Jump to content



Laptop στα 900-1000 euro (Toshiba vs Fujitsu vs Acer)


neuromancer

Recommended Posts

Για στάσου λίγο...

Το Πλαίσιο και το e-Shop δίνουν 2 χρόνια εγγύηση. Η Toshiba μιλάει για ένα χρόνο. Τι ισχύει? Επίσης το e-Shop λέει αποστολή με δικά τους έξοδα ενώ η Toshiba με έξοδα του πελάτη.

Στο e-Shop βρήκα και πακέτα επέκτασης της εγγύησης για πάνω από τα _2_ χρόνια:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905236

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Απο οτι βλέπω λένε "2 χρόνια Εγγύηση ΠΛΑΙΣΙΟ" το μεν και "2 χρόνια εγγύηση σκέτο" το eshop, όχι ξεκάθαρα αντιπροσωπείας δηλαδη...

Αυτο που καταλαβαίνω ειναι ότι προφανώς τα 2 χρόνια εγγύησης δινονται στην Ελλάδα λόγω αυτου του νόμου που λέγαμε σε άλλο thread (o Tsakonas αν ακουει ας μας τα πει ενα χεράκι παλι :p)

H Toshiba πάντως από οτι ξέρω διαθέτει διαφορες εγγυήσεις στα laptop της (βάσει τίνος κριτηρίου δεν ξέρω)... σε αλλη σειρα (πχ Qosmio) 1 χρόνο, σε άλλα 2 και σε άλλα 3 (πχ Portege) αλλά αυτη ειναι η International. Δηλαδη αν το πάρεις απο την Ιαπωνία και σου χαλάσει στην Νέα Υόρκη, να μπορει να το φτιάξεις εκει μέσα απο την εγγύηση.

Σε κάθε περίπτωση πάντως αν το πάρεις εισαι καλυμμένος απο Εγγύηση 2 χρόνων. Απλά αν λογικά σου πάθει κάτι μέσα στον 1ο χρόνο θα μπορείς να το πάς σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο σερβις στο κόσμο βάσει της international εγγύησης της ίδιας της Toshiba, ενω αν σου πάθει κάτι στο δευτερο χρόνο μόνο στο ΠΛΑΙΣΙΟ που απο οτι βλεπω είναι επίσης εξουσιοδοτημένο service της Toshiba.

Οπότε ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι πρεπει να κάνεις προσπάθεια για να τα βγάλεις off.

+1

Στον ενά και μισό χρόνο που έχω toshiba (απλό satellite Α100), πήγε στρατό μαζί μου παντού (και σκηνάκια κλπ.), έφαγε 1-2 τούμπες καλές, με ζέστη και με κρύο, χωρίς να πάθει τίποτα. Η μπαταρία πέθανε μετά το χρόνο βέβαια αλλά με τη χρήση που έχει φάει δεν έχω παράπονο, τέτοια αξιοπιστία ούτε σε desktop δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν το εχεις στην μπριζα δεν υπαρχει λογος υπαρξης

να ειναι και η μπαταρια τοποθετημενη(αν καταλαβα οτι εννοεις αυτο).

Οσο εχω δει ναι επιβαρυνεις την διαρκεια ζωης της.

Προσωπικα την τοποθετω μονο οταν το παιρνω εκτος σπιτιου.

Το υπολοιπο χρονικο διαστημα docking station και μπαταρια off.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χαζό δεν είναι αυτό?

Τόσο δύσκολο είναι να απομονώνεται η μπαταρία (ενώ είναι κουμπωμένη πάνω στο laptop) όταν το laptop είναι στην μπρίζα?

Σα να λέμε δηλαδή ότι τραβάς ρεύμα πάντα από την μπαταρία, αλλά όταν είναι στην μπρίζα παραμένει "γεμάτη" συνεχώς. Αν είναι έτσι τότε εννοείται ότι θα βγαίνει - θα είναι και πιο ελαφρύ αν δεν χρειάζεται να κουβαλάς και την μπαταρία επειδή πας σε χώρο με ρεύμα (αίθουσα, γραφείο, κτλ).

