Jump to content



υψηλες θερμοκρασιες σε northbridge maximus formulla...


BilloukosGR

Recommended Posts

hello to everyone...

ρε παλικαρια εχω ενα προβληματακι... εχω στην κατοχη μου μια μobo asus maximus formulla...

πριν λιγες μερες βρηκα αλλη μια καρτα γραφικων και εκανα crossfire...

η καρτες γραφηκων λοιπον ειναι ati randeon HD3870...

ε απο τοτε η θερμοκρασια του northbridge σε idle ειναι 60 βαθμους και οταν βαλω να παιξω καποιο βαρυ παιχνιδι (cryssis) κανει μετα απο λιγη ωρα shut down λογο του οτι εχω βαλει οριο στους 70 βαθμους...

οι θερμοκρασιες πριν το crossfire ηταν περιπου στους 45...

δεν ξερω αν χρειαζονται αλλα γραφω μερικα αλλα στοιχεια τou pc...

mobo: asus maximus formulla

cpu: intel c2d E8500

ram: chellshock 2gb 1066

gpu: 2x ati randeon HD3870 series crossfire

psu: enermax liberty 500watt

τεσπα... γνωστα τα υπολοιπα...

καμια λυση???

για να αλλαξω ψυχτρα στη mobo μαλλον λιγο δυσκολο μου φαινεται... γιατι μαματη εχει ενα τερας πανω!!!

για υδροψυξη... no money!!!

so??? περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς να ανεβάσεις κι άλλο το όριο (π.χ. 80, 85 max) και ΤΟΤΕ μόνο αν σου ξανακλείνει να προχωρήσεις σε κάτι άλλο. για την ώρα φυσιολογικό μου φαίνεται αυτό που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και βάλε ενα fan ότι να ναι πάνω να το φυσάει και καθάρισες.σηκώνει το τροφοδοτικό αυτό 2 3870?Δεν το ήξερα... τεσπα. Πάρε ένα ανεμιστήρα να κάνεις δουλειά.

και γω έχω 45 βαθμούς idle με 9800gtx+ απάνω.δεν έχω κάνει test να δω που φτάνει και δεν θα κάνω sli στο κοντινό μέλλον:spell::spell:

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό με stock το 70άρι αν το αφήσεις θα του βγάλει σίγουρα 85 στο όριο οπότε δεν κάνεις και τίποτα έτσι συμφωνώ με τον από πάνω.

Καλως ήρθατε και οι δυό σας στο TheLab.gr btw. Καλή διαμονή ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα το οριο απο default ηταν στο 90 και το ειχα κανει καποτε 70 γιατι μου ειχε φανει πολυ μεγαλη θερμοκρασια... μπορει να το ανεβαζω, αν δεν βαλω χυμα ανεμηστηρα!!! :whistling

oso για το τροφοδοτικο... muhahahah...

πραγματικα ουτε εγω το ηξερα... απο οτι φαινεται τραβαει αβερτα... η enermax einai θεα...

αν και μαλλον δουλευει full, ποτε θα κανει κανα μπαμ!!!

απλα τελευταια στιγμη μοου ηρθε η αλλη καρτα, δεν το ηξερα... so???

εχω προγραμματισει τροφοδοτικο τα χρηστουγεννα!!!

παντα ανεβαζε θερμοκρασιες αυτη η mobo, αλλα λετε 60-70 να ναι ok???

μην θελω και mobo μετα!!! :whistling

Φυσιολογικό με stock το 70άρι αν το αφήσεις θα του βγάλει σίγουρα 85 στο όριο οπότε δεν κάνεις και τίποτα έτσι συμφωνώ με τον από πάνω.

Καλως ήρθατε και οι δυό σας στο TheLab.gr btw. Καλή διαμονή ;)

thanks man..

