Jump to content



Τελικα,ο επεξεργαστης επηρεαζει τα fps των παιχνιδιων?(ingame benches/not for 56k)


GoMaR

Recommended Posts

Δηλαδή το τελικό συμπέρασμα είναι πως όσοι ασχολούνται αποκλειστικά με παιχνίδια δεν χρειάζεται να δώσουν λεφτά για CPU παρά μόνο για VGA και RAM .

Υ.Γ. ένας Q8200 θα μας ήταν ότι το καλύτερο μιας και δίνει και την μελλοντική υποστήριξη λόγο Q , αν κατάλαβα σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply
  • 1 month later...
Θα μου κάνεις την χάρη εαν δεν σου είναι κόπος να τρέξεις άλλον ενα test και στο call of duty 4 άμα έχεις χρόνο?

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=642357#post642357

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=621863#post621863

http://www.thelab.gr/showthread.php?p=622654#post622654

Εστω και καθυστερημενα ελπιζω να σε βοηθησα :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ας πουμε στο Farcry2 , δε πα να του βαλεις και Celeron , δε θα δεις διαφορα :p

Αν εννοείς single core σε διαψεύδω.:hehe::p

Pentium 4 506 στα 4 του'βαλα και πιάνω 30fps στα full dx10 με 9800gtx. :hehe:

Γενικώς σε όλα τα games ένα 30άρι fps πιάνω average full με ότι έχει φίλτρα εκτός από aa,εκτός από το gta iv που πιάνω 9-12.

Μια φορά αφού είναι playble το κάθε game που παίζω,ως πρώην κάτοχος geforce 6200 3 χρόνια στα low-medium και μερικά high (και 15 με 25 το crysis),δεν δίνω δεκάρα και ούτε πρόκειτε να πάρω cpu για games,γιατί net και msn γίνονται και με celeron 333mhz.:hehe:

Πάντως χωρίς πλάκα μου άρεσε τρελά το συγκριτικό σου. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eρώτηση κρίσεως...

έχουμε έναν i7 920 στα 3.2ghz με μνήμες 1600 8-8-8 και 2*9800gt sli ο/ced

Aπό την άλλη, έχουμε έναν Q6600 @default με μνήμες 8gb@800 5-5-5 και 2*gtx285 sli @stock

Στο far cry 2 και σε ανάλυση 1920*1200 dx10 ultra high 4xAA πιο σύστημα είναι καλύτερο και κατά πόσο, μιας και μόνο οι κάρτες παίζουν ρόλο σε μεγάλες αναλύσεις???

(Μυρίζει παγίδα ε?)

Αφού απαντήσετε έχω και άλλα "αινίγματα"..

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση κρίσεως...

έχουμε έναν i7 920 στα 3.2ghz με μνήμες 1600 8-8-8 και 2*9800gt sli ο/ced

Aπό την άλλη, έχουμε έναν Q6600 @default με μνήμες 8gb@800 5-5-5 και 2*gtx285 sli @stock

Στο far cry 2 και σε ανάλυση 1920*1200 dx10 ultra high 4xAA πιο σύστημα είναι καλύτερο και κατά πόσο, μιας και μόνο οι κάρτες παίζουν ρόλο σε μεγάλες αναλύσεις???

(Μυρίζει παγίδα ε?)

Αφού απαντήσετε έχω και άλλα "αινίγματα"..

Ποσοστό δεν μπορώ να σου πώ αλλα το δεύτερο σύστημα θα τρέχει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση κρίσεως...

έχουμε έναν i7 920 στα 3.2ghz με μνήμες 1600 8-8-8 και 2*9800gt sli ο/ced

Aπό την άλλη, έχουμε έναν Q6600 @default με μνήμες 8gb@800 5-5-5 και 2*gtx285 sli @stock

Στο far cry 2 και σε ανάλυση 1920*1200 dx10 ultra high 4xAA πιο σύστημα είναι καλύτερο και κατά πόσο, μιας και μόνο οι κάρτες παίζουν ρόλο σε μεγάλες αναλύσεις???

(Μυρίζει παγίδα ε?)

Αφού απαντήσετε έχω και άλλα "αινίγματα"..

Δεν είναι ερώτηση κρίσεως, αλλά ερώτηση εμπειρίας.

Σε Q9550 stock με ΑΤΙ 4870Χ2, έβγαλα στο Crysis DX9 high 1920X1080 40 fps! Στο ίδιο μηχάνημα αλλά με τον επεξεργαστή στα 4,1Ghz έβγαλε 60fps!

