Jump to content


Home Recording Studio


Jerry007

Recommended Posts

Λοιπόν heres the deal:

Εγώ και κάποιοι φίλοι μου έχουμε ένα εφηβικό συγκρότημα και πηγαίνουμε συχνά στο studio για ηχογραφήσεις.Περίπου 10 ώρες κάθε φορα με διαλείμματα και όπως καταλαβένετε η κάθε μας επίσκεψη έρχεται πάνω απο 100Ε κάθε φορά.....

Σκέφτηκα να κάνω home recording studio.Να πάρω μια επαγγελματική κάρτα ήχου και επαγγελματικό μικρόφωνο.Θα μας έρθει καμιά 500άρα αλλα πιστεύω αξίζει....

Νομίζετε οτι θα λειτουργούσε μια τέτοια ιδέα?Τι εξοπλισμό θα χρειαστούμε?

Έχουμε 2 ηλεκτρικές κιθάρες,ένα μπάσο ντράμς και φωνή(mic)

Μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή κάρτα ήχογράφησης η οτι άλλο εξοπλισμό θα χρειαστούμε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι υλοποιήσιμη η ιδέα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, το πρόβλημα είναι η ηχομόνωση. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τη φασαρία, μπορείτε να αγοράσετε μια φτηνή κονσόλα, να την συνδέσετε με το pc, μια κάρτα ήχου και ένα προγραμματάκι σαν το Cubase. Δεν θα είναι επαγγελματική ηχογράφηση, αλλά θα είναι αξιοπρεπής ο ήχος.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ενα γκαράζ και πηγαίνουμε και σε ενα απο τα παιδιά το δωμάτιο του είναι ηχομονωμένο για αυτο το λόγο,στην επαρχία δεν έχουμε προβλήματα φασαρίας :hehe:

Μπορείς να μου προτείνεις μια καλή κονσόλα και όλα τα άλλα παρελκόμενα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτή

http://www.digidesign.com/index.cfm?langid=100&navid=29&itemid=4893

Αρκετά αξιόλογη κάρτα ήχου για recording και μαζί της σου δίνουν και τo pro tools το οποίο είναι από τα κορυφαία software μουσικής παραγωγής.

Έχει εισόδους για δύο όργανα και για μικρόφωνο..την πήρα 450 ευρώπουλα.

Μη φανταστείς ότι είμαι μουσικός, καμία σχέση...μ αρέσει η μουσική και πήρα ένα midi controller για ν αρχίσω να φτιάχνω,παίζοντας δηλαδή...αλλά ήθελε και κάρτα ήχου απαραίτητα και για ποιότητα εγγραφής και ακουστικής αλλά και ανταπόκρισης του midi με τον υπολογιστή...δηλαδή με μια απλή κάρτα πατάς το πλήκτρο και ακούς ήχο μετά από λίγο και όχι αμέσως όπως πρέπει γι αυτό και την πήρα και απ όσο γνωρίζω την χρησιμοποιούν πακέτο με τα pro tools πολλοί επαγγελματίες.

Τώρα να μου πεις ρε μεγάλε δεν έχεις ιδέα από μουσική και μου θες και καλή κάρτα ήχου :tomato:

Απλά μ αρέσουν τα καλά πράγματα :happy:

Πάντως το καλύτερο που θα είχατε να κάνετε είναι να πάτε με την παρέα σου σ ένα μαγαζί με συστήματα παραγωγής,επεξεργασίας ήχου και μουσικών οργάνων και να τους πείτε τι ζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όμως θέλουμε να συνδέσουμε:

Δύο κιθάρες,ενα μπάσο και 2 μικρόφωνα.....

Τελευταία φορά στο studio για 3 ώρες μας πήρε 100Ε δεν νομίζω οτι αξίζει να πηγαίνουμε εκεί,τι μου προτείνετε

Link to comment
Share on other sites

Έχει εισόδους για δύο όργανα και για μικρόφωνο..την πήρα 450 ευρώπουλα.

Μη φανταστείς ότι είμαι μουσικός, καμία σχέση...μ αρέσει η μουσική και πήρα ένα midi controller για ν αρχίσω να φτιάχνω,παίζοντας δηλαδή...αλλά ήθελε και κάρτα ήχου απαραίτητα και για ποιότητα εγγραφής και ακουστικής αλλά και ανταπόκρισης του midi με τον υπολογιστή...δηλαδή με μια απλή κάρτα πατάς το πλήκτρο και ακούς ήχο μετά από λίγο και όχι αμέσως όπως πρέπει γι αυτό και την πήρα και απ όσο γνωρίζω την χρησιμοποιούν πακέτο με τα pro tools πολλοί επαγγελματίες.

Τώρα να μου πεις ρε μεγάλε δεν έχεις ιδέα από μουσική και μου θες και καλή κάρτα ήχου :tomato:

Απλά μ αρέσουν τα καλά πράγματα :happy:

Πως φαίνονται τα φράγκα :p Εδώ εμείς με το ζόρι παίρνουμε μια GTX μπας και ανεβάσουμε κανένα νούμερο * και συ δίνεις τόσα για το ΧΟΜΠΥ σου και όχι για κάτι δημιουργικό όπως εμείς :cool: Ντροπή ...

* Gaming, overclocking και benchmarking. Βρώμικη δουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει :p

Link to comment
Share on other sites

Πως φαίνονται τα φράγκα :p Εδώ εμείς με το ζόρι παίρνουμε μια GTX μπας και ανεβάσουμε κανένα νούμερο * και συ δίνεις τόσα για το ΧΟΜΠΥ σου και όχι για κάτι δημιουργικό όπως εμείς :cool: Ντροπή ...