δλδ θα αλλαζες εσυ σε μια τετοια μητρικη την stock ψυχτρα??? ολη η μητρικη μια ψυχτρα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι η mobo τόσο, ανέβασε θερμοκρασια στο 85 max gpu βάλεις δεν βάλεις ανεμιστήρι, ανέβασε, κάνε κανά τεστ έτσι για την ιστορία και αν δεις πως το δικό της δεν σε ικανοποιεί πάρε ένα καλό coolerάκι

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ανεβασα σε 80 max οπως μου ειπατε!!! επαιξα αρκετη ωρα cryssis και δεν ανεβηκε η θερμοκρασια στο northbridge πανω απο 72 βαθμους...

ετρεξα 3DMark06 ολα καλα...

ανεβασα το οριο στο default της asus δλδ 90 βαθμους max...

πατησα ενα overclock 25% cpu ram... ε και εκει ποιασαμε μεχρη και 80-82 περιπου τρεχοντας 3DMark06... (η αsus mου ανεβασε το core του northbridge απο 1,3 σε 1,6 volts... ελεος???)

(θερμοκρασια ειπα north 80 την στιγμη που cpu σε full load 48-50... :X::X::X:)

σε idle ειναι σταθερα στους 60βαθμους...

βεβαια δεν νιωθω και καλα να εχω διπλα μου το pc σε τετοιες θερμοκρασιες... ειναι καπως!!! :hmm::hmm::hmm:

edit... aaaaaaa... το τροφοδοτικο φαινεται να μην μασαει μια... δεν καταλαβαινει το χριστο του!!! :laughing::laughing::laughing:

βαλτε enermax να σωθειτε!!! :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

στην ψυχτρα της mobo εννοεις??? αν ναι οχι δεν εχω αλλαξει!!! βασικα δεν εχω πειραξει καθολου την ψυχτρα της!!!

στο cpu ειναι ολοκαινουρια!!! αλλα τωρα που το λες θα την λυσω την ψυτρα να της βαλω καινουρια παστα... οταν ξεβαρεθω βεβαια!!!:innocent:

λες να ειναι τοσο τσιμεντο??? με τετοιες θερμοκρασιες βεβαια και να μην ηταν... θα εχει γινει...

Link to comment
Share on other sites

και ναι τα καταφερα!!! παω να αλλαξω παστα... να μην ξεκολαει με τπτ η ψυχτρα απο το chipset... βαζω και εγω ενα κατσαβιδι απο κατω για κοντρα και πως του δινω μια γερη μου εμεινε το chip στο χερι... ξεκολησε το μισο πανω απο την mobo...!!!!:hehe::hehe::hehe:

καλα τετοιο πραγμα δεν το ειχα ξαναδει!!! τεραστια π@π@ρι@ της asus... κατω απο την ψυχτρα ειχε κανονικο τσιμεντο!!! μηλαμε για σκυροδεμα!!!! ελεος...

βαζω οπως οπως την ψυχτρα ευτυχως δεν φαινονταν τπτ!!! και αλλαγη plaisio...(μιας και δεν ανοιγε με την καμια, εκανε συνεχεια restart... oyte cpu δεν αναγνωριζε)

δεν ειχαν maximus formulla kai μου εδωσαν την καινουρια maximus formulla 2 me p45 chipset... καλα ειναι!!! :hehe::hehe::hehe:

μονο ενα προβλημα υπηρξε... δυο μερες παλευα να σωσω τα αρχεια που ειχα στο raid...

αλλα τελικα τπτ... πανε τα αρχεια!!! και γαμωτο ηταν ολο φωτογραφιες!!! κριμα...

προβλημα θερμοκρασιας λοιπον τελος... τωρα ειμαι στους 40 βαθμους σε north και 45 σε south (αν και λιγο κουφο αυτο!!!)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το RAID, δεν γίνεται "μεταμόσχευση" RAID;

Δηλαδή με όποια μητρική και να σου δώσουν να φτιάξεις ακριβώς το ίδιο RAID και να βρεις τα αρχεία σου όπως ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.