Jump to content



Αγορά νέου υπολογιστή. Ερωτήσεις/Απόψεις.


Dolly

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω καιρό να γράψω στο forum αλλά η δουλεία υπαγορεύει αλλιώς.

Υπάρχουν κάμποσα άρθρα για τα κομμάτια που έχω στο νου μου αλλά ήθελα μια συλλογική άποψη αν δεν σας κάνει κόπο.

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια με το σύστημα μου και με μοναδική αναβάθμιση στον επεξεργαστή (Athlon x2 3800 τώρα) και μια κάρτα 6900 512άρα (η παλιά ΧΦΧ μια μέρα απλά πήγε για βρούβες), είναι ώρα να πάρω ένα καινούργιο σύστημα, και θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο μερικές απλές γνώμες.

Έχω να διαθέσω περίπου 1000 ευρώ (χωρίς το ΦΠΑ γιατί θα το πάρω με τιμολόγιο) και έχω συνθέσει στο μυαλό μου το παρακάτω σύστημα.

Θέλω να πω, πως σε καμία περίπτωση ΔΕΝ είμαι ο σκληροπυρηνικός υπερχρονιστής αλλά θέλω η μητρική μου να μην είναι <ζόρικη> και να μπορώ να κάνω το <βασικό> o/c που θέλω (με αέρα δεν τρέχω νερά, υγρά άζωτα κλπ), και επίσης θα ήθελα όσο το δυνατών το σύστημα να είναι σε ένα βαθμό σχετικά πάντα με τις ανάγκες μου, future proof. (έχω ένα κύκλο 2-2,5 ετών στα πι-σι μου).

Αυτό που σκέπτομαι αυτή τη στιγμή είναι το εξής.

PSU Coolermaster M620 – 61,34

Inter Core 2 Quad 9400 (s775/ 2,66) Tray 184,87

Asus Striker 2 Formula – 170,59

Corsair 2x2048 DDR2-8500 C5DF – 115 (περίπου)

Asus GTX260 896MB – 227,73

Seagate 500GB 32MB/7200 RPM/Sata – 47,48

Οι ερωτήσεις που έχω είναι αυτές .

Δεδομένου πως έχω 19άρα (LG-1915S) με native 1280x1024 και δεν προβλέπεται να την αλλάξω άμεσα μήπως η 260 είναι overkill, και μπορώ να κάνω την δουλεία μου με μια πιο φθηνή και παλιά κάρτα? Βέβαια η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη και έτσι σκέπτομαι να την πάρω για να είμαι οκ σε περίπτωση που αλλάξω και οθόνη (κάποτε) και θέλω να παίζω σε καμιά 16χχ…

Αξίζει να κοιτάξω μητρική με Χ38, ή P45 ή Χ48 αντί 780i?

Αυτή την στιγμή και μετά από κάμποσο διάβασμα εδώ μέσα έχω πάνω κάτω κατασταλάξει στα περισσότερα κομμάτια αλλά αυτό της μητρικής είναι κάτι που ακόμα με απασχολεί. Δεν θα ήθελα να δώσω πχ 200+ ευρώ για μητρική και θέλω να έχει DDR-2 μνήμες, να υποστηρίζει ένα στοιχειώδες ΣΛΙ, και να μπορώ να κάνω το ο/c που προανέφερα. Γενικά συγκλίνω προς Asus, ή Gigabyte αλλά ακούω απόψεις σε κάτι που θα έκανε αυτά που λέω και ίσως είναι φθηνότερο?

Μνήμες θα πάω σε 2 χ 2 γίγα, αξίζει να κοιτάξω και αυτές ( OCZ 4GB (2x2GB) PC2-9200C5 1150MHz Flex II)? Έχω πρόσβαση στην Αγγλία για να τις βρω μιας και εδώ δεν τις έχω δει κάπου, και είναι σχετικά παρόμοια τιμή.

Προτείνεται κάποιον άλλο σκληρό? Δεν με καίει να είναι κάποια γίγα πάνω/κάτω αν είναι καλύτερος αλλά δεν θέλω κάτι σε τιμές ράπτορα πχ γιατί πάει ψηλά.

Ο επεξεργαστής είναι 4 πύρηνος, αν και σε χαμηλότερο χρονισμό από πχ ένα Ε8500 μήπως είναι πιο καλή αγορά και ας χάνει τώρα λίγο? Επίσης είναι <εύκολος> στο να υπερχρονιστεί λίγο? Έχει νόημα να πάρω τον 2-πύρηνο αντ’αυτού?

Ούφ, αυτά ήθελα να ρωτήσω συνοπτικά (λολ), κάθε απάντηση θα εκτιμηθεί!

Καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να διαθέσω περίπου 1000 ευρώ (χωρίς το ΦΠΑ γιατί θα το πάρω με τιμολόγιο) και έχω συνθέσει στο μυαλό μου το παρακάτω σύστημα.

