Jump to content



μικρή βοήθεια (ξανά)


auber002b

Recommended Posts

χαιρετώ!

μια ερωτησούλα ,

έχω q6600 GO πάνω σε ένα απλό Asus P5K (p35) , σε αέρα zalman 7700cu

οι μνήμες 4x 1GB DDR2 Geil 800 εργοστασιακά 4-4-4-12 @ 2.1v

-------------------------------------------------------------------------

το παρακάτω είναι το setup από το bios , και δουλεύω 3GHz σταθερά χωρίς κολλήματα .

θερμοκρασίες idle από 37 μέχρι 42 και με πίεση πάει κανένα 60 ίσως και παραπάνω.

Κάτι όμως δεν μου πάει σωστά , ίσως κάποιες τιμές στο m/b να πρέπει να αλλάξουν?

τα μόνα που έχω πειράξει είναι αυτά στις photo:

P1010723.jpgP1010724.jpg

P1010725.jpgP1010726.jpg

tests.jpg

Επίσης κατα την γνώμη σας για να παίζω πάνω από 3GHz μπορώ με αυτό το m/b ή να το αλλάξω? και αν ναι με ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω τις δικές μου ρυθμίσεις του BIOS που παίζω πάνω απο 1 χρόνο σταθερά στα 3,6 με P5K Deluxe όμως + Q6600 GO + 1000αρες μνήμες...

Τωρα για τα 3,0GHz που παίζεις εσυ απλα κατέβασε λίγο το frequency

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

FSB Frequency: 400

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: DDR2-1003

DRAM Command Rate: Auto

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 5

RAS# to CAS# Delay: 5

RAS# Precharge: 5

RAS# Activate to Precharge: 15

RAS# to RAS# Delay: AUTO

Row Refresh Cycle Time: AUTO

Write Recovery Time: AUTO

Write to Read Delay: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

DRAM Static Read Control: AUTO

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.4125v

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: 2.1v

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

C1E Suppport: Disabled

Max CPUID Value Limit: Disabled

Vanderpool Technology: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

PECI: Enabled

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω τις δικές μου ρυθμίσεις του BIOS που παίζω πάνω απο 1 χρόνο σταθερά στα 3,6 με P5K Deluxe όμως + Q6600 GO + 1000αρες μνήμες...

Τωρα για τα 3,0GHz που παίζεις εσυ απλα κατέβασε λίγο το frequency

JumperFree Configuration Settings

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

FSB Frequency: 400

PCI-E Frequency: 100

DRAM Frequency: DDR2-1000

DRAM Command Rate: Auto

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 4

RAS# to CAS# Delay: 4

RAS# Precharge: 4

RAS# Activate to Precharge: 12

RAS# to RAS# Delay: AUTO

Row Refresh Cycle Time: AUTO

Write Recovery Time: AUTO

Write to Read Delay: AUTO

Read to Precharge Time: AUTO

DRAM Static Read Control: AUTO

Transaction Booster: AUTO

Clock Over-Charging Mode: AUTO

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

CPU Voltage: 1.4125v

CPU Voltage Reference: AUTO

CPU Voltage Damper: Enabled

CPU PLL Voltage: AUTO

DRAM Voltage: 2.1v

FSB Termination Voltage: AUTO

North Bridge Voltage: AUTO

North Bridge Voltage Reference: AUTO

South Bridge Voltage: AUTO

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting: 9

C1E Suppport: Disabled

Max CPUID Value Limit: Disabled

Vanderpool Technology: Disabled

CPU TM Function: Disabled

Execute Disable Bit: Disabled

PECI: Enabled

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,

εσύ όμως έχεις λίγο καλύτερο m/b , με το configuration που προτείνεις το fsb 400 πάει δηλ. 1600 το external fsb.

εμένα το m/b γράφει ότι δέχεται μέχρι 1333 , λες να το δοκιμάσω ? ακόμα είδα ότι έχει βγάλει 2 bios upd η Asus μετά το δικό μου (1005) .

το 2ο από αυτά που μου λες , είναι για το ρεύμα στον επεξεργαστή, τώρα το έχω στο auto και όλα τα προγράμματα τον δείχνουν 1.3 , ποιες είναι οι αντοχές του? με το 1.4125v που λες δεν θα υπάρξει πρόβλημα?

αν τελικά δεν πάει , θα είναι θέμα m/b σωστά ? τι μπορώ να πάρω αυτή την στιγμη χωρίς όμως να δώσω μια περιουσία??

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην φοβάσαι...έχω δεί κάτι P5K απλές να βαράνε 600άρια...

Ασε τι υποστηρίζει...αφου είναι P35, τότε τα 400 fsb τα έχει...

Το θέμα είναι αν η Zalman θα κρατήσει καλά τον Q σου? Δεν το βλέπω να πώ την αλήθεια...

