Jump to content



Laptop στα 900-1000 euro (Toshiba vs Fujitsu vs Acer)


neuromancer

Recommended Posts

Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει στην επιλογή μεταξύ Toshiba Satellite A300-15A και Fujitsu Siemens Amilo Xi 2428-004.

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Products=1025945%2c1132741&page=3&comparelist=1025945+1132741&category=69977907&catalog=21

Κύριες Διαφορές:

CPU

O Toshiba έχει T8100 (45nm) στα 2.1GHz με 3MB L2 cache

Ο Fujitsu έχει T7700 (65nm) στα 2.4GHz με 4MB L2 cache

Δεδομένου ότι έχω desktop στα 2.1 θα έδινα + στον Toshiba καθώς τα 45nm ευνοούν την μπαταρία. Τώρα στα Vista βέβαια οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες.

VGA

O Toshiba έχει Radeon HD 3650 με 512ΜΒ

Ο Fujitsu έχει GeForce 8600M GS με 256ΜΒ

Εδώ νομίζω υπερτερεί ο Toshiba. Ή κάνω λάθος.... ?

Kαι τα δύο έρχονται με Vista Home Premium. To Fujitsu είναι λίγο πιο βαρύ (2.7 vs 3.0 κιλά).

ΒTW, επιτέλους το Πλαίσιο έφτιαξε μια υποδομή σύγκρισης της προκοπής (δειτε το link).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

+1 για Toshiba

Eπίσης υπολόγιζε στην ανώτερη ποιότητα κατασκευής του toshiba καθώς και άλλες μικρολεπτομέρεις που κάνουν τη διάφορα.

Καλό θα ήταν να περάσεις και από κάποιο κατάστημα και να δεις τα "σασιά" των σειρών αυτών για να έχεις και μια σφαιρικότερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 GB του Toshiba θεωρείτε ότι είναι "λίγα"?

Σκέφτομαι να αφήσω τα Vista ώστε να υπάρχει ένα PC με Vista στο σπίτι και σιγά-σιγά να εξοικειώνομαι με την "ιδέα" αν και θα προτειμούσα μια άλλη έκδοση απο την home.

Στο desktop PC έχω 2 GB με XP Pro και θεωρώ ότι είναι υπέρ-αρκετά. Γενικά δεν τρέχω πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα αλλά δεν έχω ιδέα πώς θα παίζουν τα Vista σε 2 GB.

Το laptop θα εξυπηρετίσει "διδακτικές" ανάγκες κατ'αρχήν (βλ. powerpoint κτλ) και web για τη γυναίκα. Βέβαια, δεδομένου ότι σε επιδόσεις είναι κοντά στο desktop της υπογραφής, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για περισσότερες δουλειές (web dev, ελαφρύ gaming, κτλ).

Αν βάλω XP χάνω εγγυήσεις και τέτοια? 2 ή 4 GB δεδομένης της παραπάνω χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Της υπογραφης παντως με 2Gb και Vista Business δεν με εχει

απογοητευσει.Βασικα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι τοσο μανια να βαζουν

XP ενω ερχεται το μηχανημα ετοιμο σεταρισμενο με "δικο σου" λειτουργικο και το

μονο που κανεις ειναι να πατας το Power On.:hm:

Mεχρι και τα "γκουχ γκουχ" bot δουλευουν ^^

Συγνωμη που δεν σε απαντησα στο ερωτημα σου (toshiba vs Fujitsu) .

Toshiba και εγω θα σε προτεινα :)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το TOSHIBA SATELLITE A300-15B στο e-Shop το οποίο είναι 100 euro περισσότερο και έχει T8300 (2.40 GHz αντι 2.1) και 2,048 + 1,024 MB.

Τα 100 ευρώ δεν είναι ζήτημα. Τα 2+1 GB με προβληματίζουν. Πώς θα παίζει το dual του DDR2 με 3 GB?

Υπάρχει βέβαια και ο "κίνδυνος" να κολλήσω με το laptop και το desktop να πέσει σε αχρηστία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ανέβασα λίγο τον πύχη πιο ψηλά (στα 999 euro) καθώς μπήκαν δύο νέοι ενδιαφέροντες "παίχτες" στις επιλογές μου.

Toshiba Satellite A300-15B

Core 2 Duo T8300 2.40GHz (45nm), 3MB cache, 800 FSB, 35W

2+1 GB DDR2 667MHz

Radeon HD3650 512ΜΒ

Acer Aspire 5930G-944G25MN

Core 2 Duo T9400 2.53GHz (45nm), 6MB cache, 1066 FSB, 35W

4 GB DDR2 667MHz

GeForce 9600M GT 512MB

Στις CPUs δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. Υπερτερεί ελαφρά ο Acer αλλά τίποτα σπουδαίο δεδομένης και της μνήμης που είναι στα 667. Στις VGA όμως νομίζω η 9600M GT ρίχνει σκόνη στην Radeon HD3650.

Αρκεί η ποιότητα κατασκευής του Toshiba για να παραβλέψω τέτοια διαφορά στη VGA?

Σε αντιπαραβολή εδώ: http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Products=1137603%2c1137212&catalog=21&HYNOTEBOOKTYPOSCPU=Core+2+Duo&HYNOTEBOOKMEGETHOSOTHONIS=15%2c4++inches&category=69977907&comparelist=1137603+1137212&HYNOTEBOOKANALISI=1280+x+800&page=2

Link to comment
Share on other sites

Acer? Μακριά... Αν χαλάσει, την έκατσες με το service...