* Gaming, overclocking και benchmarking. Βρώμικη δουλειά αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει :p

Δύο 8800GTS 512 σε sli και δυο πιστωτικές τίγκα πως σου φαίνονται? :p

Την ίδια αρρώστια έχουμε όλοι εδώ μέσα.

Στο θέμα μας τώρα, Jerry007 όσο περισσότερα όργανα θέλεις να συνδέσεις σε μια κάρτα τόσο παραπάνω το κόστος...επιμένω ότι πρέπει να πας σε εξειδικευμένο μαγαζί να πάρεις τις πληροφορίες που θες ή στο στούντιο που πηγαίνετε να σας συστήσουν κάτι για τις ανάγκες σας...

αυτή πάντως εδώ έχει περισσότερες συνδέσεις για όργανα και μικρόφωνα

http://www.digidesign.com/index.cfm?langid=100&navid=100&itemid=4956

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε και ειδικα εσυ Jerry007 επειδη ο θειος μου εχει studio και εχω ασχοληθει αρκετα με αυτο θα ηθελα να σας πω οτι εκεινος γραφει με μια καρτα Μ-Audio Audiophile 24/96 η οποια ειναι τελεια με τελειο καθαρο ηχο και φανταστειται ο θειος μου δεν ειναι ερασιτεχνης πριν καποια χρονια επαιζε στους πιξ λαξ και τωρα γραφει demo για Ρεμο Ζηνα και τετοιους.... Λοιπον στο θεμα μας η καρτα αυτη που ανεφερα παραπανω κοστιζει 89 ευρω εχει τα κλασσικα τα καρφια ασπρο κοκκινο για in και για out ακριβως τα ιδια. Tωρα θα σου χρειαστει και μια καλη κονσολα για να κουμπωσεις πανω μπασο κιθαρα φωνη και ισως μικροφονα για τυμπανα. Να ξερεις οτι η κοσνολα συνδεεται με τον υπολογιστη μεσω τησ καρτας ηχου. Δεν χρειαζεται και δεν υπαρχει λογος να δωσεις 490 ευρω για μια καρτα ηχου ειναι τσαμπα λεφτα και κατι αλλο τα οργανα δεν χρειαζεται να κουμπωνουν πανω στην καρτα ηχου αυτη την δουλεια την κανει η κονσολα, με λιγα λογια αυτη η καρτα που ειχε ο φιλος πιο πανω ειναι και κονσολα μαζι. Η καρτα ηχου σου λεει ειναι επαγγελματικη και μαλιστα εγω αυτην εχω αμα ακουσεις ηχο θα παθεις πλακα.....Τωρα για το προγραμμα θα παιξεις αναλογως με οποιο θες εσυ η με Νuendo ή με Cubase θα σου προτεινα Nuendo αλλα οχι οτι εχει και μεγαλη διαφορα. Aντε κανε το studio και θα σε βοηθησω παρα πολυ...αν θες περεταιρω ενημερωση ξερεις που μπορεις να με βρεις

Link to comment
Share on other sites

Περνα καποια στιγμή απο ενα καταστημα ΝΑΚΑΣ και πιστεύω θα παρεις μια ιδεα για το τι κυκλοφορει....

Εγω θα σου συνιστουσα τις καρτες της ΤERRATEC Κατι σαν την phase 88 με 8 αναλογικες εισοδους /εξοδους σιγουρα θα σε καλυψει. Τιμουλα γύρω στα 270€

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

emu1212m για καρτα ηχου.

behringer ada 8000.

Αυτη ειναι η προταση μου για οτι οικονομικοτερο μου παει στο μυαλο.

Αν δεν σου κανει κοπος πες μου ποσα μικροφωνα εχετε συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Στο βασικό studio που κάνουμε πρόβες έχουμε ένα mac και γράφουμε απευθείας stereo από την κονσόλα... για ηχογράφηση πρόβας είναι το ιδανικό γιατί δεν σε νοιάζει η ποιότητα του ήχου, αλλά να ακούς τα λάθη και το συνολικό δέσιμο...

Στο home-studio που κάνουμε κανονικές ηχογραφήσεις, χρησιμοποιούμε ένα απλό pc με c2d, ένα raptop 74 για το OS και τα προγράμματα (Nuendo κατά κύριο λόγο και όχι CuBase) και έναν 640GB δίσκο για το stream write των ηχογραφήσεων... ο υπόλοιπος εξοπλισμός, για τα αναλογικά όργανα, είναι μια pci RME HDSP Hammerfall με τo εξωτερικό interface και μια μικρή digital 8ch κονσόλα... η rme είναι άψογη, όσων αφορά την απόδοση και την ποιότητα, βγάζει ανά καιρούς drivers που είναι πιο optimized στην ταχύτητα θα την βρίσκεις σε καλή τιμή από έξω μεταχειρισμένη, όπως κάναμε και μεις... από Ελλάδα θα έπερνα μόνο τα καλώδια, τα οποία ακόμα και αυτά είναι πανάκριβα και με αδικαιολόγητα μεγάλη διαφορά απ'ότι έξω...

η κάρτα είναι αυτή εδώ και το εξωτερικό interface είναι αυτό...

από κονσόλες (digital/analog) βρωμάει ο τόπος, πχ και οι Behringer είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους...

Στην περίπτωσή σας θα έπερνα για αρχή μόνο μια μικρή 4 ή 8ch κονσόλα, η οποία μένει σε βάθος χρόνου (και είναι πάντα χρήσιμη ακόμα και με καλύτερο εξοπλισμό) και θα έκανα ηχογραφήσεις κατευθείαν πάνω στο line-in μιας κανονικής κάρτας ήχου (πχ SB-XFi)... το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό ακόμα και για demo και αν αργότερα ήθελα crystal clear ήχο θα πήγαινα σε ακριβότερο εξοπλισμό όπως πχ μια RME...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.