Επίσης από PSU τι έχεις?

Τέλος για τα 3ghz που παίζεις τα 1,3 vcore είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην φοβάσαι...έχω δεί κάτι P5K απλές να βαράνε 600άρια...

Ασε τι υποστηρίζει...αφου είναι P35, τότε τα 400 fsb τα έχει...

Το θέμα είναι αν η Zalman θα κρατήσει καλά τον Q σου? Δεν το βλέπω να πώ την αλήθεια...

Επίσης από PSU τι έχεις?

Τέλος για τα 3ghz που παίζεις τα 1,3 vcore είναι μια χαρά!

-έχω ένα Chieftec 650W , αλλά το ζορίζω , 3 hdd , 1 8800GTX , 2 DVD-RW & 5 fans

- το vcore στο bios το βρίσκει για την ακρίβεια 1.320v , να το αφήσω auto ή να το βάλω καρφωτά στο 1.320 ή και λιγο παραπάνω?

- για να αλλάξω τη zalman 7700cu , τι προτείνεις τότε ? (για αέρα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βάλε το setup του perp να δεις αν παίζει σχετικά καλά.

Μετά αν δεν κρατιέται σε λογικέ θερμοκρασίες, τότε αυτό μαζί με αυτό ή αν σε παίρνει αυτό

To chiftec νομίζω θα αντέξει, αλλά στην πρώτη ευκαιρία θα έλεγα να πας σε κάποιο 750άρι αν μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βάλε το setup του perp να δεις αν παίζει σχετικά καλά.

Μετά αν δεν κρατιέται σε λογικέ θερμοκρασίες, τότε αυτό μαζί με αυτό ή αν σε παίρνει αυτό

To chiftec νομίζω θα αντέξει, αλλά στην πρώτη ευκαιρία θα έλεγα να πας σε κάποιο 750άρι αν μπορείς...

οκ , σε ευχαριστώ , 8α το δοκιμάσω να το πάω 3,6GHz (9x400) @ 1.4125v και θα πω αποτελέσματα

αλλά την zalman μάλλον θα την αλλάξω όπως πάει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το κάθε σύστημα ειναι μοναδικό όπως και ο G0 σου.... όπως βλέπεις στις δικές μου ρυθμίσεις δεν εχω κάνεις πολλές παρεμβάσεις στα ρευματα για να βρώ όμως τις τιμές που θα κάνουν το σύστημα μου σταθερο για 24ωρη χρήση ακόμα και σε full load χρειάστηκαν πολλές δοκιμές...

Βασει των τιμών αυτών λοιπόν πειραματίσου ανάλογα και στο δικό σου συστημα φυσικά με λιγότερο ρευμα στο Vcore αφου αρχικά θες να εισαι στα 3.0GHz. Μην ξεχνάς οτι οταν παίζεις με αέρα (εγώ εχω υδρόψυξη) εχεις περιορισμό στις θερμοκρασίες και άρα ίσως χρειαστείς είτε να παιξεις πιο χαμηλά είτε να αλλάξεις ψυκτρα αν θες να πας πιο ψηλά απο τα 3.2-3.4-3.5 κτλ (το κρίνεις βάσει θερμοκρασίων)

Αν θυμάμαι καλά ο G0 πάει με AUTO Vcore μέχρι τα 3,0GHz οποτε για παραπάνω σίγουρα θα χρειαστείς να του βάλεις εσυ τιμή.

Αν ενδιαφέρεσαι για διάβασμα και έχεις χρόνο περυσι ειχαμε κάνει εδω 2 πολυ ωραία thread oταν πρωτοβγήκαν οι P5K και ο Q6600 (B3 + G0) οπότε ενημερωτικά ριξτους και μια ματιά...

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=40436&highlight=overclocking+p5k

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=40237&highlight=Q6600+%E8%E5%F1%EC%EF%EA%F1%E1%F3%DF%E5%F2

Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το κάθε σύστημα ειναι μοναδικό όπως και ο G0 σου.... όπως βλέπεις στις δικές μου ρυθμίσεις δεν εχω κάνεις πολλές παρεμβάσεις στα ρευματα για να βρώ όμως τις τιμές που θα κάνουν το σύστημα μου σταθερο για 24ωρη χρήση ακόμα και σε full load χρειάστηκαν πολλές δοκιμές...