Το γνωρίζει ήδη :D

On Topic, εμένα μου φαίνονται μια χαρά τα πράγματα που διάλεξες, αν και ο 4πύρηνος θα βοηθήσει σε encoding μόνο.. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με έναν 8500 διπύρηνο που κάνει για παιχνίδια και είναι και φτηνότερος. Οι μνήμες νομίζω είναι top, γα μητρική ας προτείνει κάποιος που ξέρει καλύτερα και η κάρτα είναι όπως το είπες... overkill για την ώρα αλλά αν πάρεις άλλη οθόνη αργότερα θα σου χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη μητρική+sli= no way :D

Καλύτερα κοιτά κάτι σε X38 μαζι με μια 4850 ή καλύτερα με μια 4870 :smoke:

Αφου δεν είσαι hardcore χρήστης/gamer ο 4πυρινος θα ειναι καλύτερη αγορά.

Ο λόγος που προτείνονται οι 2πυρινοι είναι οτι έχουν περισσότερα Mhz και αυτο μετραει στα παιχνιδια (οχι οτι είναι κάτι και τόσο σημαντικό, οι διάφορες απο το stock είναι ελάχιστες ;) )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμουν σαφείς στο θέμα των παιχνιδιών σορρυ.

Ο υπολογιστής θα είναι κατα 90-95% της χρήσης του για παιχνίδια :D

Απλά μου αρέσει να κάνω και λιγο o/c on the side.

Σε αυτό το chipset που λές, καμία συγκεκρημένη πρώταση?

Υ.Γ το ξέρω όντος για το ΦΠΑ :T:

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη μητρική+sli= no way :D

Καλύτερα κοιτά κάτι σε X38 μαζι με μια 4850 ή καλύτερα με μια 4870 :smoke:

Αφου δεν είσαι hardcore χρήστης/gamer ο 4πυρινος θα ειναι καλύτερη αγορά.

Ο λόγος που προτείνονται οι 2πυρινοι είναι οτι έχουν περισσότερα Mhz και αυτο μετραει στα παιχνιδια (οχι οτι είναι κάτι και τόσο σημαντικό, οι διάφορες απο το stock είναι ελάχιστες ;) )

+50 μακραν καλυτερη επιλογη 4870 και ποσο μαλιστα με αυτο το chipset

κοιτα αμα θες και την εκδοση με 1gb

Link to comment
Share on other sites

το sli αν δεν το κάνεις με την μία δεν αξίζει γιατί θα πέσουν οι τιμές και θα βγουν προϊόντα που θα είναι καλύτερα από το sli σου μέσα σε 6 μήνες. εγώ προτείνω μία μητρική στα 100-120 ευρώ μία 4850 τον q9550 ,4gb ram στα 800 ή 1066 και αντί τον 500άρη βάλε τον 640wd.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες θα πάω σε 2 χ 2 γίγα, αξίζει να κοιτάξω και αυτές ( OCZ 4GB (2x2GB) PC2-9200C5 1150MHz Flex II)? Έχω πρόσβαση στην Αγγλία για να τις βρω μιας και εδώ δεν τις έχω δει κάπου, και είναι σχετικά παρόμοια τιμή.

Οι μνήμες που λες (OCZ) προτείνονται, αν τις παίρνεις στην ίδια περίπου τιμή. Εγώ αυτές θα έπαιρνα. Στην πραγματικότητα όμως θα φτάσεις ΕΣΥ ποτέ FSB 575-600 MHz (από 333) για να αξιοποιήσεις-τερματίσεις τις μνήμες? Αν όχι, όπως λες, θα κάνεις λίγο Overclocking και με τις Corsair 2x2048 DDR2-8500 C5DF θα έχεις FSB 533. Όλα αυτά, αν αντέχει ο επεξεργαστης και ρίξεις πολλαπλασιαστή. Επειδή είναι καινούριο κομμάτι, δεν βρήκα στο net κάτι για αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι θα έλεγα μια P45 με 8400 (για να κλοκάρεις και λίγο που θες) και 4GB. Η 260 είναι too much για την ανάλυση που λες. Παίζω οκ σε 1680 με 8800GTS.

Το "αργότερα θα βάλω SLI" είναι πεθαμένο ζήτημα. Όταν το αποφασίσεις θα υπαρχει μονή κάρτα καλύτερη και φτηνότερη. Και να θυμάσε ότι οι κάρτες τα δίνουν όλα αν έχουν και γρήγορο CPU για παρέα. π.χ. εγώ με τα 2.1GHz αν βάλω 260/280/4870 θα την "κρατάει" η CPU.

Link to comment
Share on other sites

Oι Flex II ειναι αντι-flexible γιατι δεν τα πανε καλα με το X48 και επειδη δεν μπορεις να βαλεις 4 dimms που πιθανως στα 2,5 χρονια που λες οτι θα κρατησεις τον υπολογιστη να "χρειαζεσαι" 8gb.

Απο την αλλη ειναι super-flexible γιατι σπερνουν στις χαμηλες ταχυτητες πραγμα που λογικα θα σου ειναι χρησιμο αν πας για nvidia chipset και παραλληλα παιζουν ψιλα κοντα στα 1200 (τουλαχιστον σε P35-P45 που τις εχω δοκιμασει)

Για τα υπολοιπα: +1 για WD 640, Q9550, 4870

Για mobo πιστευω πως αξιζουν περισσοτερο τα p45 και x48 με βασικο κρητηριο αν σκεφτεσαι στο μελλον για crossfire. Your choice...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.