Jump to content



Greek Proofing Tools και Office 2007


neuromancer

Recommended Posts

Έχει καταφέρει κανείς να ...δαμάσει το Office 2007 σε συνδυασμό με Greek συλλαβισμό (hyphenation)? Ανοίγω παλιά DOCs που έχουν συλλαβισμό ή ενεργοποιώ το συλλαβισμό σε νέα DOCs και το Word κρασάρει μεγαλοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή SLN λές ότι στο δικό σου Office 2007 o συλλαβισμός λειτουργεί κανονικά?

Ξαναρωτάω γιατί όλο το web λέει ότι όταν πάει να ανοίξει DOC του Office 2003 που έχουν ενεργοποιημένο το αυτόματο hyphenation, το Word κρασάρει εντυπωσιακά. Επίσης σε νέο DOC του 2007 μόλις ενεργοποιήσεις το hyphenation, ναι μεν κάνει δουλειά αλλά μόλις πας για save κρασάρει το Word.

Από λίγο που ρώτησα/έψαξα έμαθα ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο έχει κάνει κρούση στην Microsoft από το καλοκαίρι για το θέμα και ακόμη τίποτε. :cry:

Αν όντως η δική σου εγκατάσταση λειοτυργεί, μπορείς να μου στείλεις το περιεχόμενο από το folder:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Proof\

Βασικά, με ενδιαφέρει η έκδοση των παρακάτω DLL (σε παρένθεση αυτές που έχω εγώ):

mshy3el.dll (hyphenator v 12.0.0.4)

mssp3el.dll (speller v 12.0.0.11)

msth3el.dll (thesaurus v 12.0.0.4)

cheers

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπαμε μια στις ταξεις του προνηπιου γιατι εγω απλα εχω ενα ορθογραφικο ελεγχο που δουλευει...

Τι εννοεις "ενεργοποιημένο το αυτόματο hyphenation"?

Δοκιμασα να ανοιξω παλια docs (office 2000/XP/03), με ορθογραφικα μεσα, δουλευει.

Πες μου πως το ενεργοποιεις αν δεν ειναι ηδη, και θα σου αν γινεται το ιδιο και σε μενα.

Γενικα παντως επειδη ειμαι απο φρεσκο φορματ, εχω την εκδοση του office ΟΠΩΣ ακριβως μπαινει απο μια custom (word/excel/powerpoint) εγκατασταση (default) με το spelling που σου εστειλα. Δεν εχω πειραξει καποια επιλογη. Αν απο default ΔΕΝ ειναι ενεργοποιημενο αυτο το "αυτοματο-πως-το-λες" τοτε δεν το εχω. Και απο οτι καταλαβαινω ΔΕΝ θελω να το εχω :p

Link to comment
Share on other sites

Μην χαίρεσε τόσο! Το έχεις, απλά by default δεν είναι ενεργοποιημένο. Είναι αυτό που κόβει αυτόματα τις λέξεις στη δεξιά πλευρά της σελίδας, όταν έχεις πλήρη/justify στοίχιση στο κείμενο. Η ρύθμιση όμως αποθηκευεται στο DOC οπότε αν πας να ανοίξεις DOC με αυτόματο συλλαβισμό (hyphenation) τότε πάιρνεις (το Word) τον πούλο.

Η ρύθμιση είναι στην κορδέλα/ribbon "Page Layout" (η 3η), στο 2ο block (Page SetUp), στην κάτω δεξιά γωνία του (Hyphenation ή Συλλαβισμός στα Ελληνικά).

Πρέπει να ενεργοποιήσεις αυτό (βάλτο στο αυτόματο), να έχεις μια μεγάλη παράγραφο ελληνικό κείμενο (10 σειρές π.χ.) και η παράγραφος να έχει πλήρη στοίχιση (και απο τις δύο πλευρές δηλαδή - αριστερά και δεξιά). Μόνο τότε δουλεύει ο συλλαβισμός - θα δεις λέξεις στο τελος των γραμμών να κόβονται και να συνεχίζουν στην κάτω γραμμή ώστε να γεμίζουν καλύτερα οι σειρές. Εφόσον γίνονται όλα αυτά, αν κάνεις save ή print preview θα κρασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

To λινκ στην MS δεν έδωσε λύση τελικά. Αρνείται να εγκατασταθεί λέγοντας ότι δεν έχω τη σωστή version (εν μέρη είναι σωστό γιατί έχω την αγγλική). Επίσης δεν έρχετε και με τα service packs του Office (φέρνει άλλα SPs αλλά όχι το συγκεκριμένο).

