Jump to content


Αλλαγή οθόνης σε laptop


stylian

Recommended Posts

Γεια σας.

Χθες έσπασε η οθόνη του φορητού μου υπολογιστή (sony vaio vgn-cd21s).Κοιταξα τις τιμές για να την φτιάξω στη σονυ αλλά είνια πανάκριβα(καλύτερα να πάω να πάρω καινούριο στην κυριολεξία). Σκέφτομαι να παραγγείλω μια οθόνη

απο εξωτερικό (θα μου κοστίσει περίπου 150 ευρώ) και να την αλλάξω μόνος μου.. Το έχει κάνει κάποιος αυτό μόνος του; Απ'οτι έψαξα δεν πρέπει να είναι κάτι τραγικά δύσκολο.. Πείτε μου την άποψή σας και τί θα κάνατε στη θέση μου...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το έχω κάνει εγώ. Στο προτείνο ανεπιφύλακτα. 900 μου ζητούσε η αντιπροσωπεία, 300 στο e-bay. κανένα πρόβλημα με τον πωλητή απλά να του πεις να στο στείλει σαν present για να μη πληρώσεις κανα τελωνείο. Η εγκατάσταση πανεύκολη, ένα κατσαβίδι θες. Βγάζεις την οθόνη βλέπεις τα καλώδια, βάζεις τα ίδια με την καινούργια. Μόνο πρόσεξε να είναι ακριβώς η ίδια οθόνη, καλύτερα βγάλτην πρώτα και δες πάνω στο ίδιο το ανταλακτικό τι λέει.

(μη φρικάρεις με τις τιμές, η δικιά μου είναι 10.1 γι αυτό και είναι λίγο ακριβούτσικη)

edit

καλωσήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το έχω κάνει εγώ. Στο προτείνο ανεπιφύλακτα. 900 μου ζητούσε η αντιπροσωπεία, 300 στο e-bay. κανένα πρόβλημα με τον πωλητή απλά να του πεις να στο στείλει σαν present για να μη πληρώσεις κανα τελωνείο. Η εγκατάσταση πανεύκολη, ένα κατσαβίδι θες. Βγάζεις την οθόνη βλέπεις τα καλώδια, βάζεις τα ίδια με την καινούργια. Μόνο πρόσεξε να είναι ακριβώς η ίδια οθόνη, καλύτερα βγάλτην πρώτα και δες πάνω στο ίδιο το ανταλακτικό τι λέει.

(μη φρικάρεις με τις τιμές, η δικιά μου είναι 10.1 γι αυτό και είναι λίγο ακριβούτσικη)

edit

καλωσήρθες!!!

Ευχαριστώ, κι εγώ απο το ebay βρήκα την οθόνη 139$ + ~50$ έξοδα αποστολής.. Ελπίζω να βγάλω άκρη και θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φιλε μου καποιο λαθος πρεπει να κανεις με το μοντελο

δεν υπαρχει τετοιο μοντελο https://www.screencountry.com/index.php?section=products&brand=Sony

ναι, όντως δεν είναι sony vaio vgn-cd21s αλλά vgn-cr21s :)

την οθόνη την παρήγγειλα απο ebay τελικά, την περιμένω απο μέρα σε μέρα... Τελικά θα την αλλάξω μόνος.

Μου βγαίνει 160 εθρώ συνολο (μαζί με τα μεταφορικά) και αν γλυτώσω και τους φόρους (που είναι +35-40 ευρώ και θα το μάθω όταν παραλάβω την οθόνη) θα την έχω βγάλει αρκετά οικονομικά :neo:

Θα σας ενημερώσω για το θέμα αυτό μετά την εγχείρηση..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η οθόνη ήρθε στο σπίτι σήμερα το πρωί (Τετάρτη) ενώ την είχα παραγγείλει την περασμένη Πέμπτη..

Συνολικά μου στοίχησε 150 ευρώ. Την τοποθέτησα και δουλεύει κανονικά (αν εξαιρέσεις ενα Pixel το οποίο είναι μπλε μόνο όταν έχω την επιφάνεια εργασίας και όταν φορτώνει ο υπολογιστής το λειτουργικό), δηλαδή εαν βάλω ένα παράθυρο ή να παίξει μια ταινία, το pixel αυτό δουλεύει κανονικά, και δεν ξέρω τι φταίει και αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει! Η τοποθέτηση ήταν αρκετά εύκολη μπορώ να πώ (πρώτη φορά έκανα κάτι τέτοιο) και δουλεύει κανονικά αν εξαιρέσεις το προβληματάκι με το Pixel που προείπα.!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το θέμα είναι ότι γίνεται απλά κατέβασε το service manual του φορητού σου και απο κεί και πέρα....βήμα βήμα άλλαξε την οθόνη....και προσοχή στις βίδες..μην μείνει καμιά απέξω...:jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η οθόνη ήρθε στο σπίτι σήμερα το πρωί (Τετάρτη) ενώ την είχα παραγγείλει την περασμένη Πέμπτη..

Συνολικά μου στοίχησε 150 ευρώ. Την τοποθέτησα και δουλεύει κανονικά (αν εξαιρέσεις ενα Pixel το οποίο είναι μπλε μόνο όταν έχω την επιφάνεια εργασίας και όταν φορτώνει ο υπολογιστής το λειτουργικό), δηλαδή εαν βάλω ένα παράθυρο ή να παίξει μια ταινία, το pixel αυτό δουλεύει κανονικά, και δεν ξέρω τι φταίει και αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει! Η τοποθέτηση ήταν αρκετά εύκολη μπορώ να πώ (πρώτη φορά έκανα κάτι τέτοιο) και δουλεύει κανονικά αν εξαιρέσεις το προβληματάκι με το Pixel που προείπα.!

Το μπλε pixel, είναι καμμένο και δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα για αυτό.

όταν παίζει ταινία ή είσαι σε κάνα παιχνίδι δεν μπορείς να το παρατηρήσεις, όχι οτι δουλεύει κανονικά.

Καλορίζικος πάντως! :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.