Jump to content


ποιο σκληρο για laptop?


gio102004

Recommended Posts

Παιδες το αρχαιο μου acer τεινει να ξαναδουλεψει παλι και αποφασισα να του κοτσαρω καινουργιο σκληρο. Παιρνει μονο ide και οχι sata.ποιον μου προτεινεται ως ποιο γρηγορο (δεν ενδιαφερει η χωρητικοτητα) μεχρι 100 ευρα?ο wdc2500beve ειναι καλος τον εχει κανεις?αν και φτηνος αλλα οχι και τοσο γρηγορος...73 ευρα τον εχω βρει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το μηχανημα ειναι ενα acer 1660 με 9000igp nothbrιdge και ixp150 southbridge.ειναι το ισιο με το ixp 320 μονο που δεν υποστηριζει sata αλλα μονο ata.ξερει κανεις με σιγουρια αν υποστηριζει πανω απο 80gb σκληρους αυτο το κοντρολερ?πηγα να τον παρω απο μαγαζι και εφυγα με αδεια χερια!δεν ηταν σιγουρος ο υπαλληλος αλλα ουτε και γω το χα σκεφτει....με την ευκαιρια αυτη παιρνει το 9000 igp centrino?dothan πυρηνες και τα λοιπα?μπηκα στη σελιδα της ati στα χαρακτηριστικα και λεει πως υποστηριζει pentium m, pentium 4 mobile kai pentium 4.πανω τωρα εχει ενα pentium 4 northwood 2,6ghz με 800 fsb.εχει single chanel memmoty controller ενω το 9100igp dual.καποιος αν ξερει και μπορει να βοηθησει!???

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι μεχρι 120γιγα μπορεις να βαλεις ανετα.

Αν δεν σε ενοχλει και τοσο ο θορυβος θα μπορουσες να παρεις και εναν 80-100-120gb με 7200rpm

(θα κανεις και μια μικρη υποχωρηση σε θεματα αυτονομιας...αν σε ενδιαφερει)

Δες και στο σοτε της εταιριας τι bios κυκλοφορει..και τι προσφερει. και βλεπεις.

Τωρα για παραπανω GB δυσκολα να σου εγγυηθει καποιος οτι θα παιξει.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η επισιμη ρεζιλο-απαντηση της acer :rant:: Thank you for contacting Acer America. I’ll be happy to assist you… It is possible to upgrade the memory and hard drive in a laptop computer; however, unlike desktop computers, the internal components of the Acer notebook computers are not upgradeable or modifiable. This would include sound, video card/video ram, motherboard, CPU, etc.

I appreciate the time you took to write us and I hope that you find this response informative

παιδες αναμενω την βοηθεια σας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στην εποχη που ζουμε μεχρι και τα σερβιεατακια αναβαθμιζονται....η acer με λιγα λογια υποστηριζει οτι δεν αναβαθμιζονται τα laptop της :wall:.καμια ξανθια υπαλληλος θα το γραψε αυτο....:slap::patsak:τελοσπαντων.σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις συμβουλες σας:T:.και θα επικοινωνησω με ati το συντομοτερο οσον αφορα το θεμα του cpu.οσον αφορα το θεμα του σκληρου θα παρω τον western 2500beve που απο οτι ειδα σε hd tach εχει γυρω στο 44mb/s μεση ταχυτητα που ειναι ακριβως τα διπλα απο τον δικο μου...αν δεν τον βλεπει ολοκληρο ο κοντρολερ δεν πειραζει kai 120gb μου φτανουν...αλλωστε υπαχουν και οι εξωτερικες θηκες των 10 γιουρο για να εκμεταλευθω την υπολοιπη χωρητικοτηατα...παιδες αυριο θα χω νεοτερα για το σκληρο και θα ενημερωσω.υπαρχουν πιστευω λαμπητες που μπορουν να βοηθουν απ αυτο το θεμα...αυριο νεοτερα...α...περιμενω ακομα καποιον λαμπιτη να δωσει τα φωτα του για το cpu....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μήπως δεν στο δει καθόλου και όχι μόνο το μισό...

Κάτοχος ο ίδιος, του acer aspire 5024, ο οποίος φόραγε 100άρι IDE της hitachi, πρόσφατα τον άλλαξα - λόγω βλάβης - με 120άρι της WD. Μπακάλικα από 80gb μπορείς με ασφάλεια να πας ως 120gb παραπάνω το ρισκάρεις λόγω controler etc.

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν σε νοιαζει τοσο η χωρητικοτητα οπως λες και εχεις οτι θες σε εξωτερικους usb δισκους κοιτα λιγο και αυτον

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=989177&catalog=21&category=69981010

για τα λεφτα του θα δωσει αλλον αερα στο λαπτοπακι...και 32 γιγα ειναι υπεραρκετα για λειτουργικο και προγραμματα εαν εχεις εξωτερικους για την αποθηκευση αρχειων.:upside:

Link to comment
Share on other sites

στην εποχη που ζουμε μεχρι και τα σερβιεατακια αναβαθμιζονται....η acer με λιγα λογια υποστηριζει οτι δεν αναβαθμιζονται τα laptop της :wall:.καμια ξανθια υπαλληλος θα το γραψε αυτο....:slap::patsak:τελοσπαντων.

Το να βρίζουμε μια εταιρεία επειδή δεν μας αρέσει η απάντηση που λάβαμε δεν είναι και ότι καλύτερο.

Η Acer υποστηρίζει ότι δεν αναβαθμίζονται τα εσωτερικά κομμάτια των φορητών της και όχι ο δίσκος ή η μνήμη.

Πράμα που ισχύει για το 90% (ή και παραπάνω) των φορητών της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

παιδες το paltop πεταει. βρηκε το σκληρο κανονικοτατα.σφαιρα!:p44,5mb/s απο 22,3mb/s που ηταν πριν ειναι διαφορα.238 gb για την ακριβεια ο westerνης...οσον αφορα το φιλο πιο πανω...δεν βριζω την εταιρεια, απλως ειρωνευομαι, γενικως δεν χρησιμοποιω χυδαιες εκφρασεις σε αυτο το forum προς κανεναν.θελω παρα πολυ να βρισω την οποιαδηποτε εταιρεια ομως...(δικαιωμα μου) αλλα εξω απο το forum.και στην τελικη την τον νοιαζει τον φιλο μου?δικια του ειναι?αναμενω παντως τα φωτα σας για τον cpu!διαβαστε πιο πανω...ευχαριστω παιδες...

Link to comment
Share on other sites

παιδες γεια και παλι!καποιος να ξερει για υποστηριξη του cpu.δεν εχω στειλει ακομα στην ati!περιμενω λαμπιτη παιχταρα να δωσει ρεστα :victory:....διαβαστε παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.