Κανείς άλλος άποψη/εμπειρία επί του θέματος ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα επάνω την έχω, δε τη βγάζω ποτέ. Ακόμα και αν κοπεί το ρεύμα, θα συνεχίσει να λειτουργεί.

ΥΓ. Και εγώ Toshiba έχω, απλά φανταστικό. Πραγματικά στρατιώτης, δεν έχει βγάλει κιχ

Link to comment
Share on other sites

Για να μπερδέψω λίγο την τράπουλα πριν σκάσω το χιλιάρικο...

Αυτά τα μικρά τύπου Acer Aspire ONE A150X Sapphire Blue λένε τίποτα?

Δηλαδή, πέρα από το να το πάρω π.χ. στην τάξη για powerpoint, μπορείς να κάτσεις 1-2 ώρες περιστασιακά να γράψεις στο Word ή να χαζέψεις Internet?

Link to comment
Share on other sites

The eagle has landed! Χτύπησα το Satellite τελικά.

Είμαι στην αναμονή για το πρώτο "τάισμα" - 8 ώρες είπανε............ εντυπώσεις αύριο.

To πρόβλημα είναι το εξής: θα με βόλευε να έχω την "μεγάλη" version που έχει και IIS για να μπορώ να κάνω τα δικά μου, αλλα λέει ότι αν αλλάξεις λειτουργικό bye bye εγγύηση.

Αρχικά είπα να βάλω XP αλλά μετά λέω "γιατί να μπλέκεις, καινούριο είναι, δυνατό είναι, ...άστο όπως είναι". Για την ώρα το κρατάω Vista Home....

Επίσης, αν και στις φωτό φαίνεται μαύρο γυαλιστερό, δεν είναι ακριβώς μαύρο. Έχει κάτι γκρι-ασημί λεπτές ρίγες (σαν την τιγρη της Βεγγάζης ένα πράμα... ;-))

Now...... back to the beloved desktop!

Link to comment
Share on other sites

thanks!

Το ΣΚ πιστεύω να βρω χρόνο και το κυριότερο να έχει έρθει και η Powershot που πήγε για service (έπεσα στην προβληματική παρτίδα του 2006 με τα σκάρτα CCD της SONY - ευτυχώς η Canon απέδειξε γιατί είναι No1 εταιρία - δωρεάν το service).

Δες το άλλο thread που ρωτάω για dual boot και πες καμμιά γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Για στάσου λίγο...

Το Πλαίσιο και το e-Shop δίνουν 2 χρόνια εγγύηση. Η Toshiba μιλάει για ένα χρόνο. Τι ισχύει? Επίσης το e-Shop λέει αποστολή με δικά τους έξοδα ενώ η Toshiba με έξοδα του πελάτη.

Στο e-Shop βρήκα και πακέτα επέκτασης της εγγύησης για πάνω από τα _2_ χρόνια:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905236

Πλέον τα Toshiba δίνουν παγκόσμια εγγύηση (έτσι λένε στο πλαίσιο, έτσι λέει και η ideal) ή "διεθνή" (έτσι την αποκαλούν στα μουλτιράμα).

Τον προηγούμενο μήνα είχα πάρει ένα και ήταν ελατωματικό ένα πλήκτρο από τα γράμματα (δεν άντεξε το πόσο το πίεσα μάλλον, ή ήταν τζούφιο από πριν). Επειδή είχα φύγει διακοπές, το πήγα δευτέρα πίσω στο πλαίσιο... Μπήκα τώρα στο site της ideal (αντιπρόσωπος) και είδα πως φτιάχτηκε ήδη.

Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει να γυρίσει πίσω στο κατάστημα;

Σχεδόν όλοι οι φίλοι μου που δουλεύουν προγραμματιστές και οι περισσότεροι στις εταιρίες συνάδελφοι τους έχουν Toshiba.

Kaloriziko!!

Link to comment
Share on other sites

thanks Bebis!

