Jump to content


Canon Powershot G9 (12.1 MP)


Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας για την εν λόγω φωτογραφική μηχανή..

Την έχει κάποιος?

Φαντάζομαι να τα αξίζει τα 360Ε που θα δώσω..

Κάποια άλλη καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι για γονεις και για απλη χρηση δες την κατα 100Ε φτηνοτερη (αισιως μιας και τωρα επεσε η canon) nikon P5100.

Mπορεις να δεις και την λιγο πιο μικρη σε διαστασεις(και πιο "πλαστικη" απο τις αλλες δυο) canon A650is στα ιδια λεφτα.(εχει σαν πλεονεκτημα το μεγεθος-βαρος και τη μεγαλυτερη αυτονομια εναντι των αλλων δυο (400 pics νομιζω, εναντι 250)

Καλες αγορες και οι 3..με τη g9 να φανταζει καπως ακριβη (με τοσα παιρνεις dslr)

Link to comment
Share on other sites

G9 για τους γονείς.... too much, άσε που είναι παλιό σαν μοντέλο και έχει αντικατασταθεί από το G10. Επειδή "θες να τα σκάσεις" μάλλον, ως Canon fan θα πρότεινα την αξεπέραστη PowerShot S5 IS αλλά αν θες τελευταία μοντέλα μόνο, πήγαινε για την αντικαταστάτρια PowerShot SX10 IS (DiGiC 4, 20x optical zoom, 16:9, κτλ)

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndexAct&fcategoryid=113

Link to comment
Share on other sites

+1 για γονείς είναι και για μένα λίγο πολύ κάτι τέτοιο.

Άνετα παίρνεις κάτι για να υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις πάνω κάτω οποιουδήποτε γονέα με 100ευρώ λιγότερα, και μάλιστα δεν ξέρω πόσο ‘computer literate΄ είναι οι γονείς σου, άλλα με κάτι που έχει 10000 μενού οι δικοί μου τα χάνουν.

Γιά γόνεις η PowerShot SD790 IS είναι μια πχ εξαιρετική επιλογή. και εννωείται δεν θα τους λήψουν τα 2 MP ;)

Aν και εγώ για τους γονείς μου πήρα απο την σειρά 'μ' της Οlympous για να αντέχει στο ξύλο :D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Dolly, είπα την SX10 IS γιατί ο manolaskakis είναι λίγο "κλειδωμένος" ΙΜΗΟ στη λογική του bigger is better.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όταν τυπώνεις μικρές φωτό ή τις βλέπεις στην οθόνη, οτιδήποτε πάνω από τα 5 megapixels είναι πεταμένα λεφτά. Απλά ΔΕΝ βρίσκεις 5άρες τώρα. Σου φορτώνουν την 10άρα λες και θα τυπώσεις poster A0 και θές και 10 γιγα μνήμη για σώζεις τα θηρία των 4000x3000 pixels και άντε γεια!

Στην κατηγορία με τις compact powershot η Canon έχει αστέρια μηχανές. Τώρα αν ο manolaskakis θέλει και λίγο "μούρη" μπορεί να πάει στη σειρά IXUS που είναι η καταλληλότερη για αυτό που θέλει να κάνει (καλό δώρο σε γονείς, κτλ).

@Dolly

Toσο οπτικό zoom (20x) είναι πρακτικά άχρηστο ακόμη και με το σταθεροποιητή που έχει. Μόνο αν στερεώσεις τη μηχανή ή κουβαλάς τρίποδα. Στα χέρια... ξέχνα το.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε πουθενά btw, απλά προσπαθώ και εγώ να δείξω ότι για αυτό που μας λέει ο φίλος δεν είναι bigger the better. Με μία IXUS είναι καλυμμένος και κατ’εμέ.

Και στην περίπτωση που δεν κάνεις τρελά κρόπ ακόμα και 3-4 ΜΠ είναι more than enough και το επαυξάνω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

G9 για τους γονείς.... too much, άσε που είναι παλιό σαν μοντέλο και έχει αντικατασταθεί από το G10. Επειδή "θες να τα σκάσεις" μάλλον, ως Canon fan θα πρότεινα την αξεπέραστη PowerShot S5 IS αλλά αν θες τελευταία μοντέλα μόνο, πήγαινε για την αντικαταστάτρια PowerShot SX10 IS (DiGiC 4, 20x optical zoom, 16:9, κτλ)

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndexAct&fcategoryid=113

Είμαι άσχετος σε αυτό το κομμάτι!!

Πριν 2 χρόνια είχα πάρει μια Sony Sybershot με 7,1Mp που ήταν η μούφα του αιώνα και δεν την ευχαριστήθηκα καθόλου..(Ο λόγος που την αγόρασα ήταν επειδή ήταν η πιο ακριβή στην κατηγορία της με τα περισσότερα Mp και πίστευα ότι ήταν η καλύτερη)

Θέλω να πω οτι δεν την ξαναπατάω έτσι.. Όντως δεν τα χρειάζομαι τα 14+ Mp της G10(όχι οτι με χαλάνε αλλά θα μου είναι άχρηστα)

Από όσο ψάχνω αυτές τις μέρες όλοι μιλάνε για τις dslr. Που πρέπει να είναι κορυφαίες αλλά και ογκώδεις.

Οπότε λόγω μεγέθους και μόνο τις αφήνω απ'εξω (γονεις).

Τώρα η Canon PowerShot SX 1 IS η καινούρια που μου λές κοστίζει κοντά στα 500Ε (150 πάνω από τα λεφτά που ξεκίνησα για την G9) (Και ξαναλέω δεν με πειράζει τόσο να δώσω και κάτι παραπάνω για κάτι κορυφαίο..Αρκεί να μην το μετανιώσω)

Ίσως πάω και για μηχανάκι με 200-250Ε δεν ξέρω ακόμα.. Έχω μπερδευτεί!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.