Jump to content



Καμμένη μητρική ASUS P5N-E SLi (650i) - Τι γίνεται με το Raid?


Hellion

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με καμμένη την παραπάνω μητρική...το ερώτημα που έχω να θέσω είναι το εξής¨Τα δεδομένα μου βρίσκονται αποθηκευμένα σε 2 σκληρούς (Raid 0)..πως μπορώ να τα σώσω?Σε περίπτωση αντικατατάστασης της μητρικής με άλλη που να έχει το ίδιο chip (650i) θα λειτουργήσει κανονικά το raid?Σε κάθε περίπτωση θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν μπορούσατε να μου προτείνατε κάποια λύση ανάκτησης τών δεδομένων.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω στην πολύτιμη βοήθειά σας!

Edit:Σας ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη καθώε κατα την ανεπιτυχή μου προσπάθεια να δημιουργήσω νέο topic κατάφερα απλώς να δώσω μια άκυρη απάντηση στο προηγούμενο θέμα...μεταφέρω την απορία μου σε σχετικότερο με το πρόβλημά μου topic...

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα εγώ για σένα :)

Πρόσφατα διάβασα ότι Raid Migration γίνεται πολύ εύκολα όταν μιλάς για ίδιο chipset και επίσης εύκολα όταν είναι απλά για ίδιας μάρκας chipset.

Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια, αλλά όλο κάποιος θα μπορέσει να το επιβεβαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται. Σε εμένα είχε λειτουργήσει τουλάχιστον πριν από χρόνια όταν είχα nforce 4 chipset. Λογικά θα μπεις στο μενού του raid controller της νέας μητρικής και θα πρέπει να υπάρχει επιλογή rebuild array ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αν θέλεις τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια πάντως (η έλλειψη αυτής της ασφάλειας ειναι και ο λόγος που εγκατέλειψα πλέον το raid), μπορείς να πάρεις μια καρτούλα pci με raid και να χρησιμοποιείς πάντα αυτήν και όχι το ενσωματωμένο τσιπ της μητρικής. Θα έχεις και καλύτερη ταχύτητα εκτός των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται. Σε εμένα είχε λειτουργήσει τουλάχιστον πριν από χρόνια όταν είχα nforce 4 chipset. Λογικά θα μπεις στο μενού του raid controller της νέας μητρικής και θα πρέπει να υπάρχει επιλογή rebuild array ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αν θέλεις τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια πάντως (η έλλειψη αυτής της ασφάλειας ειναι και ο λόγος που εγκατέλειψα πλέον το raid), μπορείς να πάρεις μια καρτούλα pci με raid και να χρησιμοποιείς πάντα αυτήν και όχι το ενσωματωμένο τσιπ της μητρικής. Θα έχεις και καλύτερη ταχύτητα εκτός των άλλων.

Βασικά καλό είναι κι αυτές να τις παίρνεις διπλές για να είσαι 100% ήσυχος, γιατί μόνο αθάνατες δεν είναι και που να τρέχεις να βρεις το ίδιο chipset μετά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Τελικά κάθησα με καθαρό μυαλό και αποσύνδεσα τα πάντα απο τη μητρική αφήνοντας μόνο το τροφοδοτικό και μια extra καρτούλα που μου έβγαζε 2 θύρες USB,την οποία απλώς ξέχασα να αποσυνδέσω απο τη μητρική,και έκανα δοκιμή..το αποτέλεσμα ήταν να γίνει τσαφ στην φύσα τροφοδοσίας της παραπάνω καρτούλας USB πάνω στη μητρική..προφανώς αυτή είχε βραχυκυκλώσει,αν και δεν είχα συνδέσει ποτέ τίποτα σε αυτή,και μου δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα.Αφου την αποσύνδεσα το σύστημα ξεκίνησε κανονικότατα!Η συγκεκριμένη θύρα αχρηστεύτηκε αλλά το θέμα ήταν πως είχα τα δεδομένα μου ανέπαφα!Φυσικά η επόμενή μου κίνηση ήταν η αγορά ενός εξωτερικού σκληρού την αμέσως επόμενη μέρα και η αποθήκευσή των σε αυτόν!

Τέλος καλό,όλα καλά λοιπόν!

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά για την βοήθειά και την υποστήριξη που μου προσφέρατε!

1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.