Jump to content



Intel X38 vs X48


stratos1978

Recommended Posts

Βρε παιδες εχω την εξης ερωτηση που ειλικρινα με εχει μπερδεψει αρκετα τον τελευταιο καιρο.......

Ποιες οι διαφορες μεταξυ μητρικης οπου εχει Intel X38 απο μια αλλη που εχει X48 ?????

Πχ ..... ποιες οι διαφορες της μητρικης οπου εχω στην υπογραφη μου ( Asus Maximus Formula X38 ) απο την Asus Rampage ????:hm::help::help::help:

Ποια ειναι καλυτερη και γιατι????

Link to comment
Share on other sites

Αν ενθυμούμαι καλώς το X48 παίζει καλύτερα / έχει κάτι και καλά τεχνολογίες για την μνήμη κλπ.

Κουραφέξαλα δλδ. Αν θες 2 x 16, πας απλώς σε X38.

Τώρα βέβαια με τους i7 πάπαλα και τα 2 (οποτε η κουβενται ειναι θεωρητική).

Link to comment
Share on other sites

X48 is handpicked x38.Κλοκάρει καλύτερα αλλά δεν έχουν τόσο τρελές διαφορές.

Επίσης η maximus με ένα τρόπο που έχει γραφεί στο lab γίνεται rampage.Απλά δεν ξέρω αν οι maximus σηκώνουν τόσο fsb όσο η rampage (590)

Link to comment
Share on other sites

Ίδιος cpu (Q9450), ίδιες μνήμες κτλ πάνω σε Maximus Formula με το bios της Rampage για να παίξει 450fsb ήθελε τουλάχιστον 1.65v στο NB και πάνω και τουλάχιστον 1.5v FSB term και πάλι όχι πολύ σταθερά. Στην Rampage Formula που δοκίμασα χθες παίζει άνετα 450fsb με 1.45v στο NB και 1.4v FSB Term και ακόμα δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω παραπάνω ή να δοκιμάσω και με μικρότερες τάσεις. Όλα τα άλλα είναι ίδια στο σύστημα της υπογραφής.

Δεν λέω ότι είναι τίποτα το ιδιαίτερο το 450 αλλά απλά το αναφέρω στην κουβέντα. Δεν βλέπω να δίνω την μητρική στον φίλο μου, μάλλον θα την κρατήσω και θα του δώσω την δικιά μου αφού δεν καίγεται τόσο για o/c. Αναμένονται δοκιμές το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά το P5E μου τα έπαιξε και το έχω στείλει για RMA.Λέω εφόσον πάρω πιστωτικό,να πάω για το P5Q Deluxe.Αξίζει το κόπο ή πρόκειται για υποβάθμιση (εν κατακλείδι X38 vs P45)?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.