Jump to content


Αλλαγη υγρου


Frostbyte

Recommended Posts

Αποφασισα να αλλαξω το υγρο στην υδροψυξη με ενα καινουργιο (αλλης μαρκας).

Αφου βγαλω το παλιο υγρο, πρεπει να κανω κατι πριν βαλω το καινουργιο? (Για να μην μεινουν υπολειμματα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Με απιονισμενο νερο εννοεις? Γιατι αν δοκιμασω να το κανω με βρυσης, λογικα θα αφησει αλλατα κλπ..

Ειχα σκευτει να το αδειασω εντελως και να βαλω μια ποσοτητα του καινουργιου υγρου ή απιονισμενου νερου, να τρεξει 5 λεπτα στο κυκλομα και μετα να το αδειασω παλι..

UPDATE:

Ελυσα το κυκλοματακι (καπως ανορθοδοξα, και γι αυτο χασαμε λιγο υγρο στο πατωμα.. :p) και παρατηρησα οτι το παλιο υγρο μου αφησε χρωμα παντου.. Απ' οτι ειδα απο το reservoir εφευγε ευκολα με ενα περασμα με χαρτομαντιλο, οποτε δεν θεωρησα οτι ειναι καποιο ειδος αλγης και εβαλα το καινουργιο υγρο επι τοπου..

I gota admit παντως, με το Fesser One επεσα 5 βαθμους σε σχεση με το Primochill που ειχα.. Και τουλαχιστον το καινουργιο "αναβει" αν του βαλω UV λαμπες (ειχα βαλει χρωμα στο προηγουμενο αλλα τις αγνοουσε τελειως).. :p

Link to comment
Share on other sites

Με απιονισμενο νερο εννοεις? Γιατι αν δοκιμασω να το κανω με βρυσης, λογικα θα αφησει αλλατα κλπ..

Ειχα σκευτει να το αδειασω εντελως και να βαλω μια ποσοτητα του καινουργιου υγρου ή απιονισμενου νερου, να τρεξει 5 λεπτα στο κυκλομα και μετα να το αδειασω παλι..

UPDATE:

Ελυσα το κυκλοματακι (καπως ανορθοδοξα, και γι αυτο χασαμε λιγο υγρο στο πατωμα.. :p) και παρατηρησα οτι το παλιο υγρο μου αφησε χρωμα παντου.. Απ' οτι ειδα απο το reservoir εφευγε ευκολα με ενα περασμα με χαρτομαντιλο, οποτε δεν θεωρησα οτι ειναι καποιο ειδος αλγης και εβαλα το καινουργιο υγρο επι τοπου..

I gota admit παντως, με το Fesser One επεσα 5 βαθμους σε σχεση με το Primochill που ειχα.. Και τουλαχιστον το καινουργιο "αναβει" αν του βαλω UV λαμπες (ειχα βαλει χρωμα στο προηγουμενο αλλα τις αγνοουσε τελειως).. :p

Για το χρώμα που άφησε κάτω μήπως φταίει η μπογιά που είχες προσθέσει?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εφταιγε αυτο, αλλα οταν πηρα στο Πλαισιο να ρωτησω γι αυτο, μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο για το dye bomb της primochill.. Μου παν οτι ολα αφηνουν χρωμα.. Απλα, ποτε ξανα primochill.. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.