Jump to content



Παρακαλώ την γνώμη σας για το O/C του Ε6750 μου


pavou

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι Labίτες , έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις αλλά ας ξεκινήσω απο την αρχή ¨

Μέχρι τώρα είχα τον Ε6750 μου στα 3400mhz με 8x425 και τις μνήμες μου4-4-3-8 2Τ με 1:1 και όλα τα ρεύματα στο auto εκτός απο τις ram 2,1Volt.

Μιας και πέσαν οι θερμοκρασίες και ξεφύγαμε απο τους 30 φεύγα Κελσίου είπα να ανεβάσω λίγο ακόμα το CPU στόχος μου τα 3600mhz , έδωσα και εγώ 8x450=3600mhz , 1:1 ram και όλα auto ξεκίνησε το PC αλλά με το που μπήκε στα Windows μου έκανε restart. Επόμενη κίνηση μου να δώσω ρεύμα στο CPU και όπως και έκανα , για να μην τα πολυλογώ έφτασα να είμαι σταθερός σε ΟΡΘΟΣ μετά απο αρκετούς πειραματισμούς με τα ακόλουθα settings στο BIOS:

DRAM 4-4-3-8 2T

VCORE Voltage (1,43125) το CPU-Z δείχνει 1.400volt idle και 1.368volt~1.376volt Load

CPU PLL Voltage (1,8)

FSB Termination Voltage (1,4)

DRAM Voltage (2,12)

North Bridge Voltage (1,27)

South Bridge Voltage (Auto)

σε όλα τα παραπάνω τέστ που έκανα ποτέ η θερμοκρασία του CPU δεν πέρασε τους 59C , με μέσο όρο θα έλεγα τους 57C και θερμοκρασία δωματίου 23C.

Επίσης αφού σταθεροποίησα του PC έτρεξα και μερικά 3DMark06 τα οποία και τρέξανε κανονικά .

Θα ήθελα την γνώμη σας εάν πιστεύετε πως έχω κάνει κάπου λάθος , εάν π.χ. έχω δώσει κάπου παραπάνω ρεύμα απο όσο θα έπρεπε , αλλά ακόμα ακόμα πείτε την γνώμη σας ακόμα και εάν συμφωνείτε για να ξέρω ότι τουλάχιστον δεν είμαι λάθος :baby:.

Υ.Γ. όλα τα ρεύματα είναι στα πρώτα κίτρινα νούμερα εκτός του North που είναι στο δεύτερο .

:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Μπα ποιο κάτω όταν τις είχα παλαιότερα έτρωγα κάτι BSOD εκεί που δεν το περίμενα , αλλά και η CORSAIR προτείνει 2,1volt για 4-4-3-8.

Παρεμπιπτόντως έβαλα PLL 1,56 volt και το μόνο που μένει είναι να τρέξω αργότερα κανένα τεστ .

Link to comment
Share on other sites

και το fsb termination αν μπορεις χαμηλωσε το, οχι οτι ειναι επικινδυνο, αλλα μαλλον περισσοτερο απότι χρειαζεται

εχεις asus μητρικη ε? αν ναι να αποφευγεις τα auto και τις μικροτερες επιλογες καθως συνηθως η μαμα δινει πολυ υψηλες τασεις (κυριως vpll)

Link to comment
Share on other sites

Για να σταθεροποιήσεις ένα pc που το κλοκάρεις από το μηδέν, θέλεις βδομάδες ρυθμίσεων, ελέγχων και πειραματισμών (για να μην πω μήνες σε κάποιες περιπτώσεις) και το 3dmark και το prime σίγουρα δε φτάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Occultist thanks για την απάντηση , εάν έχω καταλάβει σωστά απο την στιγμή που δεν έχω υψηλές θερμοκρασίες στο CPU σημαίνει ότι το 1,43125 (απο BIOS) είναι OK , ούτε στο ΝΒ είμαι ανεβασμένος σε Θερμοκρασίες , η Motherboard δείχνει 42c όσο και πριν δεν ανέβηκε καθόλου.

Γενικά το κριτήριο είναι οι θερμοκρασίες έτσι δεν είναι ?

Το PC γενικά μετά απο αρκετές ώρες COD4 είναι σταθερότατο δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα , έβγαλε αρκετές ώρες Orthos αλήθεια ποιο είναι το Priority που πρέπει να βάζω ? δοκίμασα και με 5 &6 &7 .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Occultist thanks για την απάντηση , εάν έχω καταλάβει σωστά απο την στιγμή που δεν έχω υψηλές θερμοκρασίες στο CPU σημαίνει ότι το 1,43125 (απο BIOS) είναι OK , ούτε στο ΝΒ είμαι ανεβασμένος σε Θερμοκρασίες , η Motherboard δείχνει 42c όσο και πριν δεν ανέβηκε καθόλου.

Γενικά το κριτήριο είναι οι θερμοκρασίες έτσι δεν είναι ?

Το PC γενικά μετά απο αρκετές ώρες COD4 είναι σταθερότατο δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα , έβγαλε αρκετές ώρες Orthos αλήθεια ποιο είναι το Priority που πρέπει να βάζω ? δοκίμασα και με 5 &6 &7 .

Όχι, δεν είναι οι θερμοκρασίες γενικά το κριτήριο. Μπορεί κάλλιστα να είναι ασταθές και ένα κρύο pc. Επίσης το ότι παίζει καλά ένα σύγχρονο παιχνίδι πάλι δεν είναι αρκετό. Για να σου δώσω να καταλάβεις, σε ένα κλοκαρισμένο μέτρια pc, είχε κανονικές θερμοκρασίες, έβγαζε memtest, όλα τα 3d marks, prime, superpi κλπ. έπαιζες και για ώρες fps και ανακάλυψα ότι χτυπούσε εύκολα στο dawn of war....και σε μερικά άλλα όπως ανακάλυψα στην πορεία...Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα η σταθερότητα για κάτι κλοκαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :T: θα το βάλω να τρέξει μερικές ώρες :jester:

edit:

μετά απο 2ώρες και 40 λεπτά έβγαλε πρόβλημα :( , τι κάνουμε τώρα ?

stoppedux2.jpgw840.png

Καταλαβαίνεις τι εννοώ σιγά σιγά...;)

Link to comment
Share on other sites

Για να ρίξω κι εγώ την ερωτησούλα μου σχετικά με τον παραπάνω επεξεργαστή :) Όποιος μπορεί/έχει όρεξη ας μου πεί τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλω στη S2F για να περάσει το 400άρι :) Και 401 fsb να βάλω απλά δεν ανοίγει :) Μπορεί να μπεί κάποιος στον κόπο να μου δώσει πιο συγκεκριμένες (ασφαλείς για μαμά αερόψυξη) ρυθμίσεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.