Το ίδιο τεστ με DX10 very high, βγάζει 40fps όσο και να τρέχει ο επεξεργαστής !Αυτό τι σημαίνει? Οτι απλά ανάλογα με το game engine και τις ρυθμίσεις, ένα παιχνίδι, μπορεί να γίνει CPU limited ή GPU limited.

Στην δική σου περίπτωση οι δύο GTX 285, θα πνίγονται απο τον επεξεργαστή ενώ αντιθέτως οι δυο 8800GT δεν θα προλαβαίνουν τον i7!

Σε κάθε περίπτωση και τα δύο συστήματα είναι λίγο άκυρα. Πρέπει οι δύο GTX 285 να πάνε στο σύστημα με τον i7 και οι δύο 8800GT, στο σύστημα με τον Q6600.

Επίσης, ειδικά σε αυτή την περίπτωση, κάθε Mhz overclock που θα γίνει στον Q6600, θα το δεις και σε framerate στην οθόνη!:flex:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς

Τα frames να ξέρετε ήταν πάνω κάτω τα ίδια!

Σαφώς όταν ανέβασα τον Q6600 τα frames εκτοξεύτηκαν με τις 285

Και πάλι όμως δεν είδα καμμία άνοδο με overclocking στις κάρτες...

Επίσης στο warhead...

1920*1200 dx10 enthusiast 8xAA

q6600 ΣΤΑ 3.6 ΚΑΙ ε8400 στα 4.2ghz

GTX285 sli είτε stock οι κάρτες είτε overclocked είχα ίδια ακριβώς frames! Παρόλο που μείωσα όσο μπορούσα το bottleneck με την ανάλυση και το 8ΧΑΑ!

Αντιθέτως με τον i7 (χαμηλά) στα 3.2 με τις gtx260 sli, όσο τις ανέβαζα, κέρδιζα συνεχώς, είχα πολύ καλό "άκουσμα"...

Με λίγα λόγια (και ειδικά όταν έχουμε δυνατές κάρτες) το σύστημα πρέπει να ακολουθεί ...δε πα να βάζουμε και 1920*1200 με 8ΧΑΑ...

ΣΑΦΩΣ και παίζει ρόλο, και πολύ ρόλο μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εγώ με μία 8800 gt είτε έχω τον q9550 στα 2.8ghz είτε στα 4ghz δεν κάνει συμαντική διαφορά στα games.

Και ας είμαι και στην "cpu limited":pleasantry: ανάλυση των 1280*1024....

edit:αλλά κάτι μου λέει ότι αυτό το φαινόμενο έχει να κάνει περισσότερο με sli/crossfire και γενικά διπλές κάρτες..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

edit:αλλά κάτι μου λέει ότι αυτό το φαινόμενο έχει να κάνει περισσότερο με sli/crossfire και γενικά διπλές κάρτες..

Οχι απαραιτητα για διπυρηνες ή διπλες καταστασεις.

Αρκει να ειναι η καρτα τερας.

Μια 285 ας πουμε ειναι πιο δυνατη απο 2*4850,

Μια 295 ειναι ακομη πιο δυνατη...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρόσφατα την 8800 gt σε μια gtx 275,στο Left 4 Dead ανεβάζοντας τον επεξεργαστή πάλι δεν είδα διαφορές.

Στο Grand theft auto 4 και στο Dawn of War 2 όμως κέρδιζα 10 frames περίπου με oc στον cpu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να δωσω και την δικη μου αποψη που ειδα στην πραξη.

Στην ερωτηση επεξεργαστης η καρτα γραφικων ολοι λενε καρτα γραφικων ακομα και με ισχυρο επεξεργαστη,αυτο απο την εμπειρια μου δεν ισχυει.

Πχ στην περιπτωση μου με core2duo E6750 2,66 ghz kai vga 8800GT ολοι θα ελεγαν οτι προτιμοτερο να γινει αλλαγη καρτας γραφικων.Κι ομως εγινε αλλαγη σε GTX275 ,καμια διαφορα σε 1280χ1024 , σε 1680χ1050 ειδα διαφορες, αλλα δεν τρελαθηκα , θα προτιμουσα να επαιρνα κατι αλλο με αυτα τα χρηματα.και δεν ηταν και λιγα .

περιπου 300ευρω μαζι με τροφοδοτικο που χρειαζοταν για να δουλεψει η gtx.Το θεμα θορυβου μετα μια πικραμενη ιστορια.Με 300 ευρω θα επαιρνα επεξεργαστη quad 9550 + 4 GB ram και θα εμεναν και ρεστα και θα εβλεπα παντου διαφορες,απο windows μεχρι games

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.