Jump to content



GPU Cooler σε Athlon 64 4000


noone85

Recommended Posts

Λοιπόν. Επειδή έχω κάποια εξαρτήματα με τα οποία μπορώ να φτιάξω 3ο υπολογιστή(μόνο ψύκτρα επεξεργαστή λείπει), ξεκίνησα σήμερα να τον φτιάχνω.

Έχω μια ψύκτρα για κάρτες γραφικών η οποία είναι ίδια με αυτή http://www.zalman.co.kr/ENG/product/Product_Read.asp?idx=139

Κατάφερα και την προσάρμοσα στον επεξεργαστή τέλεια.

Εντυπωσιάστηκα με το πόσο καλά έχει καθίσει.

Έχω βάλει και λιγάκι arctic silver.

Τι λέτε; Θα παίξει καλά;

Θεωρητικά δεν πρέπει να είναι καλύτερη από μια κανονική ψύκτρα μιας και προορίζεται για μεγαλύτερες θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θ'αποδιδει ικανοποιητικα αλλα με ενα καλο airflow δεν αποκλειεται να λειτουργει μια χαρα η cpu... Οπως ειπε και ο Whitesnake, εδω που εφτασες, δοκιμασε και βλεπεις, αν δεις οτι παει στον Θεο, κλειστο και παρε μια aftermarket απλη...

Link to comment
Share on other sites

Αν η βάση καλύπτει όλη τη CPU δε βλέπω γιατί να μη λειτουργήσει καλά.

Μιας και θα είναι 3ο PC λογικά θα το έχεις με CnQ οπότε θα δουλεύει πιο πολύ στα 1000ΜΗζ.

Φυσικά, μόνο η πράξη θα στο δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Cool & Quiet έχω όλα μου τα μηχανήματα.

Την θεωρώ μια από τις πιο χρήσιμες τεχνολογίες στους επεξεργαστές.

+ του ότι είναι πράσινη.

Η βάση καλύπτει όλη την επιφάνεια, και ο ανεμιστήρας είναι αρκετά μεγάλος (8 εκατοστά) με πολύ καλό airflow.

Τώρα γιατί δεν το δοκιμάζω, απλά είπα να ρωτήσω στο αγαπημένο μου "τρελλό" φόρουμ μπας και υπάρχει κανείς άλλος που να έχει κάνει τέτοια πατέντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καταρχάς να αναφέρω ότι η μητρική που χρησιμοποιώ είναι η DFI Lanparty NF4 SLI-DR.

Τα αποτελέσματα ικανοποιητικότατα.

Η θερμοκρασία που πετυχαίνω είναι ίδια με αυτήν της Sonic Tower που χρησιμοποιώ στον διπλοπύρηνο athlon μου(βέβαια ο διπλοπύρηνος είναι λιγάκι πιο ζεστός σαν επεξεργαστής).

Αυτό σημαίνει ότι σε καταστάσεις idle(δεν είχα ενεργοποιημένο c&q) βλέπω γύρω στους 38-40 βαθμούς και σε load χτυπάει 45άρια(όλα αυτά με την μητρική εκτός κουτιού και κλειστό το κλιματιστικό-θρμοκρασία δωματίου ~27-28 βαθμοί).

Το γαμάτο είναι ότι μπορώ να ρυθμίσω την μητρική σε ποιες θερμοκρασίες να σβήνει ο ανεμιστήρας, σε ποιές να ανάβει και σε ποιές να χρησιμοποιεί την μέγιστη ταχύτητά του.(καλά αυτό το feature το έχει και η asus που έχω στον κύριο υπολογιστή μου)

Έτσι το ρύθμισα κάτω από 35 βαθμούς να σβήνει ο ανεμιστήρας,

πάνω από 35 να ανάβει, και πάνω από 50 να λειτουργεί σε μέγιστη ταχύτητα.

Φυσικά αυτό είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να πάρω κανονική ψύκτρα.

