Jump to content



XP - Μαύρη οθόνη μετά από αλλαγή GPU


panteraz

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια μητρική με ενσωματωμένη GPU. Μέχρι τώρα όμως είχα μια 8800 στην PCI-E. H 8800 χάλασε και την έστειλα για RMA και έβαλα την οθόνη στην ενσωματωμένη.

Ανοίγει κανονικά ο Η/Υ, Δείχνει το σήμα των XP ότι φορτώνουν και όταν πάει να μπει στα Windows βγάζει μαύρη οθόνη και δεν ξεκινάει. Ε λέω κάποιο πρόβλημα με τους ντριβερς θα είναι οπότε πάω να μπώ safe mode. Πάλι τα ίδια. Μόλις πάει να μπει, μαύρη οθόνη και τίποτα άλλο. Ε λέω θα δοκιμάσω VGA Mode. Πάλι τα ίδια. Όπως και με Last Known Good Configuration!

Ε λέω θα κάνω κανα scandisk από το CD των XP μέσω Recovery Console. Φορτώνει το CD, πατάω να μπει στο recovery console και μου ζητάει να διαλέξω σε πια εγκατάσταση θέλει να συνδεθώ. Διαλέγω την 1 (η μοναδική φυσικά) πατάω ΕΝΤΕΡ και κολλάει εκεί...

Άντε λέω θα κάνω φορμάτ δεν γ... Φορτώνει το CD των XP πατάω ΕΝΤΕΡ για να κάνει εγκατάσταση και κολλάει εκεί που λέει Searching for previous versions of windows...

ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ;;; Καμιά ιδέα;;; Έμεινα χωρίς Η/Υ...

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα τις ρυθμίσεις και τα πείραξα σχεδόν όλα.

Μνήμες και σκληρό; Πως... Αφού Recovery Console δεν μπαίνει και η μνήμη δεν παίζει να έχει πρόβλημα ξαφνικά με το που έβγαλα την 8800...

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις που πείραξες ποιες είναι;

Μπορείς να κάνεις φορμάτ με κάποιο live cd linux αν έχεις εύκαιρο και αν δε σε νοιάζει να χάσεις κάτι από τον σκληρό.

Δεν θέλω να κάνω φορμάτ εν μέσω εξεταστικής! Πωω καταστράφηκα... (πάνω που έλεγα φορμάτ εννούσα Repair από πάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.