Jump to content



Θέλω οθόνη 26"-28", ποιά???


predator225

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ψάχνω καιρό τώρα κάποια οθόνη σε αυτή την κατηγορία και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

Ήμουνα ψημένος για την LG 2600 BF αλλά εξαντλήθηκε από ότι φαίνεται και δε βλέπω να ξανάρχεται σε τέοια τιμή.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι και την Samsung SM-T260 που είναι μεν TN panel αλλά φαίνεται να είναι καλή.

Επίσης παίζουν και οι LG M2794WD-PZ και VIEWSONIC VX2835WM.

Όπως καταλαβαίνεται το budget κυμαίνεται περίπου μέχρι 600 ευρώ.

Καμιά ιδέα από γνώστες/κατόχους των παραπάνω μοντέλων?

Επίσης να ρωτήσω to DVB παίζει Ελλάδα? Θέλει διαφορετική κεραία από τις συνηθισμένες?

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για οθόνη, κρίμα που εξαντλήθηκε...την έχω και είμαι ευχαριστημένος...Αν δεν καταφέρεις τελικά να την βρείς σε συμφέρουσα τιμή, τότε θα πρέπει να περιμένεις για κάποια νέα μοντέλα που ίσως να βγαίνουν στους προσεχείς μήνες...prad.de έχει καλό database για μονιτορ...κοίτα και στα νέα τους για καινούρια μοντέλα..

DVB-T --> 4 κανάλια (Ερτ Digital : Cine+,Sport+,Prisma+ και το ΡIK-Sat) προς το παρόν (λέγεται και για άλλα κανάλια, αλλά προχωράνε με βραδείς ρυθμούς οι εξελίξεις...)

Κεραία χρησιμοποιείς την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Για οθόνη, κρίμα που εξαντλήθηκε...την έχω και είμαι ευχαριστημένος...Αν δεν καταφέρεις τελικά να την βρείς σε συμφέρουσα τιμή, τότε θα πρέπει να περιμένεις για κάποια νέα μοντέλα που ίσως να βγαίνουν στους προσεχείς μήνες...prad.de έχει καλό database για μονιτορ...κοίτα και στα νέα τους για καινούρια μοντέλα..

DVB-T --> 4 κανάλια (Ερτ Digital : Cine+,Sport+,Prisma+ και το ΡIK-Sat) προς το παρόν (λέγεται και για άλλα κανάλια, αλλά προχωράνε με βραδείς ρυθμούς οι εξελίξεις...)

Κεραία χρησιμοποιείς την ίδια.

Ευχαριστώ για την απάντηση felix!

Μπήκα στο prad αλλά για τα άλλα μοντέλα δε βρήκα τίποτα εκτός από την LG...

Μήπως έχει κανένας κάποια προσωπική εμπειρία από τις:

Samsung SM-T260

LG M2794WD-PZ

VIEWSONIC VX2835WM???

Καλή φάση το DVB, 4 κανάλια ε?:( Καλύτερα μια κάρτα τηλεόρασης λοιπόν παρά ενσωματομένο δέκτη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μολις πηρα την samsung t260HD. Πολυ καλη οθονη αλλα χρειαζεται καλη καρτα γραφικων αποτι βλεπω.με 7950gt και αναλυση 1920χ1200 εχω προβληματα στην κινηση των hd video.

Δε νομίζω ότι η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι ικανή να αναπαράγει βίντεο 1080p.

Κατέβασες τίποτα καινούριους drivers? Δοκίμασες άλλον player?

Εντυπώσεις από οθόνη λοιπόν θετικές? Φωτεινότητα? Αντίθεση? Γωνίες θέασης?

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τους τελευταιους απο την nvidia και χρησιμοποιω κ τον vlc κ το km player.

γενικα στα 1080p βιντεακια που εχω κατεβασει πιεζεται.

η οθονη ειναι πολυ καλη περα απο τις τοσες πολλες συνδεσεις που εχει.