Έχει κανείς στο Office του το ακόλουθο αρχείο σε νεώτερη έκδοση:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Proof\mshy3el.dll

(Greek Hyphenator v 12.0.0.4)

Η νεώτερη έκδοση πρέπει να είναι η 12.0.0.5 .

jpavly δεν το έπιασα? Τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

To λινκ στην MS δεν έδωσε λύση τελικά. Αρνείται να εγκατασταθεί λέγοντας ότι δεν έχω τη σωστή version (εν μέρη είναι σωστό γιατί έχω την αγγλική). Επίσης δεν έρχετε και με τα service packs του Office (φέρνει άλλα SPs αλλά όχι το συγκεκριμένο).

Έχει κανείς στο Office του το ακόλουθο αρχείο σε νεώτερη έκδοση:

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Proof\mshy3el.dll

(Greek Hyphenator v 12.0.0.4)

Η νεώτερη έκδοση πρέπει να είναι η 12.0.0.5 .

jpavly δεν το έπιασα? Τι εννοείς?

Κάνε copy το mshy3el.dll (ver12.0.0.5) που έχω βάλει στο zip, είναι από ελληνικό office 2007, στο C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Proof\.

Πριν το κάνεις κράτα backup το δικό σου dll σε περίπτωση που δεν δουλέψει το κόλπο.

Πάντως με αυτό το update έχει διορθωθεί το πρόβλημα.

MSHY3EL.zip

Link to comment
Share on other sites

Thanks, θα το δοκιμάσω!

Βέβαια, ψάχνοντας βρήκα έναν ελληνικό hyphenator από άλλη πηγή (Computer Technology Institute έκδοση 3.0.0.3) ο οποίος επίσης έλυσε το πρόβλημα! Ένα σκέτο DLL χύμα σε ένα rapidshare!

edit:

Guess what! Είναι το ίδιο DLL από την ίδια πηγή. Μάλλον το ψάχνει κόσμος και ξέφυγε στα rapidshare ;-)

Βέβαια αυτό που έχω εγώ είναι 80 ΚΒ (έναντι 60ΚΒ που είναι το δικό σου) και επίσης λέει εκδοση 3.0.0.3 αντί του 12.0.0.5. Ίσως το δικό μου είναι καμμια debug version, πριν το βάλει η MS στο 2007. Anyway, τα κρατάω και τα δύο να υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Στο αγγλικό 2007 πρέπει να βάλεις το greek language pack που πουλιέται ξεχωριστά, ή να εγκαταστήσεις τα greek proofing tools από την εγκατάσταση του ελληνικου 2007. Εκτός από τα αρχεία χρειάζονται και κάποιες ρυθμίσεις φαντάζομαι σε registry που τις κάνει το σχετικό installation.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δουλεύει σωστά ο συλλαβισμός; Κόβει τις λέξεις όπου να'ναι, όταν αλλάζει γραμμή. Κυρίως τους δίφθογγους. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Πάντως σίγουρα δεν συνέβαινε στο office 2003. Πρακτικά το κάνει άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει ok αλλά χρησιμοποιώ άλλο hyphenator, όχι της MS/Ιntracom όπως στο 2003 αλλά έναν από Πάτρα αν θυμάμαι καλά (βασικά τα έχω στο laptop και δεν κάνω τόσο editing εκεί).

Με του 2003 τα DLLs και τα λεξικά δεν δουλεύει καθώς έχει αλλάξει η υποδομή. Επίσης δε δούλευε το σύστημα από το Ελληνικό 2007 που το εγκατέστησα σε Αγγλικό 2007 (μόνο τα Greek proofing tools). Τελικά μετά από 2-3 μήνες βρήκα στο web άλλο πακέτο hyphenator (ένα DLL βασικά) και έστρωσαν τα πραγματα.

Δεν ξέρω κατά πόσο το πρόσφατο SP για το 2007 διόρθωσε το αρχικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο το πρόσφατο SP για το 2007 διόρθωσε το αρχικό πρόβλημα.

Δεν το διόρθωσε. Ούτε το service pack για το language pack το διόρθωσε.

Αν μπορέσεις να βρεις από πού κατέβασες τον 'διαφορετικό' hyphenator θα σου είμαι υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.