Jump to content



Virtual Memory στα Win XP


serafino

Recommended Posts

Eχω Win XP Pro SP3 αγγλικα 2002.

Εχω επεξεργαστη A64 X2 4400+

φυσικη μνημη 3GB dual DDR400

σκληρο sata 300GB.

Διερωταμαι πόση virtual memory να ορισω.

Μου εχουν πει (ισως και απο εδω μεσα, δε θυμαμαι) οτι εφοσον εχω 3G φυσικη μνημη "δε χρειαζεται να ορισω πολυ εικονικη, και 512 καλα ειναι"...

Ετσι κι εγω ειχα βαλει 512.

Ωστοσο τις τελευταιες μερες ελαβα 2 φορες το μυνημα οτι μενω απο virtual memory...

Η μια πριν απο λιγο οπου δεν εκανα και τιποτα ιδιαιτερο, επαιζα οnline σκακι, ειχα ανοιχτο το chessmaster(για να κλεβω:laughing: ) ενω παραλληλα ακουγα μουσικη απ το WMP και ειχα ανοιχτες και 2-3 ιστοσελιδες.

ΥΓ. Υποθετω οτι δεν εχει σημασια σε ποιο partition τη βαζω ε?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με XP και 3G RAM τη virtual μπορείς και να τη κλείσεις εξολοκλήρου. Τα Windows χρησιμοποιούν κατά το δοκούν τη virtual ακόμα κι αν έχουν 90% ελεύθερη την πραγματική. Μη ρωτήσεις γιατί, απλά έτσι δουλεύει ο Bill. Τώρα με 3 Giga RAM θα πρέπει να σηκώσεις κάτι τραγικά μεγάλο για να ξεμείνεις από μνήμη και να κρασάρεις εφόσον έχεις κλείσει τη virtual. Εγώ προτείνω να παρακολουθήσεις για δυο-τρεις μέρες τι χρήση μνήμης έχεις συνήθως με τις δουλειές που κάνεις στο pc σου και αν δε δεις νούμερα μεγαλύτερα από 1-1,5G να την απενεργοποιήσεις εξολοκλήρου.

Το partition που τη βάζεις δεν έχει τόση σημασία εκ πρώτης όψεος εφόσον πρόκειται για ένα φυσικό δίσκο. Αν όμως έχεις άνω του ενός δίσκους, μπορείς να "σπάσεις" τη virtual σε πολλούς δίσκους και να κερδίσεις σε ταχύτητα (θα γράφει-διαβάζει σε περισσότερα από ένα σημεία)

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα, χωρις να κανω κατι ιδιαιτερο μου εχει βγαλει ηδη 3 φορες το μυνημα οτι μενω απο virtual memory, συνεπως σφαλλεις.

Πρεπει να εχω, και περισσοτερη απο 512ΜΒ.

Το θεμα ειναι πόσο.

Επισης οπως ειπα, εχω μόνο εναν δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κανένα αποδεικτικό στοιχείο :D σου προτείνω να ορίσεις 1,5-2 γίγα. σταθερό, σε άλλο φυσικό δίσκο (εαν έχεις παραπάνω από 1 δίσκο στον υπολογιστή σου)

εγώ με 1 γίγα μνήμη το έχω 1,5 γίγα. Σπάνια να μου βγάλει μήνυμα για ελλειπή εικονική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως βαζουμε 1,5 φορα τη φυσικη μνημη. αν με 3gbram,οπως λενε απο πανω, δεν χρειαζεται τι να σου πω...δεν το ξερω. εγω παντως θα σου ελεγα να δοκιμασεις με virtual memory 4,5gb και κοιτα αν σου πεταει ξανα μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

To "χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο" δεν μου λέει τίποτα. Μπορεί το pc σου idle να τρώει 1,5G μνήμη γιατί φορτώνει όλες τις υπηρεσίες και καμιά 10ριά προγράμματα on boot. Συνεπώς αν ακολουθούσες τη συμβουλή μου περί ελέγχου δέσμευσης μνήμης αντί να μένεις στο ότι έχεις ένα δίσκο ή δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο, μπορεί και να έβγαζες άκρη. Θου Κύριε φυλακήν ....

