Jump to content



Φοιτητικά Προνόμοια/Προσφορές


kreach

Recommended Posts

Ti προνόμοια έχουν οι φοιτητές?

Ξέρω για τα φοιτητικά εισιτήρια (πχ για λεωφορεία).

Για το λεγόμενο φοιτητικό internet και το φοιτητικό laptop τί παίζει?

Έχω βρει τα destinpsifiaka.gr και η diodos.gr. Στο πρώτο βάζω τα στοιχεία μου αλλά τίποτα, wtf? Για το δεύτερο ποιό αξίζει?

Τι άλλα???

Link to comment
Share on other sites

Για την επιδοτηση του λαπτοπ, πρεπει να εισαι μεσα στο 20% των πρωτων της σχολης.

Για το φοιτητικο ιντερνετ ειναι το σαιτ του "Διοδος" που εγραψες.

Εχεις μειωμενα εισητηρια σε αστικα (μισο εισητηριο), ΚΤΕΛ και ΟΣΕ (25% εκπτωση).

Υπαρχει μια επιδοτηση με βαση το εισοδημα (1000 ευρω νομιζω).

Παιζουν και κατι αλλα με φοιτητικα δανεια (απο το πανεπιστημιο) και ιατρικη περιθαλψη, αλλα δεν ξερω τι παιζει μ'αυτα.

Link to comment
Share on other sites

από φέτος παίζουν και επιδοτήσεις ( 90% παρακαλώ) για μαθήματα ECDL κλπ...Σε όλους όσους έδωσαν εξετάσεις τα τρία (νομίζω) τελευταία χρόνια και πέρασαν σε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ έστειλε σχετική επιστολή το Ίδρυμα Έρευνας και Τεχνολογίας.

Προσωπικά, τσίμπησα την ευκαιρία και παρόλο που νόμιζα ότι κάπου υπάρχει κάποια παγίδα κάνω το ECDL Expert με μόλις 100€...Όλα τα υπόλοιπα (συμπεριλαμβανομένων και των εξεταστρων) είναι πληρωμένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

από φέτος παίζουν και επιδοτήσεις ( 90% παρακαλώ) για μαθήματα ECDL κλπ...Σε όλους όσους έδωσαν εξετάσεις τα τρία (νομίζω) τελευταία χρόνια και πέρασαν σε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ έστειλε σχετική επιστολή το Ίδρυμα Έρευνας και Τεχνολογίας.

Προσωπικά, τσίμπησα την ευκαιρία και παρόλο που νόμιζα ότι κάπου υπάρχει κάποια παγίδα κάνω το ECDL Expert με μόλις 100€...Όλα τα υπόλοιπα (συμπεριλαμβανομένων και των εξεταστρων) είναι πληρωμένα.

:)

http://www.ekpaidefteite.gr/Browse/Default.aspx

Άτυχοι όσοι μπήκαν πριν το 2005...

Προσωπικα δεν αντιστάθηκα και τσίμπησα ενα 3DStudio Max 2009 πακετο..:clap:

Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα πολλα προνομια των φοιτητων ειναι οτι μαθαινουν αργα η γρηγορα ορθογραφια :p:P.Απο εκει και περα.Αν εισαι αγορακι (φανταζομαι οτι εισαι) δικαιουσαι 1μιση φορα την προβλεπομενη διαρκεια φοιτησης της σχολης σου αναβολη απο τον στρατο,αλλα αν δεν χρησιμοποιησεις αυτο το προνομιο ,στο στρατο δικαιουσαι αδειες για εξετασεις.Η οικογενεια σου δικαιουται καποιες φοροαπαλλαγες...μερικοι κινηματογραφοι (φαντασου μεχρι και τα village center) σου κανουν εκπτωση και στο εισιτηριο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν μερικές παραπάνω λεπτομέρειες επ'αυτού ; :)

απλα παιρνεις βεβαιωση σπουδων απο την σχολη σου και την καταθετουν οι γονεις σου μαζι με την φορολογικη δηλωση...

Επισης με πολυ χαμηλη φορολογικη δηλωση δικαιουται ο φοιτητης σιτιση στην φοιτητικη εστια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και πολλοί από εδώ είμαστε φοιτητές και δεν έχω δει αντίστοιχο θέμα, άνοιξα αυτό εδώ γιατί θέλω να μάθω τα δικαιώματα που έχω πλέον ως φοιτητής.

Πέρα από τα προφανή, που είναι το μειωμένο εισιτήριο στα μεταφορικά μέσα και η μειωμένη είσοδος σε κινηματογράφους και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, έχω ακούσει ότι υπάρχουνε και επιδόματα για την οικογένεια και άλλα.

Θα ήθελα να συγκεντρώσουμε εδώ αυτές τις πληροφορίες, μιας και δεν μπόρεσα να τις βρω κάπου μαζεμένες. :)

Link to comment
Share on other sites

αν περασει τα μισα μαθηματα του εκαστοτε ετους φοιτησης δικαιουσαι 1000 ευρω.

αν οι γονεις σου εχουν κατω απο ενα ετησιο εισοδημα που οριζεται( καπου 25 με 30 χιλιαδες ειναι δε θυμαμαι ακριβως ) δικαιουσαι δικαιωμα δωρεαν σιτησης σε εστιατοριο του πανεπιστημιου

δε θυμαμαι αλλα:turn:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.