Jump to content



Παραγγελία από Zero One : τι δεν πάει καλά? αυτοί ή εγώ?


junior-21-

Recommended Posts

Τετάρτη πρωί παραγγέλνω από ZeroOne 2 προιόντα: έναν AMD X2 5000+ Black Edition και μία μητρική ASUS M3A78-EHM HDMI. Τα προϊόντα ήταν και τα 2 άμεσα διαθέσιμα στο site. Μου έρχεται email με το ποσό που θα χρεωνόμουν και ότι σε 1 εώς 48 ώρες μετά θα παραλάμβανα νέο email με την εξέλιξη της παραγγελίας. 47 ώρες και 40 λεπτά μετά ( :hehe: δεν κάνω πλάκα, τόσο ακριβώς :hehe: ) λαμβάνω mail ότι ο cpu δεν είναι διαθέσιμος http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=67541 και μου προτείναν έναν άλλο σε παραπλήσια τιμή. Έλα όμως που μόνο BE ήθελα οπότε ακύρωσα την παραγγελία. Αλλά όταν ρώτησα πως και δεν ικανοποιήθηκε η παραγγελία μου αφού ο Cpu ήταν διαθέσιμος, μου είπαν ότι όταν έκανα την παραγγελία ήταν διαθέσιμος αλλά μέχρι να εκτελεστεί :boxed: τα διαθέσιμα κομμάτια φύγαν σε παραγγελίες που ήταν πριν απτην δικιά μου. Και ρωτώ: πόσες παραγγελίες να είχαν πριν απτην δική μου? Τόσες που μου απάντησαν 2 μέρες μετά? Και στην τελική : γιατί τα "μαγαζάκια" να επιβιώσουνε ? Με απάτες μόνο πελάτες μπορούν να χάσουν.

Link to comment
Share on other sites

εφώσον ακόμα διαθέσιμο το δείχνουν, νομίζω δε το είχαν ποτέ και απλα είναι "λάθος" του site...

το γέλιο φίλε είναι ότι η πράσινη μπάρα της διαθεσιμότητας ήταν στην μέση την Τετάρτη και σήμερα είναι full :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ότι ήθελαν 47ώρες και 40 λεπτά για να μου πούνε ότι "και καλά" τελείωσαν από την υπερβολική ζήτηση? Πόσα άτομα ωρέ να τον παραγγείλανε?

edit: εν τω μεταξύ, μόνο σε καταστήματα στην Β.Ελλάδα υπήρχε, και σήμερα που έπαιρνα τηλ να τον πάρω από αλλού, σε όλους είχαν τελειώσει, με ένδειξη 15+ εργάσιμες για παραλαβή! Μήπως, λέω μήπως, τελικά κανείς δεν τον είχε, και είναι όλα θέματα ντόρου & marketing?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το μαγαζι το ξερω ειναι πολυ ενταξυ...σαν μαγαζι...σαν e-μαγαζι δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα αν κρινω απο τη γνωστη σελιδα (αυτου του τυπου τη παραθεση προιωντων την εχουν δεκαδες μαγαζια ..πχ modelplanet.gr) δεν εχω δωσει βαρος στο δικτυακο παρακλαδι τους.

Και δεν ειναι μαγαζακι..κατα την αποψη μου ειναι το μεγαλυτερο μαγαζι της πολης (αν οχι και το καλυτερο)..μη συμπεριλαμβανομενων των αλυσιδων (e-shop/plaisio/multirama κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

PS Για να μην παρεξηγηθω δε τους δικαιολογω...προφανως, γινεται ομως οτι και με το e-shop που 2 φορες μου εχουν προβαλει την ιδια δικαιολογια...ενω ειχαν διαθεσιμοτητα..επικοινωνουν μετα απο μερες και μου λενε....γιοκ !... και στο οτι το e-shop ειναι..e-shop ...δε χωραει αμφιβολια..οπως και το οτι το συστημα ενημερωσης διαθεσιμοτητας θα επρεπε να ειναι 100% ενημερωμενο ανα δευτερολεπτο

Link to comment
Share on other sites

είναι όλα θέματα ντόρου & marketing

Και απο το εξωτερικό που αγόραζα τα τελευτέα 8 χρόνια (overclockers, scan, dabs, etc) εκεί καταλήγω.

Ορισμένα σιτε δείχνουν σε στοκ πράμα που δεν έχει κυκλοφορήσει καλά καλά.

Και δεν τον χαλάει τον μικρότερο (απο τα μεγάλα at least) να φάει λίγο απο την πίτα, σε αυτές τις 2 μέρες μπορεί να του είχαν έρθει αν τους είχε σε back order.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτο το σκηνικό μου θυμισε οταν έψαχνα μια 20αρα LG...

Παίζει και σε μια μέρα να έκανα και 10 online παραγγελίες και στα καπάκια να δέχομαι αντίστοιχα 10 τηλέφωνα οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα της συγκεκριμένης LG.

Κατέληξα να μιλήσω με τα κεντρικά της LG και μέσω των χονδρεμπόρων της να μάθω τελικά που βρισκόντουσαν τα τελευταία κομμάτια της οθόνης που ήθελα για να την παραγγείλω...

Link to comment
Share on other sites

ας επαιρνες intel να τελειωνες μια και καλη....αχαχαχα

Τι να σου πω ρε Ανεστη , γιαυτο εγω παιρνω τηλεφωνακι , εχετε; ωραια κρατηστε το , ερχομαι

τότε δεν έχει νόημα το ηλεκτρονικό μαγαζάκι που δείχνει και διαθεσιμότητα.... απο την στιγμή που δείχνουν διαθεσιμότητα που δεν ενημερώνουν, είναι για φάπες. Άμα είναι να ψάχνω με το τηλέφωνο ή με τσάρκα στις βιτρίνες χαίρω πολύ, το έκανα και πριν 10 χρόνια. Τώρα έχουν όλοι "διαθεσιμότητα" και μόνο λίγοι το ενημερώνουν τακτικά και σωστά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.