Jump to content



Είμαι σε δίλλημα: Thermalright True Black ή (Custom) Watercooling ?


ManosRK

Τι είναι πιο αποδοτικό ?  

47 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

The thing is that έχω ακούσει πως αν η υδρόψυξη δεν είναι ''ακριβή'' (με καλά υλικά και τέτοια), δηλαδή αν έχεις δώσει κάπου 100-200 Ευρώ μόνο για ενα custom σύστημα τότε είναι σαν να έχεις μια True Black και πως διαφορές δεν υπάρχουν ή είναι μηδαμινές και πως άρα πρέπει να χώσεις το χέρι βαθιά στην τσέπη αλλιώς don't even bother to buy w/c...

Link to comment
Share on other sites

Man, custom watercooling σημαινει οτι θα ειναι ουτος η αλλως καλη η υδροψυξη. Πρεπει κυριολεκτικα να προσπαθησεις πολυ να την κανεις χειροτερη απο αερα. Μιλαμε για custom υδροψυξη και οχι ετοιμος λυσεις υπενθυμιζω.

Link to comment
Share on other sites

Η αγωγιμότητα του νερού στην θερμοκρασία??:blink::boxed: είναι καλύτερη από αυτή του χαλκού.:bigsmile:
:-O::o

το νερό έχει θερμική αγωγιμότητα 0.6062 W/ (m*K)

ο χαλκός έχει θερμική αγωγιμότητα 401 W/ (m*K)

edit

...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειμαστε για γελια... Μεχρι και εδω υπαρχουν κολλημενοι (και μαλιστα πανω απο 25% τη στιγμη που γραφω) που πιστευουν οτι η True ειναι καλυτερη μεχρι και απο νερο... ειπαμε ειναι πολυ καλη, απο τις καλυτερες, οχι και ετσι ομως ρααα

Εξαρτάται το πως βλέπει την ερώτηση ο καθένας. Η λέξη απόδοση είναι σχετική των κριτηρίων που λαμβάνει κάποιος υπόψιν του για να την προσδιορίσει αλλά και μετρήσει.

Στην ερώτηση, θα απαντήσω TRUE. Όχι γιατί ντε και καλά την έχω και πρέπει να παινέψω τα λ7 που έδωσα, αλλά γιατί πραγματικά έχει καλύτερο λόγο κόστους/απόδοσης αλλά ΚΑΙ μεγαλύτερη αξιοπιστία από την οιαδήποτε λύση υδρόψυξης. Έτσι ερμηνεύω την ερώτηση του poll, αν μιλάμε απλά για την πιο αποδοτική σε θερμοκρασίες λύση, τότε το poll είναι moot από μόνο του. Με αυτή την λογική σκέφτομαι γενικά για pc parts (αν δεν αξίζει κάτι σε value/cost, απλά δεν ασχολούμαι), τις διαφορές στις θερμοκρασίες από ένα σημείο και μετά χεσμένες τις έχω....:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.