Jump to content



FSB & σκληρός δίσκος!


Recommended Posts

Hi!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους γνώστες...ισχύει και μπορεί να συμβεί χτύπιμα κάποιου σκληρού δισκου εξαιτίας αρχικά υψηλού FSB και 2ον ίσως κάποιας ρύθμισης στο o\c?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Κάποτε είχα διαβάσει κατι τέτοιο εδώ...

Νομίζω πως ναι, μπορεί να σου κάνει πρόβλημα επειδή πιθανόν να μην επαρκεί το chipset voltage :nothing:

edit: αν εννοείς χτυπιμα-σκληρός για rma, οχι δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανω:cry:

πιο πιθανον ειναι να χτυπησει απο οποιοδηποτε αλλο λογο (κατασκευαστικο,ατυχημα,whatever) παρα απο OC.

τι δηλαδη, να δωσεις παραπανω ρευμα στον ελεγκτη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβάσεις υπερβολικά την τάσση στο southbridge ή ανεβάσεις το pci-ex μπορεί να πάρεις τους δίσκους στο χέρι. Αλλά και πάλι δεν συμβαίνει πάντα, κυρίως πρόβλημα στην μητρική μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Hi!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω στους γνώστες...ισχύει και μπορεί να συμβεί χτύπιμα κάποιου σκληρού δισκου εξαιτίας αρχικά υψηλού FSB και 2ον ίσως κάποιας ρύθμισης στο o\c?

Από ανέβασμα του fsb δεν νομίζω να δημιουργείται πρόβλημα μιας και εδώ και αρκετό καιρό οι μητρικές έχουν pci lock... μόνο αν ανεβάσεις το pci-e frequency θα δημιουργηθεί κάποιο τέτοιο πρόβλημα... εγώ για παράδειγμα το είχα παρατηρήσει να τα "φτύνει" ο sata με pci-e στα 118 και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αμα η μητρική σου δεν κλειδώνει τις συχνότητες των PCI και IDE, και τις ανεβάζει στο θεό μαζί με το FSB, ναι θα τον πάρεις στο χέρι. Και όχι μόνο σκληρό, αλλά και κάρτα ήχου και κάρτα γραφικών κτλ.

Οι καινούριες μητρικές κλειδώνουν τις συχνότητες των PCI και IDE/Sata και μόνο οι πολυ παλιές έχουν πρόβλημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αμα η μητρική σου δεν κλειδώνει τις συχνότητες των PCI και IDE, και τις ανεβάζει στο θεό μαζί με το FSB, ναι θα τον πάρεις στο χέρι. Και όχι μόνο σκληρό, αλλά και κάρτα ήχου και κάρτα γραφικών κτλ.

Οι καινούριες μητρικές κλειδώνουν τις συχνότητες των PCI και IDE/Sata και μόνο οι πολυ παλιές έχουν πρόβλημα.

:)

δηλ αμα δεν εχει πουθενα τετοιο οψιον (πσι-ιδε λοκ) μητρικη του 2006 (asus p5n32 sli se deluxe intel) σημαινει οτι δεν εχει τετοιου ειδους κλειδωμα?δεν το κανει αυτοματα πχ?:nada:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!Λοιπόν, αυτό που μου συμβαίνει έχει ως εξής...στα καλά καθούμενα είτε είμαι στα windows είτε τρέχω memtest ειτε μπουτάρει τότε πολλές φορές κολλάει ο σκληρός(seagate 500gb 32mb buffer) και μένει το λαμπάκι αναμένο για κανα 5αρι δευτερόλεπτα και ότι κάνω κολλάει και μετά επανέρχεται!Ακόμα και όταν μπουτάρει μπορεί να μου κολλίσει όταν είναι να διαβασει πληκτρολόγιο και ποντίκι και όταν μετά από λίγο ξεκολλίσει και πάει να φορτώσει windows σταματάει και μου ζητάει να περάσω windows και να κάνω restart και δεν ξέρω τι φταίει!Αλλά κάποιες φορες (τις περισσότερες)μπαίνει κανονικά στα windows αλλα και πάλι αργεί να μου φορτώσει ότι έχω βάλει να φορτώνει κατά την είσοδο στα windows!

Είχα:

m\b: asus rampage formula (bios0403)

cpu: E84003.00ghz(7.5x550=4124hz) με cpuv:1.45bios και 1.43windows

ram: DDR2 2x2GB 1066(fsb strap:333 1102 με DRAMv:2.12 και 2,16windows)

PCIE freq:115

DRAM command rate: 2N

Timmings: 5-5-5-12

CPU PLL volt:1.56

FSB termination volt: 1.26

NB volt:1.49

SB volt:1.1

DRAM static read control:auto

Transaction booster: auto

clock overcharging volt:auto

Load-line calibration: Enabled

CPU GTL volt reference: auto

NB GTL volt reference: auto

SB 1.5V volt:1.5

CPU spread spectrum: disabled

PCIE spread spectrum: disabled

και τώρα έχω(όπου έχει αλλάξει κάτι είναι με αστεράκι*):

