Jump to content


ΗDMI ΚΑΙ ΗΧΟΣ


giespi

Recommended Posts

Eχω μιά TV LG 42' και έφτιαξα και ένα media center.Aγόρασα λοιπόν μια κάρτα γραφικών GECUBE RADEON X1600PRO HDMI πιστεύοντας ότι θα είχα και ήχο απο αυτή την έξοδο HDMI.Δεν έχω όμως και έχω ακούσει πολλές γνώμες για το τι πρέπει να γίνει.Υπάρχει κάποιος που ξέρει να απαντήσει.Η κάρτα γραφικών δεν έχει έξοδο DVI και μου είπαν ότι απο DVI με αντάπτορα σε HDMI θα μου δίνει ήχο.Ευχαριστώ όποιον ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ξέρω η Ati μετέφερε ήχο απο το HDMI στις κάρτες 38ΧΧ και πάνω :toomuchne

Η 2900ΧΤ που ειχα ενα φεγγαρι, εβγαζε κανονικοτατα ηχο+εικονα στην TV μου :dance3:

1.Δοκιμασε να περασεις τους τελευταιους drivers της ATI,αυτοι που ειχε μεσα η συσκευασια -λογικα- ειναι αρχαιοι

2.Εχεις επιλεξει απο το λειτουργικο σου,ποια καρτα θα αναλαβει τον ηχο και απο ποια ηχεια/ακουστικα θα αναπαραγεται αυτος?

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Η 1600 πάντως υποστηρίζει ήχο στο hdmi. Οπότε λογικά είναι εσωτερικά τα σύρματα όπως λέει και ο azazyl.

Κοίτα εδώ πού συνδέεται το spdif in:

MainA.jpg

Κι τώρα τι πρέπει να κάνω,να αγοράσω αυτο το spdif και να το συνδέσω ετσι όπως δείχνει η εικόνα.Έτσι θα έχω ήχο απο HDMI.Kαι αν ναι που πωλείται αυτό.Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.