Jump to content



Μητρική για φθηνό file server


Spanaks

Recommended Posts

O επεξεργαστής πιθανότατα θα είναι από τη σειρά των energy efficient της Amd (γλυκαθήκαμε με το htpc)...

Απαιτήσεις:

Gigabit lan

πολλές sata θέσεις (καλό θα ήταν πάνω από 4)

hardware raid 5 θα εκτιμηθεί δεόντως...

(για το σπίτι θα είναι μόνο, max να τραβάνε 2 pc ταυτόχρονα...)

Δίσκοι πιθανότατα θα μπουν 3 Terra τώρα με την προοπτική να προσθέτουμε όσο πέφτουν οι τιμές.

Ποιο chipset να προτιμήσω?:help:

Link to comment
Share on other sites

HW raid σε onboard controller δεν θα βρείς. Αν θές raid 5 η πιο φτηνή κάρτα είναι γύρω στα 200€(pcie).

Απο εκεί και πέρα όλα τα σοβαρά chipset κάνουν πλέον raid5.

Πάντως για mobo κοίτα ίσως κάτι σε gigabyte. αυτές έχουν συνήθως πολλά sata.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτή π.χ. http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2670 δεν κάνει raid-5 μόνη της? ή κάνει με drivers? (δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα raid σε απλές μητρικές)

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε μητρική με το καινούριο SB700 έχει 6 sata και Gb LAN.

Συνεπώς δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο. Απλά διάλεξε υλοποίηση μιας εταιρείας που εμπιστεύεσαι. Προσωπικά, θα διάλεγα κάποια μητρική με 780G (ωστε να έχω και onboard GPU).

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα βαλεις linux, κανε software raid, μην μπλεκεις με το onboard raid 5 που ειναι πολυ αργο σε write operations.

Για μητρικη θα προτεινα την Gigabyte GA-MA74GM, με το 740G, που εχει και πολυ χαμηλη καταναλωση. Αν βεβαια θες να τρεχεις και 3D πραγματα, τσεκαρε οτι η Onboard VGA υποστηριζεται σωστα για linux.

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις linux-aki υπάρχει το mdadm το οποίο όσα σατα πορτ έχεις τόσους δίσκους μπορείς να βάλεις στο raid 0,1,5,6, 1+0, 0+1, etc

επίσης έχει πολλά κόλπα που ακόμα και ακριβοί hw κοντρολλερ δεν έχουν π.χ.

on-line expansion αλλαγή raid level, hot - spare ktl

άρα κοίτα ποια μητρική έχει τα περισσότερα σατα π.χ. όσες έχουν 780g chipset συνήθως έχουν 6 σατα, ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, gigabit lan και με τιμή γύρω στα 60 ευρώ πιστεύω είναι πολύ καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα βαλεις linux, κανε software raid, μην μπλεκεις με το onboard raid 5 που ειναι πολυ αργο σε write operations.

Για μητρικη θα προτεινα την Gigabyte GA-MA74GM, με το 740G, που εχει και πολυ χαμηλη καταναλωση. Αν βεβαια θες να τρεχεις και 3D πραγματα, τσεκαρε οτι η Onboard VGA υποστηριζεται σωστα για linux.

+1 έχω κακή εμπειρία με onboard raid που δεν είναι αληθινό hardware raid. Software raid καλύτερα, πιο παραμετροποίησιμο/γρήγορο/αξιόπιστο

επίσης να τσεκάρεις πριν πάρεις μητρική, ότι το distro του linux που θα βάλεις να έχει απροβλημάτιστους drivers για την κάρτα δικτύου

Link to comment
Share on other sites

Θενκς παίδες...

Μάλλον για 780g μητρική με βλέπω...

Ε τότε βάλε την ίδια με αυτή που έχεις στο HTPC man...δεν κάνει?..6 sata έχει και αυτή σύνολο...XD

Ρίξε μια ματιά στην on board της πάντως, έχω ακούσω (δεν κατέχω όμως, σαν αρβύλα πάρτο) πως υλοποιήσεις τις ATI έχουν προβληματικούς drivers και support σε linux περιβάλλον...

Link to comment
Share on other sites

έχω μια asrock a780fulldisplayport εδώ και 3-4 μήνες με 6 δίσκους (4χ500 και 2χ1τβ)

και έχω κάνει με τους 500 raid5 και με τους 1tb raid1

ουδέν πρόβλημα σε ubuntu με drivers vga kai chipset

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.