Jump to content



E4300 vs D945


auber002b

Recommended Posts

καλησπέρα ,

σε ένα pc φίλου όπου έχει τώρα έναν "ταπεινό" celeron 430 , και επειδή στην κυριολεξία σέρνεται

ειδικά σε 3d MAX & photoshop που δουλεύει , μέχρι να κάνει αναβάθμιση ή να πάρει καινούργιο ,

υπάρχει δυνατότητα από άλλο pc να αλλάξει τον επεξεργαστή.

οι επιλογές είναι ή ο Core 2 Duo 4300 (1.8GHz/800)ή ο Intel D 945 (3.4GHz/800) .

με ποιον πιστεύεται θα δει μεγαλύτερη βελτίωση ???

Link to comment
Share on other sites

core2 duo 4300.

μεχρι τους pentium D οπως και ο 945 ο χρονισμος ηταν ψευτικα στραγαλια.

με τους core2 duo τα νουμερα απεκτησαν νοημα.

επειδή βλέπω και οι 2 έχουν την ίδια L2 cache δεν θα είναι καλύτερος ο D945 που έχει μεγαλύτερη εξωτερική συχνότητα?

Link to comment
Share on other sites

και για να μην λεω και ατεκμηριωτα πραγματα παρε ενα παρεμφερες συγκριτικο

4300 στα default 1.8 και overclocked 3.4 σε σχεση με τον 935.

http://xtreview.com/review169.htm

οπως θα δεις ακομα και 1.6 γιγα χαμηλοτερος ο 4300 σε αρκετες εφαρμογες κοντραρει στα ισια τον 3.2 935 ενω σε καποιες αλλες τον ξεπερνα.

εαν τον υπερχρονισεις και λιγακι, ας πουμε στα 2.4 γιγα που αντεχει ανετα και με εργοστασιακη ψυξη χωρις αυξηση του ρευματος θα δεις σημαντικοτατη διαφορα.

καιει και πολυ λιγοτερο ρευμα.:baby:

Link to comment
Share on other sites

Και διχως υπερχρονισμο παλι ο 4300 εχει 966 cpu marks ενω ο 945 εχει 889 cpu mark.

Mην σε ξεγελουν τα mhz, ειναι αλλο φρουτο ο 4300 και ανετα ανεβαινει σαν τρελλο,

πιο συνχρονος και πιο κρυος δηλαδη μονοδρομος για σενα.

Link to comment
Share on other sites

4300 ftw! Δίνεις 333fsb και με το 9άρι multi του έχεις 3ghz! Και όλοι το καταφέρνανε με μια aftermarket ψύκτρα!

ok , τον έχω ήδη πάρει τον E4300 απλά δεν έχω πάει ακόμα να του τον αλλάξω,

πάντως δεν νομίζω να έχω και μεγάλα περιθώρια o/c όπως λες , από το 200fsb να ανέβω στο 333 γιατί

1) θα είναι σε μαμά celeron ψύκτρα αφού αυτή έχει και 2) το m/b είναι το Asus P5VD2-MX

με αυτό το m/b δεν ξέρω αν καν αλλάζει το fsb που λέει ο λόγος. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.