Jump to content



Τελικα,ο επεξεργαστης επηρεαζει τα fps των παιχνιδιων?(ingame benches/not for 56k)


GoMaR

Recommended Posts

δεν κανω ποτε overclocking.Προτιμω να ειμαι παντα στα default για ασφαλεια, καλυτερα να εχω καποια frames λιγοτερα παρα να ρισκαρω την σταθεροτητα και την αξιοπιστια .

Και εγώ μια απο τα ίδια, καλύτερα να μην ρισκάρεις γιατί κάποια στιγμή θα στο βγάλει σε πρόβλημα και το μηχάνημα σου δε θα κρατίσει οσο καιρό θα κρατούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

α ναι καλα λετε

γιαυτο τα ιδια υλικα ακομα σας τα πουλανε σε "overclocked" εκδοση με 100 ευρω παραπανω

αλλο δεν ξερεις να κλοκαρεις και σου κρασαρει και αλλο δεν πρεπει να κλοκαρεις γιατι θα κρασαρει

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Και εγώ μια απο τα ίδια, καλύτερα να μην ρισκάρεις γιατί κάποια στιγμή θα στο βγάλει σε πρόβλημα και το μηχάνημα σου δε θα κρατίσει οσο καιρό θα κρατούσε.

αρχηγε μου κι εγω στην αρχη το φοβομουν,αλλα θεμα διαρκειας εχεις αν πας ΠΟΛΥΥΥ μακρια απο τις εργοστασιακες προδιαγραφες...με ενα +10-15% σε ταση δεν πολυκινδυνευεις...

οσον καιρο κρατουσε τωρα...νταξ,απο εναν επεξεργαστη θα χασεις 2-3 απο τα 5 χρονια που διαρκει (Στην χειροτερη λεμε,γιατι αν θυμαμαι καλα ηταν γυρω στα 10)..ε και?

Link to comment
Share on other sites

α ναι καλα λετε

γιαυτο τα ιδια υλικα ακομα σας τα πουλανε σε "overclocked" εκδοση με 100 ευρω παραπανω

αλλο δεν ξερεις να κλοκαρεις και σου κρασαρει και αλλο δεν πρεπει να κλοκαρεις γιατι θα κρασαρει

Και άλλο το ότι δεν κλοκάρεις επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι απλά δεν σηκώνει (το ότι ο e8600 στο review έπιασε 4ghz, δε σημαίνει για κανένα λόγο ότι όλοι οι e8600 θα πιάσουν τόσο).

Και άλλο το "φαίνεται σταθερό επειδή βγάζει 20 λούπες από 2-3 μετροπρογράμματα" -μέχρι να αρχίσεις να βλέπεις artifacts στο Mafia και να τα αποδίδεις στον καιρό- με το "είναι σταθερό".

Και άλλο το ότι επειδή είναι σταθερό τώρα, θα είναι και σε 6 μήνες που θα έχει πάρει φωτιά το degradation...

Το OC εξαρτάται πολύ από το κομμάτι που θα πέσεις, από τα λεφτά που θα χώσεις για ψύξεις και ακριβές Mobo και μνήμες, από γνώσεις και πολύ υπομονή για να πετύχεις πραγματικά σωστό αποτέλεσμα. Και πάλι θέλει τύχη. Τα format που θα χρειαστείς από κρυφό corruption και τα κλειδωμένα bios που θα τα τρέχεις rma άμα δεν έχεις διπλό (ταλαιπωρία γενικά) δεν τα βάζω καν μέσα.

Είναι επίπονη διαδικασία, με κόστος σε χρόνο και χρήμα και είναι κυρίως για enthusiasts που εν γνώση του "καίνε" ένα μηχανάκι για να δουν score, με γνώση των πιθανών συνεπειών.

Δεν είναι feature που κατεβάζει κάθε άσχετος δύο διακόπτες στο bios και του δίνει τσάμπα πράγμα με voodoo.

Έλεος με την καραμέλα του Overclocking...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.