωτεινότητα 90cd/m²" προϋποθέτουν ελάχιστο έως ανύπαρκτο φωτισμό στο χώρο.

Έτσι θα πρέπει να έχεις πάντα το φωτισμό στο χώρο σου σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της οθόνης.

Για κάποιον λοιπόν που δεν έχει να δώσει 170€+ για μια τέτοια συσκευή,τυχών ανομοιομορφία από πάνελ σε πάνελ και ο φωτισμός στο χώρο δεν νομίζω ότι τον απασχολούν και πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω,ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο,εγω εχω δοσει 450ευρω για το colormunki και αρκετες ωρες να καλιμπραρω οθονες και εκτυπωτη ετσι οπως τα θελω.Στα καινουργια μονιτορ δεν χρειαζεται να κανεις αυτη την διαδικασια,μονο αν εχεις καποιο παλιο και χρηζει καλιμπραριζματος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...

Με 99 € με ΦΠΑ και δωρεάν μεταφορικά μπορείτε να πάρετε πια το Spyder4Express απ'ευθείας από τη Datacolor.

Γύρω στο διπλάσιο budget παίζει το πιο γρήγορο i1Display Pro.

Όσοι ενδιαφέρεστε πραγματικά για τα χρώματα που βλέπετε, check them out :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 years later...

Γράφω στα γρήγορα για να πω ότι σετάρω μια AOC 24G2U για το ανηψάκι μου και έχω πάθει πλάκα με την εικόνα της. Τη μετράω με i1 Display Pro και μου βγάζει αντίθεση 1500:1. Το μόνο που χρειάστηκε να αλλάξω ήταν το red channel στο 47 και το blue στο 48 και να βάλω το brightness στο 14 για 120 cd/m(στο 100 φτάνει τα 360 cd/m2). Όλα τ'άλλα default και έχει υπέροχο grayscale χωρίς banding και χρώματα. Η εσωτερική επεξεργασία των χρωματικών ρυθμίσεων γίνεται σε μεγαλύτερο bit-depth και δεν προκαλεί banding. Μερικά reviews έδιναν το gamut πολύ μεγαλύτερο από sRGB αλλά φαίνεται πως έχει αλλάξει το backlight της, γιατί στο sRGB mode δεν μπορούσες να αλλάξεις τη φωτεινότητα και πολλοί παραπονιούνταν. Βασικά, ακόμα χαλασμένο είναι αυτό το mode γιατί τώρα ρίχνει το gamut σε μικρότερο του sRGB, οπότε μακριά από τη συγκεκριμένη ρύθμιση. To sRGB gamut coverage είναι 99,4% και το volume 103%. Επίσης, δεν υπάρχει backlight bleed ή clouding και το IPS glow είναι ανεπαίσθητο. Βασικά για να το αντιληφθείς πρέπει να δεις υπό τόσο μεγάλη γωνία που ήδη υποφέρει η εικόνα λόγω χαμηλότερου contrast. Γενικότερα, κάτι φαίνεται να έχει γίνει με το polarizer που δίνει μικρότερο contrast υπό γωνία, αλλά μεγαλύτερο όταν τη βλέπεις dead-on κάθετα. Τα χρώματα ωστόσο δεν επηρεάζονται σε καμία γωνία.

 

Να τονίσω ότι πρόκειται για entry level gaming monitor των 200 ευρώ στα 144 Hz με FreeSync Premium και strobing backlight. Με το overdrive στο strong θέματα με overshoot ή άλλα περίεργα στην κίνηση δεν υπάρχουν. Το strobing καθαρίζει λίγο ακόμα την κίνηση αλλά εισαγάγει διπλά είδωλα (σε μικρότερη ένταση) αλλά και μια κόκκινη σκιά των αντικειμένων στο κάτω μέρους του παλμού PWM. Δε με κέρδισε. Καλύτερα gaming με FreeSync Premium. Input lag δεν έχω μετρήσει, μέτρησαν άλλοι και το βρήκαν ελάχιστο και δεν έχω ενδείξεις για το αντίθετο.

