Jump to content



z5500 vs φτηνό home theater


Volrath

Recommended Posts

Αναρωτιόμουν πόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα του ήχου έχουν τα γνωστά μας λοτζιτεκ ενάντια σε ένα φτηνό home theater. Σκεφτόμουν μαζί με μια 32ρα τιβι να τσίμπαγα και ένα σετακι ηχείων, και θα βόλεβε καλύτερα το home theater απο τα logi, μιας κ θα γλύτωνα σαν ενδιάμεσο...μέσο τον υπολογιστή, τουλ. για τα normal definition.

Όταν στα χαρακτηριστικά του htheater λέει 1x optical input, να υποθέσω ότι θα είναι 5.1 input έτσι;

Κάποιο αξιόλογο σετάκι ηχείων για pc, που να κοστολογείται ανάμεσα στα g51 και τα z5500 υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε την αλήθεια...

2 χρόνια είχα τα z-5500 στον υπολογιστή με τα ηχεία σε απόσταση ~1m και τα ένιωθα άψογα. Όταν τα έστησα στο htpc με τους δορυφόρους σε απόσταση >2m, έγινε εμφανές το κενό στις μεσαίες συχνότητες... και ειδικά το κεντρικό ηχείο δεν "σπέρνει" στους διαλόγους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η άποψη μου είναι να αποφεύγουμε αυτού του είδους λύσεις μιας και το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θα περιμένεις.

Είμαι περισσότερο του στυλ αγοράς ενός τελικού ενισχυτή + ηχεία.

Για παράδειγμα είμαι κάτοχος ενός Yamaha 6.1 τελικού ενισχυτή + ηχεία Crystal Audio (5.1).

H ποιότητα απλά δεν συγκρίνεται και είναι κορυφαία.

Εκτός αυτού οι επιλογές που σου δίνονται είναι τρομερά περισσότερες. Επάνω στον ενισχυτή εκτός από τα ηχεία 5.1 είναι συνδεδεμένα :

1. TV μέσο scart --> RCA (έξοδος ήχου μόνο, από TV σε ενισχυτή)

2. PC μέσο οπτικής ίνας

3. DvD Player

4. Αποκωδικοποιητής DVB-T

Και μου μένουν και άλλοι τόσοι είσοδοι για άλλα περιφερειακά.

Καταλαβαίνω πως ο κύριος παράγοντας είναι το κόστος, αλλά στην θέση σου θα περίμενα να μάζευα κάποια χρήματα παραπάνω για μια καλή και σωστή αγορά που θα σε βοηθήσει στο μέλλον.

(προσωπική άποψη πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.