Jump to content



fusion και Διαρροή


r0y4ax

Recommended Posts

Λοιπόν.. ποτέ δεν το χώνεψα αυτό το block αλλά αφού δεν είχα κάποια προβλήματα εδώ και 1 μήνα με την ψύξη θεώρησα ότι απλά έπρεπε να κινούμε πολύ προσεκτικά,, έτσι έπραξα και την 2 φορά που χρειάστηκα να προσθέσω την κάρτα γραφικών στο κύκλωμα μόνο που αυτήν την φορά κάτι δεν πήγε καλά και είχα την χειρότερη διαρροή που θα μπορούσα να έχω…. Δηλαδή έσταζε τόσο λίγο που δεν φάνηκε μετά από 10ώρες χρίση.

Έτσι αφού άφησα το PC κλειστώ για μια νύχτα και την επόμενη μέρα βλέπω ότι ΔΕΝ ξεκινάει… εμένα όμως το μυαλό μου ΔΕΝ πήγε εκεί και επέμενα να πατάω το κουμπί εκκίνησης και αυτό κρατούσε 1-5sec και έκλεινε.. το αποτέλεσμα αφού άρχιζα να ψάχνω να δώ τι είναι παρατήρησα ότι είχα γεμίσει νερό το pci slot και η μπαταρία…………..

Η ζημία έγινε νομίζω κατά 99% από το στραβά κομμένο λάστιχο…

Έβγαλα τα πάντα από πάνω και άρχιζα να τα στεγνώνω, άφησα και την μπαταρία εκτός 2 μέρες. Στέγνωσα την υποδοχή της κάρτας γραφικών-μπαταρία.

Το μηχάνημα ενώ ξεκινάει, ανοίγει κανονικά, ανάβουν τα λαμπάκια του μετά από 5-6sec(Με αρκετή καθυστέρηση αφού πριν άνοιγαν σε 2-3sec) ότι δηλαδή πάει ρεύμα κανονικά παντού αλλά Δεν έχω εικόνα, δεν πάει στο BIOS.

Το LCD δείχνει πρόβλημα στην μνήμη αλλά δεν έχω νέες μνήμες να δω αν έχουν πρόβλημα

Βέβαια μετά από 1-2min το LCD σβήνει τελείως και δεν δείχνει ούτε την ώρα όπως παλιά.

Έβαλα άλλη κάρτα σε άλλο slot που έχω αλλά δεν παίζει.

Την πρώτη κάρτα που είχα με Waterblock είναι εντάξει την δοκίμασα σε άλλο PC (ευτυχώς δεν έχασα+400Ε και την κάρτα)

Ακολούθησα τις οδηγίες τις ASUS για να επαναφέρω το κρασαρισμένο BIOS αλλά τίποτα.

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω ?

Είχα φρέσκο απιονισμένο νερό.

Τώρα….

Τι κάνω?

Και πώς μπορώ να δώ τι έχει πάει για τον άλλο κόσμο ?

Θα μπορέσω να την περάσω για RMA?

Σε πόσο καιρό σου κάνουν RMΑ στο PLAISIO ?

Help θα αυτοκτονήσω… :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν δικαιούσαι rma, καθώς είναι δικό σου το φταίξιμο, θα έλεγα πως αν δεν φαίνεται τίποτα από την διαρροή, στο Πλαίσιο δεν θα σου φέρουν αντιστάσεις, και φυσικά δεν πρέπει να πεις τίποτα για νερά και τα σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική έχει ένα ενσωματωμένο σχεδόν block πάνω στοchipset.

To block το διόρθωσα και δεν στάζει αφού εδώ και 3 μέρες δεν έχω πρόβλημα…

Εννοείτε στην μητρική δεν φαίνεται τίποτα.. εκτός άμα έχουν ιδικά μηχανήματα που να ελέγχουν τιν υγρασία ή και εγώ δεν ξέρω πώς μπορούν να δουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι σωστό, θα έλεγα ότι στην θέση σου θα την πήγαινα πίσω και θα έλεγα ότι μια ωραία πρωία, έπαψε να λειτουργεί...:p

Αφού το block το έχει, δεν θα φέρουν αντιστάσεις για αυτό...:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα το 2003...

Σε 2 μέρες είχα καινούργια μητρική.

Μην κολλας.

Την καθαρίζεις καλά καλά και πας και λες ξαφνικα δεν έκανε boot...

Και όλα καλά....:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα το 2003...

Σε 2 μέρες είχα καινούργια μητρική.

Μην κολλας.

Την καθαρίζεις καλά καλά και πας και λες ξαφνικα δεν έκανε boot...

Και όλα καλά....:nerd:

:innocent::X:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.