Εχω:

m\b: asus rampage formula *(bios0408)

cpu: E8400 3.00ghz@*(7.5x550=4124hz) με *cpuv:1.456bios και 1.44windows

ram: DDR2 2x2GB 1066(fsb strap:333 1102 με DRAMv:2.12 και 2,16windows)

PCIE freq:*101

DRAM command rate: 2N

Timmings: 5-5-5-12

CPU PLL volt:1.56

FSB termination volt: 1.26

NB volt:*1.47

SB volt:*1.075

DRAM static read control:*disabled

Transaction booster: auto

clock overcharging volt:auto

Load-line calibration: Enabled

CPU GTL volt reference:* x63

NB GTL volt reference:* x67

SB 1.5V volt:1.5

CPU spread spectrum: disabled

PCIE spread spectrum: disabled

Τι μπορεί να φταίει και τι πρέπει να κάνω?(Ήδη τόση ώρα που σας γράφω μου έχει κολλίσει καμια δυο φορές!:weep:)

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα format , μου που εχεις εχεις στο start up 1000 προγραμματα. Πιο ευκολα μπαινει windows το playstation 3 με emulation XP που κανει 2 ωρες, παρα το δικο σου μηχανημα!

Οι μητρικες εχουν κλειδωμενα τα λοιπα πανω απο 4 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα πας να παιξεις με 550fsb για καθε μερα ε?

δοκιμασε με 8 multi και χαμηλοτερο fsb και τα κολληματα θα λυθουν δια μαγειας..

Και εγω αυτο του ειχα πει σε αλλο thread, οτι 550fsb για καθε μερα ειναι απλα no-go!

Θα διαφωνησω με ολους τους παραπανω μιας και απο εμπειρια, ακομα και τα pci και ολα να τα κανεις lock, παλι μπορει να χανεις τους κληρους λογω ζορισματος στο chipset ή για καποιο αλλο λογο. Αποδειξη η Ip35 Pro. Η ip35 pro απο ενα σημειο και μετα δεν την παλευει με το πολυ ψηλο fsb για καθε μερα. (Απο 500 και πανω συνηθως)

Να υπενθμισω οτι δεν μιλαω για εναν σκληρο και ενα dvd-rw συνδεδεμενο πανω στην μητρικη. Εγω εχω και τα 6 onboard sata να λειτουργουν και το pc αυτη την στιγμη εχει uptime 4-5 μερες (γινεται reboot για αλλους λογους, οχι παντως κρασαρισματος! :p)

Οπως σου ειπα και σε αλλο thread δεν θα μπορεσεις να εχεις 550fsb για καθε μερα. Για καποιο λογο (σκληρος, north, cpu, memory) θα κρασαρει το συστημα καποια στιγμη. Χαμηλωσε και παιξε με 500fsb , 8 multi. Εαν εισαι εκει σταθερος ειναι αψογα για 24/7!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο του ειχα πει σε αλλο thread, οτι 550fsb για καθε μερα ειναι απλα no-go!

Θα διαφωνησω με ολους τους παραπανω μιας και απο εμπειρια, ακομα και τα pci και ολα να τα κανεις lock, παλι μπορει να χανεις τους κληρους λογω ζορισματος στο chipset ή για καποιο αλλο λογο. Αποδειξη η Ip35 Pro. Η ip35 pro απο ενα σημειο και μετα δεν την παλευει με το πολυ ψηλο fsb για καθε μερα. (Απο 500 και πανω συνηθως)

Να υπενθμισω οτι δεν μιλαω για εναν σκληρο και ενα dvd-rw συνδεδεμενο πανω στην μητρικη. Εγω εχω και τα 6 onboard sata να λειτουργουν και το pc αυτη την στιγμη εχει uptime 4-5 μερες (γινεται reboot για αλλους λογους, οχι παντως κρασαρισματος! :p)

Οπως σου ειπα και σε αλλο thread δεν θα μπορεσεις να εχεις 550fsb για καθε μερα. Για καποιο λογο (σκληρος, north, cpu, memory) θα κρασαρει το συστημα καποια στιγμη. Χαμηλωσε και παιξε με 500fsb , 8 multi. Εαν εισαι εκει σταθερος ειναι αψογα για 24/7!

η αληθεια ειναι οτι η ip35pro ειχε πολλα θεματακια, μεσα και αυτα που αναφερεις, αλλα δεν παυει να ειναι μια εκπληκτικη mobo. (βεβαια ''πεθαινε'' πολυ ευκολα...}

