Jump to content



Επειγουσα κατασταση - help με error beep


tagavr

Recommended Posts

Χαιρετω ολους,

Ενα κολλητηρι εχει ενα $$Pc$$, εσκασε περι τα 1800 €, οποτε βοηθατε χριστιανοι..

Το συστημα ειναι

Msi X48 Platinum

C2Q 6700 (@ 2,6)

MSI N9800 GX2 (1Gb DDR3)

OCZ 2x2 Gb (PC 12800)

Seagate Barracuda 7200.11

CoolerMaster 850W Real Power Pro

Εχουμε και λεμε,

1) Δεν πειραξε τπτ 9/c (κλπ)

2) Απο τις πρωτες μερες ( το πι-σι ειναι 2 μηνων) ξεκινησε τις μπλε οθονες

3) Φυσικα και οι μπλε οθονες συνεχιστηκαν στα παιχνιδια (Crysis,COD4 κλπ)

4) Μετα , κατα τη διαρκεια παιχνιδιων (κανενα 20λεπτο) - ακομα και αμεσως με την εναρξη του game ξαφνικα κανει εναν corrupt ηχο του παιχνιδιου και πεταει μνμ -NO SIGNAL- και κολλαει το συμπαν, μενει εκει κολλημενο -- (οποτε φτιαχνει μονο με cold restart).

5) Και τελευταιο ..και οποιος ξερει ας πει κατι, οταν ανοιγει δεν ακουγεται το κλασσικο μπιπ αλλα ο ηχος που επισυναπτω παρακατω..

Σημειωτεον: Στην αρχη εκανε αλλου ειδους μπιπ, εντελως παρομοιο, αλλα μετα απο τσεκαρισμα μνημων (αλλαγη απλα των dimm στα slots)..αποφασισε..οταν ανοιγει να κανει αυτον και μονο αυτον τον ηχο..και μετα bootαρει κανονικα..

Καμμια ιδεα?? (Καταλαβαινω οτι φυσικα κατι δε παει καλα με το που ανοιγει (λογω του λαθους του μπιπ), αλλα δε μπορω με τη καμμια να καταλαβω ποιο error θελει να μου δειξει οτι υπαρχει..

Αυτη τη στιγμη τρεχω memtest και αμα το αφησει ο Θεος χωρις restart θα δοκιμασω και orthos...

Τι σκ... παιζει να ειναι πιο πολυ???

Μνημες?

Καρτα Γραφικων?

Drivers? ( Εχει βαλει τους τελευταιους)

Οποιος μπορει ας βοηθησει..

Ixos.rar

Link to comment
Share on other sites

1) thermal checkup CPU/VGA σε idle/full load

2) memtest86 για τσεκαρισμα τις μνήμες

εάν βγάλεις τους παράγοντες επεξεργαστή/μνήμη/καρτα γραφικών επικεντρώνεσαι στην μητρική και τσεκάρεις BIOS και τέλος λειτουργικό. Μπορεί να τα έπαιξε η μητρική για κάποιο Χ λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Tα beep του BIOS οδηγούν για πρόβλημα/ασυμβατότητα στο h/w...

Θεωρούμε έτσι ότι το s/w (δηλαδή οι drivers) είναι κατά 99% οκ...

Κοίτα καταρχήν τις μνήμες.

Μemtest86 για να δείς αν έχουν πρόβλημα και αν είναι οκ δοκίμασε με άλλες (άλλη μάρκα) για την περίπτωση της ασυμβατότητας.

Μετά κοιτάς PSU & ειδικά την τροφοδοσία της κάρτας γραφικών.

Μετά κοιτάς GPU, αν έχει πρόβλημα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιες μνήμες της OCZ... Το πρώτο σετάκι που είχα πάρει ηταν προβληματικό και έτρωγα τρελά κολλήματα σε τυχαίες στιγμές. Τις άλλαξα με ενα άλλο ίδιο σετ και όλα μια χαρά. Οπότε θα σε συμβούλευα πρώτα απ' όλα να τσεκάρεις τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους..

Ολες οι οδηγιες σας προωθουνται προς το φιλο μου και θα τσεκαρουμε και ολα οσα λετε, αν και καποια ηδη τα καναμε.

Απο κει και περα, απλα θα ηθελα να ενημερωσω οτι το memtest το περασε (κατι δε μου παει καλα ομως σε οτι μου ειπε, του ειπα να το ξανατρεξει) και στο orthos φυσικα ..κοιμηθηκε και το βρηκε το pc με restart..

Αν χρειαστω τη βοηθεια σας παλι, θα επανελθω με νεα δεδομενα και θα σας πω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.