Λένε βέβαια ότι οι καινούριες σειρές (5930G ας πούμε) είναι πολύ καλύτερες ποιοτικά από τις παλιές, αλλά... Πες ότι χαλάει... Να μην είσαι κάπως καλυμμένος;

Toshiba λοιπόν προτείνω κι εδώ, εκτός αν η διαφορά στη VGA είναι τόσο μεγάλη για σένα (μα έτσι κι αλλιώς έχεις το desktop ρε συ για πιο hard gaming, νομίζω ότι μπορείς να θυσιάσεις λίγες επιδόσεις για κάτι πιο ποιοτικό)...

Η κοπέλα μου κι ένας φίλος μου πήραν Toshiba σειράς Α300 και τρελάθηκα με την ποιότητα τους και το design...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπερεκτίμησα λίγο την 9600M GT (την μπέρδεψα με την 9600 GT που είναι 7-8 σκαλοπάτια πιό πάνω). Είναι λίγο καλύτερη από την Radeon HD3650 (γύρω στο 10-15% και αυτό όχι απόλυτα - ανάλογα το game) αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογεί το ρίσκο αποδοχής της ποιότητας της Acer.

Έχω κι εγώ πρόσφατα παραδείγματα από Acer που έσπασε το πλαστικό στην σύνδεση οθόνης με case (2 περιπτώσεις μάλιστα). Έγιναν βελτιώσεις βέβαια σε μετέπειτα εκδόσεις αλλά νομίζω η Toshiba ώς πιο παλιά καραβάνα στα laptops είναι αρκετά πιο μπροστά σε θέματα ποιότητας.

Οπότε βλέπω Toshiba Satellite A300-15B FTW

Lucky me θα αποφύγω και το ρίσκο του e-Shop (αν και μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα σε ένα RMA) καθώς χτές βράδυ το έφερε και το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα 2+1 GB RAM του Toshiba, ξέρει κανείς τι γίνεται με το dual channel ?

Υποτείθεται το dual channel παίζει με 1+1 ή με 2+2 GB.

edit:

Βρήκα το ακόλουθο:

Dual-Channel Asymmetric Mode

This mode is entered when both memory channels are routed and populated with

different amounts (MB) of total memory. With the aid of Intel Flex Memory Technology

this configuration allows addresses to be bounced between channels in interleaved

mode until the top of the smaller channel’s memory is reached, allowing for full dual

channel performance in that range. Access to higher addresses will all be to the

channel with the larger amount of memory populated; thus giving single channel

performance through those addresses.

http://www.intel.com/Assets/PDF/whitepaper/313207.pdf

Δηλαδή 1GB από τα 2 μαζί με το μονό θα είναι σε dual channel και το 2 ΜΒ από το διπλό θα έιναι σε single mode.

Cool!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά υπάρχει και το edit στο τίτλο του θέματος ;)

Δεν ήξερα ότι γίνεται. Βασικά "ήξερα" ότι δε γίνεται ...αλλά μάλον από άλλο forum ;-)

Τελικά αποφάσισες? Toshiba?

Αποφάσισα ότι αν αποφασίσω να πάρω θα είναι Toshiba A300-15B :tw:

Θα ξέρω στις επόμενες μέρες που θα κριθεί αν θα τον χρειαστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ας το κλείσουμε με περίληψη:

Toshiba Satellite A300-15Α

CPU T8100 (45nm) στα 2.1GHz με 3MB L2 cache

Radeon HD 3650 με 512ΜΒ

2 GB DDR2 667MHz

Fujitsu Amilo Xi 2428-004

CPU T7700 (65nm) στα 2.4GHz με 4MB L2 cache

GeForce 8600M GS με 256ΜΒ

2 GB DDR2 667MHz

Toshiba Satellite A300-15B

CPU T8300 2.40GHz (45nm), 3MB cache, 800 FSB, 35W

Radeon HD3650 512ΜΒ

2+1 GB DDR2 667MHz

Acer Aspire 5930G-944G25MN

CPU T9400 2.53GHz (45nm), 6MB cache, 1066 FSB, 35W

GeForce 9600M GT 512MB

4 GB DDR2 667MHz

Οι ελάχιστες τιμές κατά σειρά: 879, 899, 979, 999

Σε επιδόσεις ελαφρό προβάδισμα του Acer έναντι του Satellite A300-15B (σε CPU, VGA, RAM).

Και οι δύο υπερτερούν των Satellite A300-15Α και Fujitsu, κυρίως σε CPU.

Τη χειρότερη κάρτα έχει ο Fujitsu.

Σε ποιότητα κατασκευής οι ....φήμες λένε Toshiba.

and the winner is: Toshiba Satellite A300-15B.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη επιλογή και πανέμορφο (imo)

sk7adnalate50z376u2u.jpg

http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/productPage.do?service=EU&PRODUCT_ID=150522

Tip:

Oταν με το καλό το πάρεις μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις online την εγγύηση του, να το κάνεις registered και βέβαια (αν σε παίρνει απο οικονομικής πλεύρας) αγόρασε extension εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

>> και πανέμορφο

+10

τελευταία έχω μια προτίμηση σε μαύρα, γυαλιστερά (βλ. case στο sig)

Τι καλύπτει η εγγύηση... πάνω-κάτω αν ξέρεις γιατί έκανα πολύ RTFM τελευταία και δεν αντέχω άλλο ψάξιμο/διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι της εγγύησης, σελίδα 164 για Ελληνικά

Πρακτικά 4 χρόνια που έχω Toshiba, αυτο που χρειάστηκε να αλλάξω γιατι χάλασε ήταν στο προηγούμενο laptop μου το DVD-Writer και στο Satellite Pro που έχω τωρα, το πληκτρολόγιο του αλλα αυτό το εβγαλα off εγώ με κάτι πειραματισμους αλλά ούτως ή άλλως είχε τελειώσει και η εγγύηση του.

Θεωρώ οτι πρεπει να κάνεις προσπάθεια για να τα βγάλεις off.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.