Link to comment
Share on other sites

συνηθως βαζουμε 1,5 φορα τη φυσικη μνημη. αν με 3gbram,οπως λενε απο πανω, δεν χρειαζεται τι να σου πω...δεν το ξερω. εγω παντως θα σου ελεγα να δοκιμασεις με virtual memory 4,5gb και κοιτα αν σου πεταει ξανα μηνυμα.

Παιδιά τα Windows xp 32 μπορούν να δουν σύνολο 4gb (virtual + φυσικη μνημη ) εκτός και αν έχεις 64 βιτ που δεν νομίζω 4,5γβ δεν μπορούν να δουν με τίποτα τα xp απενεργοποίησε τελείως τιν virtual memory και βλέπουμε απ εκεί και πέρα

Link to comment
Share on other sites

.......σου προτείνω να ορίσεις 1,5-2 γίγα. σταθερό, σε άλλο φυσικό δίσκο (εαν έχεις παραπάνω από 1 δίσκο στον υπολογιστή σου)

Ειπα ηδη 2 φορες οτι εχω μόνο εναν δισκο.

Για εναν λοιπον δισκο, τι μου προτεινεις να ορισω?

συνηθως βαζουμε 1,5 φορα τη φυσικη μνημη. αν με 3gbram,οπως λενε απο πανω, δεν χρειαζεται τι να σου πω...δεν το ξερω. εγω παντως θα σου ελεγα να δοκιμασεις με virtual memory 4,5gb και κοιτα αν σου πεταει ξανα μηνυμα.

Δηλαδη να δεσμευσω 4.5GB? πολλα δεν ειναι? Μηπως ειναι και κακο το να εχω 4.5G? Θελω να πω, αν παει με το μεγεθος τοτε να βαλω και 6...

To "χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο" δεν μου λέει τίποτα. Μπορεί το pc σου idle να τρώει 1,5G μνήμη γιατί φορτώνει όλες τις υπηρεσίες και καμιά 10ριά προγράμματα on boot. Συνεπώς αν ακολουθούσες τη συμβουλή μου περί ελέγχου δέσμευσης μνήμης......

Oxι, δε μιλαμε για τετοια περιπτωση. Το pc idle δεν τρωει τιποτα.

Μηπως το Fritz11 τρωει πολλη?

Με την ευκαρια να ρωτησω σχετικα με το task manager, στο performance bar υπαρχει το CPU Usage και το PF Usage, τι ακριβως δειχνουν αυτα? Απο κατω υπαρχουν και αλλα 4 κουτακια, ειναι σημαντικο να τα κοιταω και αυτα?

Παιδιά τα Windows xp 32 μπορούν να δουν σύνολο 4gb (virtual + φυσικη μνημη ) εκτός και αν έχεις 64 βιτ που δεν νομίζω 4,5γβ δεν μπορούν να δουν με τίποτα τα xp απενεργοποίησε τελείως τιν virtual memory και βλέπουμε απ εκεί και πέρα

-Eαν μπορουν να δουν συνολο 4gb(virt&φυσ) τοτε να ορισω virt 1gb?

-Nα την απενεργοποιησω τελειως?? Μα τι λεμε τοση ωρα, αφου ειχα 512ΜΒ και μου εχει βγαλει 5 μυνηματα οτι σωνεται η virtual memory, θα την απενεργοποιησω τελειως κιολας?:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λεμε τοση ωρα, αφου ειχα 512ΜΒ και μου εχει βγαλει 5 μυνηματα οτι σωνεται η virtual memory,

και η φυσική παραμένει ανεκμετάλλευτη αυτό σου λέμε

άμα έχεις 3gB απενεργοποίησε την εντελώς (για να αναγκαστεί να χρησιμοποίηση φυσική που είναι και πιο γρήγορη) έλεος δηλαδή να έχουμε την ram και να θέλουμε virtual

