Jump to content



Greek Proofing Tools και Office 2007


neuromancer

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

άσχετο... αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...έχω το αγγλικό office 2003 και κρατώ ακόμα από το ελληνικό office του 1997 τα αρχεία με τον ελληνικό ορθογράφο τα οποία βάζω στο proof κάθε φορά που το στήνω. Μήπως έχει κάνεις τα αρχεία που δίνουν και το Greek thesaurus γιατί δεν μπορώ να τα βρω πουθενά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
άσχετο... αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα...έχω το αγγλικό office 2003 και κρατώ ακόμα από το ελληνικό office του 1997 τα αρχεία με τον ελληνικό ορθογράφο τα οποία βάζω στο proof κάθε φορά που το στήνω. Μήπως έχει κάνεις τα αρχεία που δίνουν και το Greek thesaurus γιατί δεν μπορώ να τα βρω πουθενά?

Ευχαριστώ

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα συγκεκριμένα αρχεία (msth3el.dll, msth3el.lex), πάρτα από εδώ. Σ'αυτήν την περίπτωση, σου επισημαίνω ότι πρέπει να περάσεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο registry, προκειμένου να ενεργοποιηθεί η επιλογή του θησαυρού.

Για όσους ενδιαφέρονται, έχω φτιάξει ένα sfx αρχείο (χωράει σε δισκέτα) με όλα τα απαιτούμενα αρχεία + registry settings για να ενεργοποιούνται τα greek proofing tools σε όλες τις εκδόσεις του MS Office 2003. Το αρχείο λειτουργεί και για όλες τις προηγούμενες εκδόσεις (πχ Office XP), αλλά δεν λειτουργεί για την έκδοση 2007. Όποιος θέλει το αρχείο, ας μου πει να το ανεβάσω.

Proof.part1.rar

Proof.part2.rar

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα Office ως και το 2003, απλά αντέγραφα τα greek proofing files (speller, thesaurus, hyphenator - 3 DLLs και 3 lex files) από το παλιό κρατημένο proof folder. Ποτέ δε δήλωσα DLLs και τα συναφή.

Το 2007 είναι άαααλλο φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα συγκεκριμένα αρχεία (msth3el.dll, msth3el.lex), πάρτα από εδώ. Σ'αυτήν την περίπτωση, σου επισημαίνω ότι πρέπει να περάσεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο registry, προκειμένου να ενεργοποιηθεί η επιλογή του θησαυρού.

Για όσους ενδιαφέρονται, έχω φτιάξει ένα sfx αρχείο (χωράει σε δισκέτα) με όλα τα απαιτούμενα αρχεία + registry settings για να ενεργοποιούνται τα greek proofing tools σε όλες τις εκδόσεις του MS Office 2003. Το αρχείο λειτουργεί και για όλες τις προηγούμενες εκδόσεις (πχ Office XP), αλλά δεν λειτουργεί για την έκδοση 2007. Όποιος θέλει το αρχείο, ας μου πει να το ανεβάσω.

Ευχαριστώ για τα αρχεία αλλά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω με το registry. Μπορείς να μου πεις παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από δοκιμές με το Hotfix της Μικρομαλακής, ναι μεν ανοίγει χωρίς να κρασάρει παλιά έγγραφα με ελληνικό συλλαβισμό αλλά ΔΕΝ συλλαβίζει σωστά. Αρες μάρες κουκουνάρες!

Εχω ενημερώσει από το καλοκαίρι την ελληνική Μικρο... και είπαν:

1. Απεγκατάσταση του SP2 γιατί περιλαμβάνει το Hotfix που τα κάνει σαλάτα.

2. Επιστροφή στο SP1.

3. Escalade [sic] του προβλήματος (μέχρι που άραγε? στον πρόεδρό τους?)

4. Υπομονή μέχρι κάποιος από δαύτους να κάνει το αυτονόητο.

Η υπομονή μου τελειώνει και αντί για λύση, βγάζουν τον κατηραμένο όφη 2010!!!

Τι να πει κανείς?

Πριν από λίγο ξήλωσα το 2007 και το επανεγκατέστησα, χωρίς να επιτρέψω κανένα update, και δοκίμασα το MSHY3EL.DLL που πόσταρε ο adreaslfc στο http://www.thelab.gr/showpost.php?p=845952&postcount=11

Φαίνεται ότι δουλεύει καλά. Συλλαβίζει χωρίς λάθη. Θέλει περισσότερο ψάξιμο πριν τα οριστικά συμπεράσματα.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και εναλλακτική - σε χρήση αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα (αφού περάστηκαν κατά σειρά full-install Αγγλικό 2007, ελληνικό install μόνο proof 2007, και αντικατάσταση DLL.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και εναλλακτική - σε χρήση αρκετό καιρό χωρίς προβλήματα (αφού περάστηκαν κατά σειρά full-install Αγγλικό 2007, ελληνικό install μόνο proof 2007, και αντικατάσταση DLL.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχεις κάνει update το Office σε SP2?

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις αν το έχεις ως εξής:

Ανοίγεις το Word.

Kάνεις κλικ στο στρόγγυλο σήμα του Office πάνω αριστερά και επιλέγεις Επιλογές του Word.

Από την αριστερή λίστα, κλικ στο Πόροι.

Στα δεξιά τώρα,κάτω θα λέει

πληροφορίες για το Microsoft Office Word 2007 κάπου θα λέει και κάτι για το SP1 ή SP2.

Mε την Μικρομαλακή που μίλησα, με βάλαν να απεγκαταστήσω το SP2 γιατί διορθώνει μεν το κρασάρισμα αλλά τσακίζει για τα καλά τον σωστό ελληνικό συλλαβισμό. Χωρίζει διφθόγκους κλπ.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.