Jump to content


Q6600 o/c question


cleever

Recommended Posts

έχω έναν q6600 που είναι rock stable στα 3,4 (425x8) με 1.44 Vcore (1.38 σε load) που δεν λέει να σταθεροποιηθεί στα 3,5 (438x8) ... ανέβασα το Vcore στα 1.47 (1.41-1.40 load), το VMCH στα 1.54 και το CPUVTT 1.37 χωρίς την επιθυμητή σταθερότητα. δοκίμασα επίσης και το 389x9 για να δω αν θα σταθεροποιηθεί με χαμηλότερο FSB, αλλά ματαίως ... οι temp στα cores είναι γύρο στα 60 οπότε δεν είναι εκεί το prob ... PSU έχω το 750άρι ETASIS .. ούτε αυτό φαίνεται να είναι το prob... οι RAM είναι 1000άρες και τις έχω 1:1

πριν αρχίσω να σπάω το κεφάλι μου με τα GTLREF πιστεύετε ότι μπορεί να πιάσει τα 3,5-3,6 (δεδομένου ότι δεν τα πιάνει ούτε με χαμηλό FSB αποκλείοντας το mobo) ή να μην ασχοληθώ περαιτέρω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

λιγο καθυστερημενη η απαντηση.

μπορει να μην ειναι σταθερος στα 3,5 αλλα μπορει να ειναι στα 3,6

δοκιμασες παραπανω;;

μη σου φαινεται περιεργο,ο δικος μου στη GA-P35-DQ6 δεν σταθεροποιειται με τιποτα στα 3,4,ειναι ομως σταθερωτατος οταν ανεβω παραπανω,3,6 -4,0

συμβαινουν πραγματα με τις μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

κάτι σαν black hole δλδ :getlost: χμμμμ

έχω δοκιμάσει στα 3,6 δίχως την επιθυμητή σταθερότητα, αλλά όχι πιο πάνω...

και δλδ για να καταλάβω, στα 3,4 με (χ) V δεν ήταν σταθερός και με τα ίδια V στα 3,6 ήταν?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για να μην ανοιξω νεο θεμα, θα ρωτησω σε αυτο.

Θελω να τσιμπησω λιγο τον Q6600 σε asus p5n e-sli και 2χ1gb ddr2 667mhz (προς αντικατασταση) καπου στα 3 ghz. Ψυκτρα εχω την thermaltake mini typhoon. Παρακατω ανεβασα μια φωτο απο cpu-z και core temp να μου πειτε τη γνωμη σας αν ειναι κατι λαθος απο θερμοκρασιες κλπ!! Και τελος αν υπαρχει καποιος οδηγος για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη μην κανω κ καμια χοντρη και τον κανω μπρελοκ!!

http://i91.photobucket.com/albums/k301/dj_vts/q6600.jpg

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω νεο θεμα, θα ρωτησω σε αυτο.

Θελω να τσιμπησω λιγο τον Q6600 σε asus p5n e-sli και 2χ1gb ddr2 667mhz (προς αντικατασταση) καπου στα 3 ghz. Ψυκτρα εχω την thermaltake mini typhoon. Παρακατω ανεβασα μια φωτο απο cpu-z και core temp να μου πειτε τη γνωμη σας αν ειναι κατι λαθος απο θερμοκρασιες κλπ!! Και τελος αν υπαρχει καποιος οδηγος για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη μην κανω κ καμια χοντρη και τον κανω μπρελοκ!!

http://i91.photobucket.com/albums/k301/dj_vts/q6600.jpgΕυχαριστω εκ των προτερων.

δεν χρειαζεται να κανεις κατι πολυ περιπλοκο ανεβασε απλα το fsb στα 333 και θα εισαι οκ . δεν χρειαζεται ρευμα . απλα μην αφηνεις τις τιμες στο auto. δωσε το ακρβες ρευμα κ.τ.λ . οι μνημες τραβανε ποιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε bios βαλε το multiplier 9 το fsb 333 κ ρευμα προς το παρων στο auto ,αν bootαρει ανοιξε μια το coretemp κ δες ποσο ειναι το vid σου κ δωσε τοσο ρευμα , αν δεν μπουταρει δωσε 2-3 κλικ πανω κ στρεσσαρε τον .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με την P5N-E SLI απ'οτι διαβασα και σε ξενα φορουμ αρκετοι ειχαν προβλημα με τον Q6600 (οπως κι εγω...), μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη mobo που τρεχει καλα τον επεξεργαστη αυτο και τον ανεβαζει ευκολα; Μη μου πειτε κανα striker κλπ, σε λογικα πλαισια τιμες! :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.