εγω εχω 2gb και είναι πάντα απενεργοποιημένο

αν κάποια στιγμή σου βγάλει οτι χρειάζεται περισσότερη μνήμη τιν ξαναενεργοποιης

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λεμε τοση ωρα, αφου ειχα 512ΜΒ και μου εχει βγαλει 5 μυνηματα οτι σωνεται η virtual memory,

και η φυσική παραμένει ανεκμετάλλευτη αυτό σου λέμε

άμα έχεις 3gB απενεργοποίησε την εντελώς (για να αναγκαστεί να χρησιμοποίηση φυσική που είναι και πιο γρήγορη) έλεος δηλαδή να έχουμε την ram και να θέλουμε virtual

εγω εχω 2gb και είναι πάντα απενεργοποιημένο

αν κάποια στιγμή σου βγάλει οτι χρειάζεται περισσότερη μνήμη τιν ξαναενεργοποιης

Καλο ειναι να αποφευγεις τον πληθυντικο(αυτο σου λεμε) γιατι οπως βλεπεις ο καθενας λεει το δικο του.

Εχεις το θαρρος της γνωμης σου και μιλας σαν lord;)

Λοιπον, αφου επιμενεις θα δοκιμασω χωρις καθολου virtual memory και θα δουμε αν θα μου ξαναβγαλει το μυνημα...

Αν δεν το ξαναβγαλει τοτε εχεις δικιο.

Αν το ξαναβγαλει τοτε την εβαψες:devil:

Για τις ενδειξεις στο task manager / performance bar δε γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

αν κάποια στιγμή σου βγάλει οτι χρειάζεται περισσότερη μνήμη τιν ξαναενεργοποιης

Αυτό το έβαλα για να είμαι καλυμμένος επειδή στα pc δεν μπορείς να είσαι ποτέ 100% Σιγουρος (μπορεί ένα πρόγραμμα να θέλει virtual μνήμη επειδή η φυσική δεν του αρέσει) ε αυτό το πρόγραμμα είναι πολύ κακογραμμένο

Αν ρωτας γιατι

Γιατί είναι απλά τρελά να έχεις φυσική μνήμη που είναι γρήγορη κατά 100 φόρες περισσότερο από τιν virtual και το πρόγραμμα να θέλει virtual

Link to comment
Share on other sites

βασικά ψάξε δες ποια εφαρμογή σου τρώει την μνήμη.... απλά αποκλείεται να εξαφανίζονται 3,5gb παίζοντας σκάκι, ακούγοντας μουσική και σερφάροντας σε 2-3 σελίδες όπως λες στο πρώτο ποστ.... ακόμα και με όλα τα service ανοιχτά απλά δεν παίζει....

προσωπικά αυτό θα κοιτούσα πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Eχεις 1GB φυσικη μνημη και 0 εικονικη και no problem ως τωρα?

Το Fritz11 το εβαλες?...

Δε ξερω μηπως παιζει ρολο και κατα πόσο ισχυρος ειναι ο επεξεργαστης.

Προς το παρον παντως, μετα απο 2 μερες, ο Αρχοντας φαινεται οτι εχει δικιο(τι αρχοντας θα ηταν εξαλλου ε :woot: )

PF = Page file.

δικαιωμα σου να τα κοιτας και αυτα.

Μα μου λεει PF Usage: 1,14 GB ενω ορισα 0 pagefile.

Πως εξηγειται αυτο?

Το CPU Usage απο πανω, τι υποδηλωνει?

Link to comment
Share on other sites

Όρεξη για διάβασμα υπάρχει? :)

RAM, Virtual Memory, PageFile and all that stuff

Το γιατί σου δείχνει PF Usage είναι μεγάλο θέμα,

η θεωρία που στέκει είναι ότι με pf=0 οι registers/counters του λειτουργικού δεν υπολογίζουν σωστά την διαφορά SizeStoredInPagingFile και FreeSpaceInPagingFile. Η διαφορά αυτών των 2 counters είναι το αποτέλεσμα που γίνεται report στον task manager.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.