Πάντως οι έχοντες την συγκεκριμένη zalman, μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε και σε κεντρικούς επεξεργαστές(με την κατάλληλη μόντα φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ελαφρώς μεγαλύτερο VF900 στην 4850 μου. Μεγάλο ατού πράγματι ο ανεμιστήρας της, στις 1450στροφές (5v) είναι εντελώς αθόρυβος και ψύχει την κάρτα μια χαρά. Υποθέτω πως αμα η βάση καλύπτεται, δεν υπάρχει λόγος να μην κάνει δουλειά με CPU.

Ερώτηση. Το mounting system του zalman χρησιμοποίησες? Πρόσεχε μήπως ακουμπάνε πίσω από την μητρική τα 4 μπουλόνια του με τον τοίχο από πίσω του mobo tray, θα μπορούσαν να σου δημιουργήσουν βραχυκύκλωμα...:baby:

Πέτα μας και μια photo να το δούμε το παιδί πάνω man. Είναι καλή μόντα, ειδικά για όσους έχουν χαμηλής κατανάλωσης CPU...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τη συζηταται με την τιμη που εχει η ψυχτρα δεν αξιζη τον κοπο να την βαλη καποιος. εκτος και εαν την εχει και του καθεται οποτε αφου την πληρωσε και καθεται ας την βαλη πανω αλλιως ειναι για την πλακα.

παντα κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Το mounting system του zalman χρησιμοποίησες? Πρόσεχε μήπως ακουμπάνε πίσω από την μητρική τα 4 μπουλόνια του με τον τοίχο από πίσω του mobo tray, θα μπορούσαν να σου δημιουργήσουν βραχυκύκλωμα...:baby:

Πέτα μας και μια photo να το δούμε το παιδί πάνω man. Είναι καλή μόντα, ειδικά για όσους έχουν χαμηλής κατανάλωσης CPU...

Όχι δεν χρησιμοποίησα αυτό γιατί όπως είπες κι εσύ φοβόμουν για βραχυκύκλωμα.

πέρασα 2 μακριές βίδες και τις έσφιξα πάνω στις τρύπες που έχει για να κάθεται.

Φωτογραφίες θα βγάλω σύντομα.

παιδια τη συζηταται με την τιμη που εχει η ψυχτρα δεν αξιζη τον κοπο να την βαλη καποιος. εκτος και εαν την εχει και του καθεται οποτε αφου την πληρωσε και καθεται ας την βαλη πανω αλλιως ειναι για την πλακα.

παντα κατα την γνωμη μου

Καλά, προς Θεού δεν είπα να αγοράσω ψύκτρα για κάρτα γραφικών για να την βάλω στον επεξεργαστή.

Απλά την είχα να κάθεται και για να μην δώσω τώρα λεφτά να πάρω άλλη ψύκτρα έβαλα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μαγκιά.Κι εγώ έχω βάλει μια ψύκτρα 7000Cu που είχα στον Preshot παλιά σε έναν pentium 4 1,8 Ghz που δούλευε στους 100 C επί 1 χρόνο επειδή είχε σπάσει το κλιπ που κρατάει την ψύκτρα.Είναι κρίμα να κάθονται τόσο ακριβές ψύκτρες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλά ο επεξεργαστής που δούλευε στους 100 βαθμούς ζει ακόμα;

Και βασιλεύει! Απλά όταν έφθανε σε τέτοια θερμοκρασία υποχρονίζοταν τελείως για να μην καεί...Έτσι κι αλλιώς τα τρανζίστορ των επεξεργαστών αντέχουν σε θερμοκρασίες 150 C+.Απλά σε τέτοιες θερμοκρασίες δεν αποδίδουν καθόλου!Το πρόβλημα είναι στα υπόλοιπα υλικά του επεξεργαστή και στο socket της μητρικής που παίρνει τον μπούλο πάνω από 70 C.:computer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.