Jump to content



P5K DELUXE+QX6850+OCZ 8500SLI


MORBID21

Recommended Posts

Η ιστορια αρχιζει καπως ετσι.

τρωω μερικες μπλε οθονες για αρχη όποτε χρησιμοποιουσα το messenger και κατι κολληματα σε παιχνιδια χωρις μπλε οθονη.λεω οκ format.ριχνω το format και επι τη ευκαιρια κανω και ενα update το bios.απο εκει χαθηκε λιγο η μπαλα.

η cpu βγαζει απο 50-60 σε idle ενω ειχα 19-20 λογω του coolit freezone που παιζει πανω.ολα ειναι μαμα στο bios εκτος της επιλογης 1066 στις μνημες οπως ηταν και τοσο καιρο δηλαδη χωρις προβληματα και χωρις o/c.ολα auto δηλαδη.

φτιαχνω και ενα cd για memtest και δοκιμασα ξεχωριστα καθε socket και καθε μνημη σε περιπτωση που εφταιγε κατι απο αυτα.μονο ολες μαζι οι μνημες οι 4χ1gb δηλαδη μου εβγαλαν σφαλμα στο τεστ και αυτο μια φορα απο τις τοσες που το ετρεξα.

το αρχικο bios που ειχα εδω και κανα χρονο δηλαδη ηταν το 0802 που δεν υπαρχει πια στο site της asus.ετσι αφου ειδα τρελες τιμες στην cpu με το 0902 ξανακατεβηκα στο 0812 αλλα το προβλημα παραμενει.δεν εχω πειραξει απολυτως τιποτα εκτος απο τις αλλαγες που ειπα με τις μνημες οι οποιες ολες και σε ολα τα socket μου βγαζουν 20 σφαλματα στην επιλογη bios-all.

το να φταινε και οι 4 μνημες λιγο χλωμο αφου επαιζαν μαμα τοσο καιρο.cpu παλι χλωμο αφου μαμα ηταν επισης.

ετσι για την ιστορια να πω οτι εχω πανω 5-sata2 + 2-sata σε raid controller + 1- plextor rec στην τελευταια sata + 1- sony blu ray rec στην ata +1-xfx 8800gtx και μια καρτα τηλεορασης συν το μονιμα κλειστο wifi της μητρικης.psu ενα corsair 650 και εχω 11.98 - +12/ 4.82 - +5/ 3.28 - +3.3 .

στο speedfan ενω μου δειχνει και αυτο 50+ cpu και 45Mb(αυτο παντα τοσο ηταν) στα cores εχω 12c αρα ισως διαβαζει λαθος και το bios και ολα τα αλλα προγραμματα.καμια ιδεα?:cry: (11,30v-στα+12v στο speedfan)

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το ποστ σου εχεις 11,3 στην 12αρα του τροφοδοτικου?αυτο ειναι προβλημα παντως παρολο που το τροφοδοτικο σου φαινεται ναναι υπεραρκετο για το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα το βασικοτερο ισως.καθε φορα ποθ κλεινω το pc δεν bootarei και κλεινω και το ups για reset και καλα και μου βγαζει το κλασσικο press f1 toenter bios γιατι το overclocking απετυχε και τα γνωστα ενω εγω τα εχω ολα μαμα εκτος απο τις μνημες 1066 τις οποιες με καθε reboot μου τις γυρναει σε 800.αυτος ειναι και ο λογος που ψαχτηκα με τις μνημες τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τώρα :)

Εμένα μου μυριζει θέμα με τις μνήμες σου, To γεγονός οτι υπογράφονται απο την OCZ με βάζει ακόμα σε περισσότερες σκέψεις. Και αυτο απο την δική μου εμπειρία οπου περυσι με ειχαν ταλαιπωρήσει με απειρα restarts και είχα παρόμοιες ιστορίες με την δική σου.

Γενικότερα, οι OCZ δεν μου φτούρησαν ποτέ πάνω στην P5K Deluxe μου και όσο περιέργο και αν σου φαίνεται ούτε και εγώ τις είχα ζορίσει ποτε και όμως ξαφνικά 2 απανωτα σετάκια τα φτυσαν.

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις και δικιο αφου μιλας και λογο εμπειριας

καποιος τροπος να σιγουρευτω οτι φταινε οι ram?

οι θερμοκρασιες που εχουν κολλησει στα 50c+ ειναι κολλημα των νεοτερων bios ισως?

μονο αν ξαναβρω το bios 0802 θα σιγουρευτω γιαυτο?

