Jump to content



νεοι ανεμιστηρες coolermaster


simeon

Recommended Posts

Καλημέρα έχει δοκιμάσει κανεις αυτους τους νέους ανεμιστήρες της Coolermaster??

COOLERMASTER R4-C2R-20AC-GP

Απο τα χαρακτηριστικά τους και την τιμή τους φαίνονται πολυ καλοι (βέβαια το θεμα ειναι ποσο αυτα απέχουν απο την πραγματικότητα... )

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806678

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε προιδεασω αρνητικα , αλλα μονο αθορυβοι δεν ειναι.

Στις 1000 στροφες οντως δεν ακουγονται , αλλα απο κει και πανω κανουν αισθητη την παρουσια τους. Στις 2000 στροφες ακουγονται και στο διπλανο δωματιο... Παντως απο ροη αερα ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω παραγγειλει e-shop, και υποτιθετε οτι θα μου ερχοταν μυνημα να περασω να τις παρω σημερα το απογευμα αλλα............

(οχι τιποτα αλλο, αλλα αυτο μου εχει μεινει για να ειναι ετοιμη η υδροψυξη)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αποτελεσματα στα 11.93V

σε σχεση με τον

COOLERMASTER TLF-S12-EG

θορυβος το ιδιο αλλα ΠΟΛΥ καλυτερη ροή αέρα

σε σχεση με τον

COOLERMASTER R4-S2B-12AK-GP

θορυβος το ιδιο αλλα ΠΟΛΥ καλυτερη ροή αέρα

σε σχεση με τον

ARCTIC COOLING FAN 120MM L

ο AC ειναι λιγο ποιο αθοριβος αλλα με σαφως μικροτερη ροή αέρα (οχι ομως οσο λιγη οσο ο πρωτος coolermaster)

σε σχεση με τον

SCYTHE SFF21F S-FLEX S-FDB 120MM QUIET FAN

ο scythe ειναι μια ιδεα ποιο ησυχος και η ροή φαίνετε περιπου ιδια (καλυτερα ομως ο Coolermaster, ειδικα οσο πεφτει η ταση)

σε σχεση με τον

Scythe Case Fan 120MM Slip Stream 1900RPM

ο scythe ειναι σαφως πιο θορυβόδης αλλα με ΠΟΛΥ μεγαλύτερη ροή αέρα.

Να τονισω οτι οι μετρησεις εγιναν λίγο μπακάλικα με το αυτι για θορυβο και το χερι για ροη αλλα ταυτόχρονα σε ολους οποτε συγκριτικά τουλαχιστον δεν νομίζω οτι πεφτω πολυ εξω....

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται 2 12αριδες, ο ενας στισ 1200 και ο αλλος στις 2000 στροφες να παραγουν τον ιδιο θορυβο? Μιλαω για τον νεο τον CM σε συγκριση με τους παλιους των 1200...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά αδύνατον. Απλά το τεστ του ο φίλος simeon μπορεί να το έκανε με μεγάλο ήχο περιβάλλοντος ή/και συστήματος, με αποτέλεσμα να μην του φανεί κάποια διαφορά....υποθέτω δλδ, η διαφορά μεταξύ των fan που τέσταρε, είναι αβυσσαλέα, ειδικά στα στοκ 12v...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μπορει να κανω λαθος και η μετρηση ειναι επιπόλαιη, αλλα μιλάμε για 2 εντλώς διαφορετικους ανεμηστήρες (της ιδιας εταιριας εναν που βγαινει χρονια και εναν νεο) δεν καταλαβαινω τι σας φαίνετε περιεργο... :hm: απλα βελτιωσαν το προιον τους...

(προσθεσα παντως και ¨μπακαλικα¨ αποτελεσματα σε σχεση με τον slipstream :tomato:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.