Jump to content



SAPPHIRE RADEON HD4870 1GB DDR5


panaiz

Recommended Posts

ειδα την καρτα αυτην εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510673 κ η κανονικη εκδοση με τα 512 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510674

η χρηματικη διαφορα ειναι 45 ευρω παραπανω για την εκδοση με την διπλασια ram. και τωρα θα ηθελα να ρωτησω σε τι ακριβως θα μου χρησιμευσει η διπλασια ram? παιζω αρκετα games και θα ηθελα να παιζω σε native αναλυση δηλαδη 1920χ1200. πια λετε να ειναι η καλυτερη επιλογη; τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 300 ευρω αφου εμεινα εδω και πολυ καιρο με την 8600gt.

Link to comment
Share on other sites

Kαι 'γώ έχω ακριβώς το ίδιο δίλλημα.Και προσθέτω σε αυτές τις δυο και τη 3870x2.Ποια είναι η καλύτερη επιλογή?

την 3870χ2 βγαλτην απο το μυαλο σου.. παει πεθανε:D

τωρα αναμεσα στις αλλες για υψηλες αναλυσεις χρειαζεται η περισσοτερη μνημη. αμα παιζεις 1280χ1024 θα παει χαμενη;)

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου πάντως θα έπαιρνα την απλή. Αν είναι να έδινα κοντά στα 300 euro ,τότε θα πήγαινα για 2 2slot cooled 4850 που θα είχαν και καλύτερη απόδοση (drivers θέλοντος και firmware επιτρέποντος φυσικά) από 1 4870...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω σε 1680 x 1050.22΄άρα οθόνη.εχω και αλλη μια ερωτηση.στην αναλυση που παίζω εγώ η 4870x2 εχει σημαντική διαφορα με την 4870 1g?Δηλαδη εχει διαφορα της ταξεως των 150Euro που ειναι η διαφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να μπλεξω με 2 καρτες προτιμω να εχω 1 κ καλη για τον λογο των drivers, και το κυριοτερο αν το υποστιριζουν τα παιχνιδια και για τον λογο οτι αν η 1 καρτα μου προσφερει 100% αποδοση με τις 2 δεν θα γινει 200% αλλα ενα 150%..αποτι εχω διαβασει δηλαδη.

τωρα αν οντως χρειαζομαι την εξτρα ραμ στην αναλυση 1920χ1200 να την χτυπησω αλλιως να παρω την απλη. εκτος και αν προτινει κανεις την gtx260 που ειναι στα ιδια λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω σε 1680 x 1050.22΄άρα οθόνη.εχω και αλλη μια ερωτηση.στην αναλυση που παίζω εγώ η 4870x2 εχει σημαντική διαφορα με την 4870 1g?Δηλαδη εχει διαφορα της ταξεως των 150Euro που ειναι η διαφορά τους?

Παιδια μπορει να απαντησει καποιος στο ερωτημα μου?το λεω επειδη βιαζομαι για την αγορα και δεν εχω καταληξει ακομα με σιγουρια......

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα πηρα την 4870 με το 1gb, στο stalker: clear sky που παιζω τωρα σε dx10 1920x1200 maximum χωρις ΑΑ και AF εχω στις βαριες σκηνες 25-35 και σε ολες τις αλλες σκηνες καπου 40-60.

επισης στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν υποστιριζει το dual gpu οποτε η 4870x2 παει χαμενη μιας και θα παιζεις με τον εναν πυρηνα, δηλαδη πρεπει να δεις και τι παιχνιδια σε ενδιαφερουν και να δεις εαν θα υποστηριζουν crossfire/sli και να μην κοιτας μονο την αναλυση

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα πηρα την 4870 με το 1gb, στο stalker: clear sky που παιζω τωρα σε dx10 1920x1200 maximum χωρις ΑΑ και AF εχω στις βαριες σκηνες 25-35 και σε ολες τις αλλες σκηνες καπου 40-60.

επισης στο συγκεκριμενο παιχνιδι δεν υποστιριζει το dual gpu οποτε η 4870x2 παει χαμενη μιας και θα παιζεις με τον εναν πυρηνα, δηλαδη πρεπει να δεις και τι παιχνιδια σε ενδιαφερουν και να δεις εαν θα υποστηριζουν crossfire/sli και να μην κοιτας μονο την αναλυση

Καταλαβα μαλλον αυτη θα προτιμησω αλλα λεω να περιμενω να κυκλοφορησει αυτη

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=53531 .Ευχαριστω παντως...

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα παντως εχω φτιαξει 2 profiles μεσα στο Ati Catalyst για εξοικονόμηση ενεργειας σε κατασταση idle,ενα 2D με ρολογια gpu 250@1083 / ram 450. και ενα για 3D gpu 780@1263 / ram 940. σε 2d (idle) εχω 55-60c βαθμους με 1040rpm (δειχνει οτι δουλευει με 1% δεν χαμηλωνει αλλο) ο ανεμιστηρας του. σε load εχω 80-88 με 2100rpm (32%) ο ανεμιστηρας.

για ποιον λογο να περιμενεις να κυκλοφορησει η παραπανω καρτα; για να σου αφηνει ολο τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι; και εκτος απο αυτο η καρτα πως θα κρυωνει εαν ανακυκλωνει τον ζεστο αερα και τον ξαναριχνει παλι πανω της;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.