Jump to content



Γιατι δεν γραφει DTS - Θα με τρελανει !!!


leader133gr

Recommended Posts

Να με παλι με μια ακομη απορια .

Εχω την Χ-Fi Elite Pro με coaxial συνδεση σε εναν Yamaha 5.1 DD & DTS.Οταν κανω αναπαραγωγη απο το Power DVD ( SPDIF Out on ) ενα dvd με ηχο DTS η DD, ο yamaha γραφει κανονικα DD-DTS ( ολα οκ δλδ ).Αν τωρα βαλω να παιξει ενα εργο σε μορφη mkv με ηχο DTS 5.1 ( K-Lite codec ) O yamaha μουλαρωνει και δεν λεει με τπτ να ανοιξει το DTS .Το αρχειο τονιζω και παλι ειναι μια κατεβασμενη ταινια full HD με DTS ηχο 5.1 σε μορφη mkv.Οι players που εχω δοκιμασει ειναι :MPC-Kmplayer-BsPlayer ( μπορουν ολοι τους να παιξουν full HD με DTS ηχο σωστα ) ?Μηπως μου διαφευγει καποια ρυθμιση ρε παλικαρια?:whistle2:Εχω χαζεψει στο ψαξιμο - διαβασμα :D .Μηπως η ταινια ειναι μουφα απο αποψης ηχου σε DTS ?.Αλλα και παλι γιατι στα infos που βγαζει ο player περι αρχειου λεει DTS 5.1 ? Τι να πω , δεν ξερω....Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμαι υποχρεως.Ευχαριστω για τον χρονο σας, καλο βραδι :hi::hi::hi:.

Link to comment
Share on other sites

Kατέβασε το ac3filter και κάνε τις ρυθμίσεις όπως φαίνονται παρακάτω

Untitled-3.jpg

Untitled2-2.jpg

Μετά στο MPC στα options/internal filters ξετίκαρε τα transform filters για AC3, DTS και LPCM

Untitled4-1.jpg

Φόρτωσε το .mkv αρχείο στον MPC και απόλαυσε DTS 5.1

Πάντως κορυφαίο πρόγραμμα για αυτή την δουλεία είναι το iMedianHD της Soundgraph, όπου μπορείς να παίζεις .mkv αρχεία, χρησιμοποιώντας τον audio codec του Powerdvd σε Spdif passthrough mode, και την αποκωδικοποίηση να την κάνει ο ενισχυτής σου.

Προσωπικά, έτσι, και μάλιστα χωρίς κάρτα ήχου και την onboard απενεργοποιημένη, περνάω DD και DTS στον Denon από την HDMI της ΑΤΙ 4850.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη απλα ................τι να πω ? Ενα μεγαλο μεγαλο ευχαριστω για την βοηθεια σου.

Δεν περιμενα να βρω ακρη πραγματικα , αλλα να σε για μια ακομη φορα χαχαχα.

You ' re the man . Θα το δοκιμασω και θα απαντησω αυριο αν ολα πηγαν καλα ( Αν και ειμαι σιγουρος ).Bravo σου και παλι.Καλο βραδι.

Link to comment
Share on other sites

Ο KMPlayer εχει το AC3filter ενσωματωμενο...Μπορεις να δοκιμασεις τις ρυθμισεις του Michalis76 και εκει.

Εμεις συνηθως ειτε to KMP ειτε απο το MPC χρησιμοποιουμε...Δες αν εχει διαλεξει τον σωστο audio renderer.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕλικα Μιχαλη το δοκιμασα και ολα ειναι οκ .Κανω αναπαραγωγη με τον Bsplayer γιατι ειναι πιο γνωριμο προγραμματακι .Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια .Καλο βραδι σε ολους παιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιχαλη αντε ρε φιλε δωσε μια ακομη φορα τα φωτα σου :D

Εχθες εκανα format διοτι πηρα εναν Veloci Raptor και ξαναπερασα τα vista.

Γ***ω τα vista μου,εστησα τα προγραμματα κανονικα καθως και το AC3 Filter με τις ιδιες

ρυθμισεις που με δωσες αλλα δεν εχω DTS ηχο παλι.Τρεχω το SPDIF Test που εχει το

AC3 Filter και βγαζει "no" (48000-44100-32000) .Αν μπω με χp ολα ειναι οκ και εχω DTS ηχο στον Yamaha.Aυτο τι μπορει να ειναι παλι ?

Aααα να πω οτι μου βγαζει ενα μυνημα το AC3 Filter οταν παω να το ανοιξω κατι για Offline και τετοια.

Δες λιγο και αυτο http://www.geekzone.co.nz/forums.asp?ForumId=83&TopicId=25014

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστω και εγω :)

Moλις αγορασα τα G51 logitech και απογοητευτικα που δε μπορουσα να ακουσω 5.1

τωρα ολα ομως οk

Βεβαια δεν χρειαστηκε να κανω ρυθμισεις ( οχι ολες αυτες που εδειχνες )

απλα επελεξα 5.1 και κατι ακομα και παιζει τωρα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.