 

Να δώσω και μπράβο για τη βάση της. Σταθερότατη, με ρύθμιση καθ'ύψος, περιστροφή στον άξονα της βάσης, περιστροφή του πάνελ για portrait αλλά και κλίση. Βάλτε στο πακέτο και το διπλό HMDI, το Displayport, το VGA για κανα δεινόσαυρο αλλά και τα ενσωματωμένα ηχεία (της πλάκας, αλλά έχεις ήχο). Το μόνο που δυσκολεύει είναι τα menu buttons γιατί είναι λίγο σκληρά και κρυφά, αλλά όπως έγραψα μια φορά θα χρειαστεί να αλλάξουν 2 ρυθμίσεις και μετά τα ξεχνάμε. Θα προτιμούσα τα βελάκια να ρύθμιζαν τη φωτεινότητα του backlight ή την ένταση του ήχου. Αντ'αυτού το ένα επιλέγει τα άχρηστα game modes που χαλάνε το gamma και την απόκριση στα σκοτεινά και το άλλο δίνει ένα crosshair (σταυρό) για παιχνίδια, κατ'εμέ εξίσου άχρηστο.

 

Στις εικόνες βλέπετε την απόκριση της οθόνης σε σύγκριση με το sRGB αλλάζοντας μόνο τα παραπάνω settings στο μενού. Στο φάκελο στο drive έχω αναλυτικά τα settings, το ICC profile που δημιούργησα με 11000+ swatches και τα reports που επιβεβαιώνουν προφίλ αλλά και την native απόκριση της οθόνης.

 

ΥΓ: Κάθε πάνελ είναι διαφορετικό, το ICC το δίνω για ενημερωτικό/εκπαιδευτικό σκοπό. Όπως είδατε από παρτίδα σε παρτίδα μπορεί να αλλάξουν όλα και από wide gamut να γίνει standard gamut ένα monitor.

 

 

20210214_175743.jpg

Balance.PNG

Gamut.PNG

GamutTargets.PNG

Gray.PNG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Του κουμπάρου μου η ίδια πάντως, για κάποιο λόγο έβγαζε κάτω από 1000 ratio, υποθέτω φοράν το ιδιο πανελ σε όλες τις φουρνιές (μια κουλή μάρκα που δε θυμάμαι)
Μετρημένο με Spyder5Pro που ναι μεν δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά στο δικό μου το Aorus αναφέρει ratio κοντά σε αυτό του HWUnboxed που έκανε το review πρόσφατα.

 

Κατά τα άλλα άριστο μόνιτορ για τα λεφτά του, προσφορά απο e-shop ~160ε νομίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Samael said:

Του κουμπάρου μου η ίδια πάντως, για κάποιο λόγο έβγαζε κάτω από 1000 ratio, υποθέτω φοράν το ιδιο πανελ σε όλες τις φουρνιές (μια κουλή μάρκα που δε θυμάμαι)
Μετρημένο με Spyder5Pro που ναι μεν δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά στο δικό μου το Aorus αναφέρει ratio κοντά σε αυτό του HWUnboxed που έκανε το review πρόσφατα.

 

Κατά τα άλλα άριστο μόνιτορ για τα λεφτά του, προσφορά απο e-shop ~160ε νομίζω.

Δε φοράνε όλα το ίδιο πάνελ της Panda τελικά. Σε άλλα reviews έχει wide gamut, σε άλλα standard, σε άλλα το overdrive φαίνεται να δουλεύει σε άλλα όχι... Άμα δεις και το βίντεο αναφέρει αυτό που λες για το contrast 1000:1 σε μερικά πάνελ και το 1500:1 σε άλλα. Όσον αφορά τα Spyder, αν και δεν τα εμπιστεύομαι γιατί το δικό μου Spyder4Pro δε μπορούσε να διαβάσει σωστά τα μαύρα και έδινε λάθος contrast ratio, περιμένω το Spyder5 σου που υποτίθεται ήταν redesign να διαβάζει σωστά τα επίπεδα φωτισμού τουλάχιστον.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.