Βασει των τιμών αυτών λοιπόν πειραματίσου ανάλογα και στο δικό σου συστημα φυσικά με λιγότερο ρευμα στο Vcore αφου αρχικά θες να εισαι στα 3.0GHz. Μην ξεχνάς οτι οταν παίζεις με αέρα (εγώ εχω υδρόψυξη) εχεις περιορισμό στις θερμοκρασίες και άρα ίσως χρειαστείς είτε να παιξεις πιο χαμηλά είτε να αλλάξεις ψυκτρα αν θες να πας πιο ψηλά απο τα 3.2-3.4-3.5 κτλ (το κρίνεις βάσει θερμοκρασίων)

Αν θυμάμαι καλά ο G0 πάει με AUTO Vcore μέχρι τα 3,0GHz οποτε για παραπάνω σίγουρα θα χρειαστείς να του βάλεις εσυ τιμή.

Αν ενδιαφέρεσαι για διάβασμα και έχεις χρόνο περυσι ειχαμε κάνει εδω 2 πολυ ωραία thread oταν πρωτοβγήκαν οι P5K και ο Q6600 (B3 + G0) οπότε ενημερωτικά ριξτους και μια ματιά...

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=40436&highlight=overclocking+p5k

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=40237&highlight=Q6600+%E8%E5%F1%EC%EF%EA%F1%E1%F3%DF%E5%F2

Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε εξελίξεις.

1. κάνω δοκιμές όπως είναι το hardware , με σκοπό να περάσω τα 3GHz , αλλά σταθερά

2. αν έχω θέμα με θερμοκρασίες , αλλάζω ψύκτρα με αυτή που μου προτείνανε παραπάνω

3. Τέλος , θα πρέπει να αλλάξω m/b . σε λογικά χρήματα (όχι 300€) τι είναι δοκιμασμένο για q6600 ?

tnx!

:T: σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δε χρειάζεται να αλλάξεις μητρική. Είναι μια χαρά. Δεύτερον, όπως ξαναειπώθηκε, κάθε επεξεργαστής είναι διαφορετικός. Το ότι του perp πήγε 3,6 με 1,4125, δε σημαίνει ότι και ο δικός σου θα το κάνει. Εσένα μπορεί να χρειαστεί περισσότερη ή λιγότερη τάση για τη ίδια συχνότητα(μάλλον περισσότερη, 1.4125 είναι σχετικά λίγα). Κρατώντας την τάση στο auto, την ανεβάζει η μητρική αυτόματα ανάλογα με το fsb, οπότε να τη ρυθμίζεις πάντα χειροκίνητα. Η ψύκτρα πάντως δε θα σε καλύψει, είναι λίγο παλιά. Περιμένουμε αποτελέσματα...Καλή επιτυχία..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατ'αρχήν δε χρειάζεται να αλλάξεις μητρική. Είναι μια χαρά. Δεύτερον, όπως ξαναειπώθηκε, κάθε επεξεργαστής είναι διαφορετικός. Το ότι του perp πήγε 3,6 με 1,4125, δε σημαίνει ότι και ο δικός σου θα το κάνει. Εσένα μπορεί να χρειαστεί περισσότερη ή λιγότερη τάση για τη ίδια συχνότητα(μάλλον περισσότερη, 1.4125 είναι σχετικά λίγα). Κρατώντας την τάση στο auto, την ανεβάζει η μητρική αυτόματα ανάλογα με το fsb, οπότε να τη ρυθμίζεις πάντα χειροκίνητα. Η ψύκτρα πάντως δε θα σε καλύψει, είναι λίγο παλιά. Περιμένουμε αποτελέσματα...Καλή επιτυχία..

λοιπόν λοιπόν...

βρίσκοντας μετά από μέρες λίγο χρόνο για πειράματα , ανέβασα το fsb από 333 μέχρι 370

η πρώτη γρήγορη παρατήρηση είναι πως το vcore και από το bios και από cpuz/coreTemp/Rightmark είναι το ίδιο με πριν! δεν θα έπρεπε να αλλάξει ?

η δεύτερη πως οι θερμοκρασίες ανεβήκανε αρκετά , σε idle πλέον ξεκινάνε από τα 44 (πριν 37) και όταν έτρεξα orthos κτλ. ανέβαινε πολύ γρήγορα μέχρι που το σταματούσα.

προχωράω έτσι σε αγορά μιας καλύτερης ψύκτρας (π.χ. True Black120 / Xigmatek) αναγκαστηκά.

επίσης έχω την δυνατότητα να αλλάξω m/b χωρίς κάποια επιβάρυνση , από το Asus P5k (p35) που έχω τώρα στο Asus P5Q (p45) , θα βοηθήσει κάπου ? είναι καλύτερο ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Η τάση αλλάζει αλλά δεν ξέρω σε ποια συχνότητα fsb και πάνω. Όπως και να'χει καλό είναι να τη ρυθμίζεις χειροκίνητα, για να είσαι πάντα σίγουρος ότι η μητρική δε δίνει περισσότερο ρεύμα χωρίς να το χρειάζεσαι. Η P5Q είναι (θεωρητικά τουλάχιστον) αρκετά καλύτερη, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει crossfire λόγω ύπαρξης μόνο μιας υποδοχής pci express x16. Κατά τα άλλα, έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά (45nm chipset), πιο ανθεκτικά και αποδοτικά VRMs (8 phase power design ήτοι καλύτερη ρύθμιση των τάσεων chipset-επεξεργαστή και κατ'επέκταση καλύτερο overclocking), γιαπωνέζικους πυκνωτές, 8 sata, καταναλώνει λιγότερο ρεύμα (EPU) και το "σημαντικότερο", είναι μαύρη και όχι κίτρινη.