ηδη εφαγα και μια μπλε οθονη αφου ανοιξα το shared folder στο messenger.παντα αυτο γινεται σε αυτη την περιπτωση γιαυτο και μαλλον σχετιζεται με τις ram

Link to comment
Share on other sites

Για τις θερμοκρασίες στανταρ "φταίει" η αλλαγή του BIOS... και εγώ τοτε που αλλαξα το 601 νομίζοντας οτι φταίει αυτο, είχα παθει εγκεφαλικά με τις θερμοκρασίες που εβλεπα, ευτυχώς όμως το ειχα backup.

Τωρα για τις μνήμες τρέξε το memtest (εγω τρέχω το memtest 3.7, οχι απο CD) και αν σου βγάζει errors είσαι για RMA, τόσο απλά. Απλά άσε τις OCZ και κοίτα προς άλλη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

σωστο με το bios.ειχα καβατζα το 0809 και τωρα γραφει 22c στη cpu και 47c στη mb.εχεις να προτεινεις τιποτα μνημες να τις χτυπησω τωρα επιτοπου?για rma δεν χρειαζομαι αποδειξη κτλ?γιατι δεν παιζει να εχω.αν και ολες λενε lifetime εγγυηση και δεν επιβαρυνεται το καταστημα αρα δεν θα επρεπε να εχουν προβλημα να στις αλλαξουν οπουδηποτε.για bios update να το ξεχασω μαλλον αν δεν θελω να φρικαρω καθε 5 λεπτα.αν και εχω απορια ποσο θα εδειχνε αν η πραγματικη τιμη εφτανε 60-70c.στανταρ θα κατοσταριζε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για το RMA σίγουρα χρειάζεσαι την απόδειξη αγοράς τουλάχιστον για να αποδείξεις οτι τις έχεις πάρει απο το συγκεκριμενο κατάστημα/αλυσίδα.

Τωρα όσον αφορά τις μνήμες, ριξε μια ματιά στα αντίστοιχα threads στην ανάλογη κατηγορία γιατί εδω βγαίνουμε off topic αν πιάσουμε αυτην την κουβέντα. Πάντως είμαι σίγουρος οτι η πλειοψηφία εδώ θα σου προτείνει thread και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

thank you αλανια.και μια τελευταια ερωτηση perp.μιας και δεν εχω δισκετα πανω και ειπες (εγω τρέχω το memtest 3.7, οχι απο CD) να σκατζαρω το fllopy απο το αλλο pc και να τις σκισω μεχρι να ερθουν οι καινουργιες ετσι για να μαθουν να φερονται?:rant:

Link to comment
Share on other sites

228% μετα απο μια ωρα MemTest 3.7 χωρις λαθη.ετρεξα 2 των 1023ΜΒ γιατι τριτο δεν ξεκινουσε.το μονο αξιο λογου αν και αναμενομενο ειναι 71c στην mobo.δεν ειναι λιγο περιεργο που δεν μου εβγαλε ουτε τωρα λαθη το MemTest?υπαρχει περιπτωση να φταιει η motherboard?δεν ξερω τι γινεται αλλα φαινεται σαν να επηρεαζεται σε πολυ συγεκριμενα πραγματα η μνημη η οτι ειναι αυτο που φταιει.με τα flash δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πριν αποκλισεις τελείως τις μνήμες και πας αλλού καλό θα ήταν σήμερα το βράδυ να το αφήσεις να κάνει μερικές λουπές, τρεξε ξανα και το Memtest86 ... γιατί ποτε δεν ξέρεις ποτε θα στο πετάξει και αν στο πετάξει βέβαια... μπορεί απλά λόγω ζέστης να κολλησαν.

Ερωτηση: Απο τότε που πρωτοέτρεξες το memtest δεν έχεις κάνει κάποιες αλλαγες με τώρα σωστά? Γιατί μπορει απλά να σου πέταγε λαθη λογω "κακών" ρυθμίσεων στο BIOS. Ισχύει οτι τις ειχες πάντα με μαμά settings + ρευματα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

cpu απο 1.16ν μεχρι 1.28ν.το 1.16 ειναι οταν τρεχει στα 2ghz.

+12 απο 11.88ν μεχρι 11.98ν αν και μονο στο speedfan μου γραφει 11.30 μονιμα

+5 απο 4.73ν μεχρι 4.85

πανω στις μνημες εχω ενα τριπλο ανεμιστηρακι απο corsair.το οτι οταν τρεχω memtest και ζεσταινονται οι μνημες μου φτανει 70c στη mobo σημαινει οτι καπου εκει ειναι το σημειο που μετραει τη θερμοκρασια της μητρικης και σκαει ολη η ζεστη απο τις μνημες πανω του,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.