Jump to content



Asus eee-pc προβληματακί


Dolly

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Πήρα το καλοκαίρι από το Χονγκ Κονγκ στον πατέρα μου ένα ASUS eee-pc.

Το κινέζι εκεί πέρα, μου εγκατέστησε Windows XP SP3 αλλά ΟΤΙ και να κάνω είναι πρακτικά αδύνατο να γράψω Ελληνικά.

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ο πατέρας μου λαμβάνει κάθε μέρα mail σε rtf format τα οποία στο word φαίνονται σαν κινέζικα. Εν ολίγης είναι σαν να μην υπάρχουν τα φοντς.

‘Οπού και να πάω στα settings δεν μου βγάζει πουθενά Ελληνικά, και όπως καταλάβενετε τα έχω πάρει στο χέρι λίγο.

Πριν το δώσω σε κανένα Πλαίσιο για επισκευή (με το αζύμιτο) υπάρχει κάτι κραυγαλέο που θα μπορούσα να δω στα settings και μπορεί να έχω παραλήψει?

Ξέρω πως είναι λίγο γενική η ερώτηση αλλά ότι ιδέες έχετε είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες!

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το δώσεις στο Πλαίσιο;

Εάν έχεις μια διανομή Windows, πέρνα τα μόνος σου (υπάρχουν αρκετοί οδηγοί για εγκατάσταση μέσο USB Stick)

Επίσης δοκίμασε το εξής :

1. Από ένα PC με Windows XP (καλό θα ήταν να είναι SP3) αντέγραψε όλα τα fonts (c:\windows\fonts) που βρίσκονται εκεί στο Asus Eee PC σου (στον αντίστοιχο φάκελο).

2. Αντέγραψε επίσης το αρχείο intl.inf από το c:\windows\Inf - στον αντίστοιχο φάκελο στο Asus Eee PC

3. Τρέξε (από το Asus) την παρακάτω εντολή :

rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection LANGUAGE_COLLECTION.BASIC.INSTALL 00000408 %WINDIR%\inf\intl.inf
4. Έπειτα τσέκαρε να δεις εάν εμφανίζετε η γλώσσα που θες (ελληνικά) στο control panel

5. Εάν κάτω στην μπάρα δεν σου εμφανίζει την αλλαγή γλώσσας τρέξε το παρακάτω :

Regsvr32.exe msutb.dll
Υ.Γ. Στο 3 & 5 βήμα για να το τρέξεις πάτα Start --> Run

Ελπίζω να σε βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.