Link to comment
Share on other sites

Η τάση αλλάζει αλλά δεν ξέρω σε ποια συχνότητα fsb και πάνω. Όπως και να'χει καλό είναι να τη ρυθμίζεις χειροκίνητα, για να είσαι πάντα σίγουρος ότι η μητρική δε δίνει περισσότερο ρεύμα χωρίς να το χρειάζεσαι. Η P5Q είναι (θεωρητικά τουλάχιστον) αρκετά καλύτερη, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει crossfire λόγω ύπαρξης μόνο μιας υποδοχής pci express x16. Κατά τα άλλα, έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά (45nm chipset), πιο ανθεκτικά και αποδοτικά VRMs (8 phase power design ήτοι καλύτερη ρύθμιση των τάσεων chipset-επεξεργαστή και κατ'επέκταση καλύτερο overclocking), γιαπωνέζικους πυκνωτές, 8 sata, καταναλώνει λιγότερο ρεύμα (EPU) και το "σημαντικότερο", είναι μαύρη και όχι κίτρινη.

wacko σε ευχαριστώ άλλη μια φορά ,

κοίτα το crossfire δεν με απασχολεί , οπότε όλες οι διαφορές είναι υπέρ της , άρα με βλέπω να την αλλάζω ,

επίσης υποστηρίζει raid ? επειδή η p5k που έχω όχι (μόνο στο e-sata /IDE) και έχω 2 wd640 που κάθονται...

ελπίζω να διαφορά και από εκεί στην ταχύτητα.

*στο πλαίσιο γράφει οτι υποστηρίζει αλλά δεν το πολυεμπιστεύομαι το site , γιατί για το ιδιο m/b λέει επίσης οτι έχει και 2 pci-e που δεν έχει όμως ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει raid υποστήριξη γιατί έχει το ICH10R southbridge (όπου R=Raid). H P35 έχει το ICH9 άρα no raid. Αν μπορείς να την αλλάξεις όπως λες χωρίς διαφορά, μην το σκέφτεσαι...Στο raid 0 θα δεις μια διαφορά περίπου 50% σε πραγματικές συνθήκες σε διαμεταγωγή. Τη διαφορά θα τη δεις περισσότερο σε μεταφορά μεγάλων σε μέγεθος αρχείων. Θα μειωθεί ελαφρά η ταχύτητα αναζήτησης αλλά σε σημείο που να μην είναι άμεσα ορατό και τέλος θα επιταχυνθεί ελαφρά το φόρτωμα των εφαρμογών αλλά και το ξεκίνημα των windows. Απλά να έχεις υπόψη σου ότι με το raid οι δίσκοι υφίστανται μεγαλύτερο φορτίο και μάλιστα ταυτόχρονα και οι δύο. Σκέψου το κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την P5Q αλλά στην P5K ΔΕΝ εχω περάσει το τελευταιο BIOS συνειδητα...

Εχω μείνει στο 601 που πιστεύω για τον Q6600 και για τις ρυθμίσεις που εχω ειναι το καλύτερο μετά απο δοκιμές πάντα. Δοκίμασα με νεότερα BIOS και το σύστημα απλά ήταν καρα-UNstable με συνεχόμενο BSOD, restarts χώρια που ζήταγε παραπάνω Vcore.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγονται λίγο extreme αυτά που σου συνέβησαν με τα καινούρια bioses, οπότε και σε δικαιολογώ που κράτησες παλαιότερο. Πάντως σε γενικές γραμμές, καλό είναι να έχεις το τελευταίο. Π.χ στη gigabyte μου με το προηγούμενο (F8), μόλις έβαζα το διαιρέτη της μνήμης στο 2.50Α, δεν μπορούσε να κάνει με τίποτα boot στα 3,82 και τη μνήμη στα 1062. Έπρεπε να το ρίξω στο 2.40Β και άρα στα 1025 τη μνήμη. Με το F9a το ίδιο. Μόλις έβαλα το F9F, όλα τέλεια. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν κρατήσει το F3 (αρχαίο) γιατί υποτίθεται ότι φτάνει μεγαλύτερα fsb. Σε μένα δεν έκανε τίποτα, χώρια που είχε και λιγότερες επιλογές διαιρετών για τη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.