Ωραια χρωματα και οι γωνια θεασης ειναι πολυ καλη.170/160.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τους τελευταιους απο την nvidia και χρησιμοποιω κ τον vlc κ το km player.

γενικα στα 1080p βιντεακια που εχω κατεβασει πιεζεται.

η οθονη ειναι πολυ καλη περα απο τις τοσες πολλες συνδεσεις που εχει.

Ωραια χρωματα και οι γωνια θεασης ειναι πολυ καλη.170/160.

Για διάβασε κι εδώ μήπως καταφέρεις τίποτε... Συγκεκριμένα αυτό το post...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και θυμόμουνα το thread και ο predator225 ρώτησε και για την LG M2794D, να και το review του Prad.de (ακόμη στην γερμανική version, αλλά όποιος θέλει μεταφράζει στο http://translate.google.com ) :

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θυμόμουνα το thread και ο predator225 ρώτησε και για την LG M2794D, να και το review του Prad.de (ακόμη στην γερμανική version, αλλά όποιος θέλει μεταφράζει στο http://translate.google.com ) :

Ευτυχώς είδα αρκετά αρνητικά σχόλια από τη μετάφραση που έκανα στα συμπεράσματα!

Και αυτό γιατί μόλις πριν δύο μέρες παρήγγειλα τη Viewsonic τελικά!

Όχι ότι και εκείνη θα πάρει αριστεία αλλά τουλάχιστον αν κυμαίνονται στις ίδιες επιδόσεις κερδίζω μία ίντσα!

Πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει, εφόσον δεν τη θέλω για επαγγελματική χρήση, αλλά απλά για παραπάνω χώρο εργασίας, προβολή ταινιών (κυρίως Full HD) άντε και κανά παιχνιδάκι (με το απαραίτητο upgrade στη GPU).

Την LG την είδα στο πλάισιο δίπλα από τη Samsung T260 και η χρωματική απόδοση (για το άπειρο υποκειμενικό μάτι μου πάντα) δε μου άρεσε. Βέβαια αν την έχουν ρυθμίσει όπως να ναι στο κατάστημα ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

Τέλοσπάντων αναμένουμε το τέρας (πάω από 19" σε 28") και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια θέλω μία 26άρα ή 28άρα που θα συνδεθεί με VGA με έναν υπολογιστή και θα δείχνει ταυτόχρονα ότι δείχνει με DVI cable και μία Samsung SM 225 1680 x 1050. Φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να παίξω ταυτόχρονα την φουλ ανάλυση 1920 χ 1200 ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν πήρες τη viewsonic, πες μας τις πρώτες εντυπώσεις. Τι βάθος έχει χωρίς τη βάση?

Το πήρα το τερας!

Αν κατάλαβα τι εννοεις, το βάθος της οθόνης είναι περίπου 7 cm.

Μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα βολέψει μια χαρά τον μη επαγγελματία χρήστη (όπως εμένα δηλαδή).

Πολυ φωτεινή, καλές θεάσεις από τα πλάγια και αρκετά ζωηρά χρώματα.

Μπορεί να βγουν οι ειδήμονες και να την κατακρεουργήσουν, αλλά πιστεύω για καθημερινή χρήση, ταινίες, παιχνίδια κτλ, είναι μια χαρά. Νo problem at all. Τώρα αν θέλετε να κάνετε επεξεργασία εικόνας...ρωτήστε τους ειδικούς!

Το μόνο που με προβλημάτισε όταν την πήρα ήταν το γεγονός ότι...είναι τεράστια και φοβόμουν πως δε θα τη συνηθισω!

Τελικά όλα μια ιδέα είναι και τώρα μετά από μια βδομάδα, απορώ πως θα συνηθίσω ξανά τη 19άρα που έχω στη δουλειά μου! Όσο για ταινίες από την απόσταση που τις βλέπω ~2,5m, είναι απλά απόλαυση...

Χτυπήστε τη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.