Link to comment
Share on other sites

Και default που έχω το σύστημα παιδιά πάλι τα ίδια μου κάνει!!!Καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε περί nb,sb και σκληρό και ότι κάποια στιγμη μπορεί να τα παίξουν αλλά το θέμα και η ερώτηση μου είναι πως θα συμβεί κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν έδωσα σε κάποιο από αυτά κανα τρελό ρεύμα???Οπότε πως θα την ακούσει και θα κλατάρει ο σκληρός άμα τα ρεύματα είναι χαμηλά?Εβαλα τις ρυθμίσεις μου για να μου πείτε μήπως μπορεί να έφτεξε και κάτι πάνω σε αυτές.Βασικά οι μνήμες που είχα δεν πήγαιναν 1200 για να το έχω 8*500 και δεν ήθελα να τις έχω στα 1000 και για αυτό το έτρεχα 7,5*550 για να είναι και οι μνήμες πιο πανω(1100) και για αυτό τώρα πήρα αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=975060&HYMNIMITAHITITADIAVLOU=1150MHz&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+1GB&category=69977727&catalog=20

και πάνε άνετα 1200 με ρεύμα 2.2 και 5-5-4-10 που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής όσο πρόλαβα και έβαλα 8*500 γιατί οι προιγούμενες δεν πήγαιναν.Αλλα παιδιά και πάλι αντιμετοπίζω τα ίδια προβλήματα με τα κολλήματα και στο μπουτάρισμα στην φάση που πάει να ανιχνεύσει τον ide!

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε και μνημες με ενα μεμτεστ

καμια φορα εισαι σιγουρος οτι ολα πανε καλα κ εχει προκυψει προβλημα απο το πουθενα

επισης μπορει να μην κρασαρουν υποχρεωτικα οι μνημες αυτες καθαυτες αλλα ο controller τους απο το fsb και τελικα οι μνημες να βγαζουν λαθη

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε και μνημες με ενα μεμτεστ

καμια φορα εισαι σιγουρος οτι ολα πανε καλα κ εχει προκυψει προβλημα απο το πουθενα

επισης μπορει να μην κρασαρουν υποχρεωτικα οι μνημες αυτες καθαυτες αλλα ο controller τους απο το fsb και τελικα οι μνημες να βγαζουν λαθη

Τις μνήμες τις έδωσα αλλά τις είχα ελέξει και ήταν μια χαρα.Ο λόγος που τις άλλαξα είναι επειδή δεν πήγαιναν 1200 για να έχω 8*500 και πήρα κάποιες άλλες που πάνε και τώρα ειμαι 24\7 8*500 με μνήμες 1200.Κ μάλλον όλα πρέπει να έχουν διορθωθει...θέλω να πώ ότι ίσως με το υψηλό fsb που είχα με τον καιρό να χτυπούσε κάπου και να κολλούσε και ο σκληρός και τώρα που το κατέβασα στα 500 fsb θα δείξει, επειδή στην αρχή παρόλλο που το είχα 8*500 μου έκανε τα ίδια αλλά τώρα που πέρασαν λίγες ώρες και το είχα κλείσει όλη νύχτα δεν μου το έχει κάνει...οπότε, θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες τις έδωσα αλλά τις είχα ελέξει και ήταν μια χαρα.Ο λόγος που τις άλλαξα είναι επειδή δεν πήγαιναν 1200 για να έχω 8*500 και πήρα κάποιες άλλες που πάνε και τώρα ειμαι 24\7 8*500 με μνήμες 1200.Κ μάλλον όλα πρέπει να έχουν διορθωθει...θέλω να πώ ότι ίσως με το υψηλό fsb που είχα με τον καιρό να χτυπούσε κάπου και να κολλούσε και ο σκληρός και τώρα που το κατέβασα στα 500 fsb θα δείξει, επειδή στην αρχή παρόλλο που το είχα 8*500 μου έκανε τα ίδια αλλά τώρα που πέρασαν λίγες ώρες και το είχα κλείσει όλη νύχτα δεν μου το έχει κάνει...οπότε, θα δείξει!

δεν καταλαβαινω γιατι πιεζεις το συστημα σου τοσο πολυ για καθε μερα

ακομα και επαγγελματικη δουλεια να κανεις , ενας λογος παραπανω να παρεις ενα πιο δυνατο Cpu και οχι να παιζεις με το φαινομενο "σημερα εχω αυριο θα εχω?"

δλδ δεν μπορει να εισαι σε φαση everyday και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και σε φαση bench

σκεψου τις καταναλωσεις , τις θερμοκρασιες , το οτι ολα ειναι τσιτα ...

βεβαια οκ κουμαντο στο Pc σου κανεις εσυ , εγω για καλο το λεω

:coax::hi:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι πιεζεις το συστημα σου τοσο πολυ για καθε μερα

ακομα και επαγγελματικη δουλεια να κανεις , ενας λογος παραπανω να παρεις ενα πιο δυνατο Cpu και οχι να παιζεις με το φαινομενο "σημερα εχω αυριο θα εχω?"

δλδ δεν μπορει να εισαι σε φαση everyday και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και σε φαση bench

σκεψου τις καταναλωσεις , τις θερμοκρασιες , το οτι ολα ειναι τσιτα ...

βεβαια οκ κουμαντο στο Pc σου κανεις εσυ , εγω για καλο το λεω

:coax::hi:

Τι το ιδιαίτερο υπερβολικό εχω τώρα και το λες αυτό με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα???Υποτίθεται ότι για24\7 8*500 και μνήμες 1200 είναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.