Ηρθε και η Powershot από το service. Vista installation completed. Web sharing με το desktop ενεργοποιήθηκε. Τα updates κατεβαίνουν.... Έχω ξεχάσει κι αυτά που ήξερα με τα Vista - lost in space κυριολεκτικά.

Αυτο το ενοχλητικό message που βγαίνει κάθε 3+5 και ζητάει άδεια να τρέξει το Χ και να κάνει το Υ πώς το εξαλείφω? Δεν υποτείθεται ότι είμαι με admin rights?

Άλλες εντυπώσεις: διαπίστωσα από πρώτο χέρι τον μύθο με τη διάρκεια της μπαταρίας (όχι ότι περίμενα τίποτε περισσότερο). Για πότε την ξεζουμίζει δε λέγεται....

Άντε να τελειώσουν τα updates και να αρχίσω να κόβω τις χίλιες παπαρίτσες που έχουν βάλει να τρέχουν by default.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα το brightness της οθόνης στο 10% και διπλασιάστηκε σχεδόν η διάρκεια παροχής της μπαταρίας.

Α! να μήν ξεχάσω.... Vista sucks big time!

Εισαι σπιτι?

Αν ναι δεν υπαρχει λογος να ξεζουμιζεις την μπαταρια.

Κανεις εκεινο που προαναφεραμε , την βγαζεις και τα βαζεις ολα τσιτα(High Perfomance προφιλ η οπως το λεει

η Toshiba) και τελειωνεις.

Χμμ ναι αναλογα πως το βλεπεις.

Προσωπικα δεν εχω παραπονο απο κατι.(περι Vista).

Link to comment
Share on other sites

@NizzO

Νομίζω DVD-RW έχει... αν και δεν έγραψα ακόμη. Τουλάχιστον τέτοια εντύπωση αποκόμισα από το manual που ξεφύλλισα για λίγο αλλά και από την ίδια τη συσκευή που πάνω γράφει RW. Αρχικά κι εγώ νόμισα ότι έχει απλό DVD. Κάπου on-line τα specs είναι λάθος νομίζω. Οπότε προχώρα....

@2cpu

Έκανα 2-3 ξεζουμίσματα στην αρχή για να στρώσει χαρακτήρα η μπαταρία. Τώρα για να τη βγάζω δε νομίζω... φασαρία το βρίσκω. Θα δείξει στην πορεία.

Τα Vista είναι αρκετά προσανατολισμένα προς τον naive user και θέλουν το χρόνο τους μέχρι να βρεις αυτά που ξέρεις ότι υπάρχουν αλλά δεν τα βρίσκεις με την πρώτη (ή τη δεύτερη... ή την τρίτη.. ;) Επίσης εκείνο το σπαστικό message ότι πας να αλλάξεις τα system settings, υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω αλλα αν θυμασαι ειπαμε οσο ειναι στο ρευμα

καλα ειναι να βγαινει η μπαταρια.Την βγαζεις (ξεκουμπωνεις 2 κουμπια) παιρνεις

και ενα card reader & 1 usb hub που τα κλωτσας απο εδω και εκει και

τα βαζεις απο κατω να παιρνει και αερα και εισαι jet ;)

Control Panel-->User Accounts-->Turn User Account Control on or Off.

(τελευται επιλογη κατω).Απλα μετα θα σε πεταει κατω δεξια το μπαλονακι οτι

κατι τρεχει με το account σου.Δεξι κλικ exit.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το card reader & 1 usb hub που τα κλωτσάω (!) δεν το πολυκατάλαβα... για να κάτσει πάνω το laptop και να πέρνει αέρα από κάτω καλύτερα εννοείς?

thanks for the tip!

Άλλα θέματα τώρα...

1. Είναι προεγκατεστημένο το Google Desktop Search?

2. 900ΜΒ και ένας σκασμός services για να βγει το desktop? (βέβαια φορτώνει αρκετές βλακείες για naive users και ετοιμάζομαι για σφαγείο).

3. το custom aero-look που έχω στα XP είναι ομορφότερο

Χρειάζομαι επειγόντως optimization και tweaks. Ξεκινάω με Total Commander και βλέπουμε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.