Jump to content



DIY ram cooler


haris1984

Recommended Posts

λοιπον. αν και εχω μεινει καπως πισω τεχνολογικα, ειπα να κανω ενα δωρο για το παλιοσκυλο την dfi nf4 που με εχει βγαλει ασπροπροσωπο ολον αυτο τον καιρο.

λοιπον εχω κανει ενα σχεδιακι για ενα συστημα ψυξης απο πλεξι το οποιο θα καθεται σε 3 βιδες της μητιρκης (πανω αριστερα, πανω δεξια και μεση δεξια) και θα συγκρατει 3 ανεμιστηρες για ψυξη των μνημων, των mosfet και λογικα και του northbridge. το σχεδιο φαινεται παρακατω και ηθελα να μου πειτε αν πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω κατι.

το θεμα ειναι οτι δεν εχω εργαλεια για να κανω αυτη τη δουλεια και ψαχνω ή καποιον που να εχει τα εργαλεια να με βοηθησει ή καποιον μαστορα να μου το φτιαξει.

οποιος μπορει να προτεινει κατι ειμαι ολος αυτια.

post-1040-1416073652,4993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σκέψη... Εγώ σε ρωτήσω αν οι αποστάσεις είναι σωστά μετρημένες από το cooler της cpu η αν θα ακουμπάει ... Τώρα για το Plexi μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με αυτό το σχέδιο που έχεις και τις σωστές διαστάσεις τρύπες και τα σχετικά και να στο κόψουν δεν είναι τπτ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με νερο αρα δεν παιζει προβλημα με την ψυκτρα του επεξεργαστη.

οι τρυπες για τους ανεμιστηρες με προβληματιζουν μονο. τα υπολοιπα γινονται σε 2 λεπτα απο καποιον που ξερει

Link to comment
Share on other sites

Το πλεξι μπορεις να το παραγγειλεις σε ενα μαγαζι που φτιαχνουν επιγραφες κτλ και να στο φτιαξουν οπως το θες, βεβαια δεν ξερω ποσο θα σε χρεωσουν αλλα αφου δεν εχεις ηδη εργαλεια μαλλον σε συμφερει.

Για την τοποθετηση λογικα μπορεις να το κανεις με αποστατες και ντιζες βιδωνοντας ενα αποστατη πανω απο την μητρικη και την ντιζα πανω του.

Link to comment
Share on other sites

βρεθηκε μια λυση τελικα.

πολυ πιο απλη απλα δεν μου αρεσει τοσο εμφανισιακα.

και το καλο ειναι οτι τελικα δεν χρειαζεται 3ος ανεμιστηρας γιατι τα μοσφετ παραμενουν κρυα και ετσι.

προσωρινα φαινεται να δουλευει μια χαρα.

post-1040-1416073652,6774_thumb.jpg

post-1040-1416073652,7122_thumb.jpg

post-1040-1416073652,7343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπήκαν τα φουρφουρια εκεί που τα ήθελες αλλά εγώ θα σου πρωτινά να κάνεις αυτό που έχεις σκεφτεί με το plexi για άποψη ομορφιάς! Πάντως και έτσι αν κάνει δουλεία είσαι πολύ καλά...:clap:

Link to comment
Share on other sites

το λαμακι θα το στρογγυλεψω στις γωνιες του, θα το βαψω μαυρο και θα το βαλω απο τη μεσα μερια των ανεμιστηρων. ετσι θα φαινονται μονο τα αυτακια του.

μια ερωτηση τωρα για να μην ανοιγω νεο θεμα.

τι σπειρωμα εχουν οι βιδες που χρειαζονται για να στηριξω τους ανεμιστηρες σε ψυγειο black ice extreme?

χρειαζομαι σε διαφορα μηκη απλα δεν μπορω να βρω στην εργαλειοθηκη καποια βιδα που να εφαρμοζει σωστα :S

Link to comment
Share on other sites

Η M3 ή Μ4 ειναι τα ψυγεια, το black ice μαλλον θελει Μ3.

Προσεξε με το μηκος στις βιδες γιατι αν παρεις πιο μακριες μπορει να ξεχαστεις λιγο και να την βιδωσεις πανω στα fins, κλασικη περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

M είναι διάμετρος, το βήμα πάει αλλιώς, π.χ. Μ12χ1,5, αλλά στις μικρές διαμέτρους, το βήμα είναι σταθερό, οπότε παραλείπεται...

Οπότε πας και λες M3x25, 3άρα βίδα με 25mm μήκος. Επίσης μπορείς να επιλέξει και τύπο, allen, inox...

Κλασική πατέντα στις nf4 dfi οι 2 8αρηδες για ram-mofset...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το hr-05 sli που μπαινει σιγουρα και ειναι και παθητικο.

και νομιζω οτι και αυτο το enzotech του πλαισιου πρεπει να κανει αν το υψος που αναφερεται ειναι με ανεμιστηρα. δεν ξερω βεβαια ποσο θορυβο κανει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.