Jump to content



Bοήθεια για βάψιμο κουτιού!?!


armored

Recommended Posts

Παιδιά επειδή τις τελευταίες μέρες με έπιασε μια διάθεση για modding.Kαι έπιασα το κουτάκι μου και θέλω να το βάψω.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά ποστ σχετικά με το βάψιμο ενός κουτιού και ποσα χέρια χρειάζετε και μπερδεύτηκα.Αποφάσισα να το βάψω απειδή την ώρα που το έκοβα το χτύπησα στο Χρώμα.Το κουτάκι δεν έχει ξαναβαφτεί.Έίναι μεταλλικο ή αλουμίνιο.

Μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζομαι?(ασταρια, χρωματα, βερνικια, πέρλες) Πόσα χέρια από το καθένα και με τι σειρα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα απλά έχουν ειπαθεί πολλές φορές.

Τρίψιμο (γυαλόχαρτο άγριο και μετά πιο ήπιο να μην έχεις βαθιές γρατζουνιές)

Αστάρι (ένα χέρι)

Αν η επιφάνεια είναι ακόμη άγρια , τότε άλλο ένα χέρι τρίψιμο με λιγότερο άγριο γυαλόχαρτο και ένα αστάρωμα ακόμη.

Αφού στεγνώσει το αστάρι δύο χέρια χρώμα ένα χέρι βερνικι.

Πάντα περιμένεις να στεγνώσουν καλά.

Αν σου περισσεύουν τόσα χρήματα για να πάρεις και πέρλα , καλύτερα βάλε κάποιον που να ξέρει πολύ καλά γιατί θα είναι κρίμα να πάει χαμένη η πέρλα

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα καλο καθαρισμα με διαλυτικο για να φυγουν

λαδια απο τα χερια και αλλες βρωμιες.

Μετα ασταρι, τριψιμο και ολα τα σχετικα που ανεφερε ο schumifer .

Αν θες να δεις αν ειναι αλουμινιο η ατσαλι μεθοδος του μαγνητη ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι σχετικό το θέμα.

Για βαφή της άσπρης πρόσοψης(παλιού κουτιού), τι κάνω;

Ποια είναι τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιήσω και ποιά η μεθοδολογία;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω θέλει ξύσιμο με γυαλόχαρτο (να μην είναι σκληρό γιατι θα την καταστρέψεις, πιστεύω 40άρι κάνει) μετά θέλει ειδικό αστάρωμα με ένα ειδικό αστάρι και βάψιμο.Δνε ξέρω με πια σειρά θα τα κάνεις.Περίμενε να ακούσεις και μια γνώμη ενός άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.