Jump to content



Vista + Zoom = pixeliasma


apostolis22

Recommended Posts

Πάντα απο την εποχή τον Xp κανω printscreen τις φωτογραφίες του msn (avatars) σε .bmp και μετά ζοομαρω για να τις δω πιο μεγάλες. Τώρα στα Vista φαίνεται χάλια και δεν μπορώ να διακρίνω όσα διέκρινα με τα Xp

Link to comment
Share on other sites

ACDSee Classic (v.2.43)

Παλιό μεν (ειδικά αν αναλογιστείς ότι έχει φτάσει στην έκδοση 8) αλλά αν θες μόνο viewer και ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ταχύτητες τότε είναι must. Μετά την 2.4 έκδοση το κάνανε σαν photoshop και πλέον δεν είναι απλά viewer (βαρύ, edit λειτουργίες, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Πάντα απο την εποχή τον Xp κανω printscreen τις φωτογραφίες του msn (avatars) σε .bmp και μετά ζοομαρω για να τις δω πιο μεγάλες. Τώρα στα Vista φαίνεται χάλια και δεν μπορώ να διακρίνω όσα διέκρινα με τα Xp

αυτο δεν εχει σχεση.

απο τη στιγμη που η φωτογραφια ειναι 100Χ100 οτι και να κανεις θα γινει πιξελιασμενη με ψηφιακο ζουμ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να καταλάβετε ότι εννοεί ότι ο αλγόριθμος με τον οποίο κάνει zoom στα Vista έχει χειρότερη απόδοση από των XP, εφόσον πρόκειται για διαφορετικά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

@jpavly

Μια που φαίνεται να το έχεις ψάξει το θέμα viewer, ποιος από αυτούς κάνει το εξής πολύ απλό:

Είμαι σε ένα folder με εικόνες. Double click σε μία, ανοίγει ο viewer και με PgUp/PgDn βλέπω τις υπόλοιπες.

Τυχόν βασικό file managment επιθυμητό (π.χ. εκεί που βλέπω μία και δεν μου αρέσει αν πατήσω πχ del και να την σβήσω)

Τώρα αν έχει και look ahead / cache behind όπως το ACDSee του 1999 ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω, προσωπικά χρησιμοποιώ ACDSee v3.2 ακόμα και FastStone ανάλογα τα κέφια. Τους άλλους τους είχα βρει καλούς, αλλά δοκίμασε και δες, όλοι free είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.