Jump to content



Enermax MODU82+ 425w


jpavly

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω το PSU μου γιατί το παλιό τραβάει κάτι reboots στο μηχάνημα όταν του την βαρέσει.

Το σύστημά μου είναι: C2D E4500, Albatron PXP35, 2x1GB Ram, nVidia 9600GT, 1 HDD, 2 Optical dr, 1 PCI TV Tuner.

Οπότε 400-450w είναι αρκετά. Προς το παρόν καίμε 175w σε max load και τα συστήματα που θα φτιάχνω πάντα θα είναι κάτι mainstream και όχι τρελά power consuming.

Θέλω λοιπόν να έχει:

* Κατιτίς το Green ή κατιτίς οικονομικό στην κατανάλωση.

* Να έχει μακριά καλώδια και sleeved (το κουτί έχει θέση για το PSU κάτω).

* Να είναι modular, καθώς πολλά πράγματα δεν έχω πάνω, οπότε είναι ένα plus.

Αξιοπιστία, εγγύηση κλπ εννοούνται, δεν είμαστε για τρεχάματα στα γεράματα :p

Έχω δει αυτό Enermax MODU82+ 425W CrossFireX™, αλλά επειδή είναι ολίγον τσουχτερό για 425w είπα να ρωτήσω.

Κάτι άλλο σε πρόταση; :)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα που είναι από καλή εταιρία και είναι φιλικό στο περιβάλλον όπως ισχυρίζεται, αλλά δεν είναι modular. Είναι κατά 3-4 ευρώ πιο φθηνό όμως..

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1115693&catalog=20&category=69977705

**Τι είναι το modular;

Link to comment
Share on other sites

Ποια η πιθανοτητα να βρεις κατι καλυτερο απο το ενερμαξ ,10-15Ε φτηνοτερο??

Δεν αξιζει η αναζητηση ..

Τo modu εχει ολα και με το παραπανω (και δεν εννοω αυτα τα 10Ε)

Αντε αν βρεις κανενα green angel της chieftec 400αρη..

Δεν ειναι modular...αλλα κανει το πολυ 40Ε (αν το βρεις...)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δούμε μια στιγμούλα τι τιμή θα έχει το Corsair HX450

Πόση στιγμούλα; Γιατί ψιλοκαίγομαι, αλλά δίνω και μία βδομάδα περίπου.

Αν και το μεγάλο του αδερφάκι το 520 έχει 90+ στον Αί-σωπο.

Για κάνε ένα τηλέφωνο στο πλαίσιο γιατί το παράγγειλα χθες το τροφοδοτικό και μου είπαν μόνο κατόπιν παραγγελίας και δεν γνωρίζουν πότε θα έρθει.

Μη μου λέτε τέτοια :(

Link to comment
Share on other sites

To modu 425 φαίνεται ετοιμο για παράδοση εντός 24 ωρών.

Την στιγμή που έχεις θέσει το θέμα modular, το συγκεκριμένο enermax είναι σχεδόν η μοναδική σου επιλογή. Πάρτο, θα μείνεις ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το πήραμε, το εγκαταστήσαμε :)

Πολύ θετικές εντυπώσεις, ευκολία μεγάλη στην εγκατάσταση.

Η καλωδίωση σούπερ και επιτέλους λιγότερο μακαρόνι :D

@Artist: Καλλιθέα είχε ένα και αύριο παραλαμβάνει άλλο ένα ;) Μήπως λες άλλο μοντέλο ή άλλα Watt?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά αθόρυβο, πάρα πολύ όμως :)

Σύνδεσα το fan στην mobo και το speedfan δείχνει 500 στροφές. Να ανυσηχώ όμως με τα auto της mobo; Αυτό το fan connector γιατί υπάρχει εκεί; Για έλεγχο ή για monitoring μόνο;

15-Cables.jpg

Γενικά το κουτί έχει τρελό air flow, αλλά ας φυλάμε το psu μας να το έχουμε μερικά χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά αθόρυβο, πάρα πολύ όμως :)

Σύνδεσα το fan στην mobo και το speedfan δείχνει 500 στροφές. Να ανυσηχώ όμως με τα auto της mobo; Αυτό το fan connector γιατί υπάρχει εκεί; Για έλεγχο ή για monitoring μόνο;

Γενικά το κουτί έχει τρελό air flow, αλλά ας φυλάμε το psu μας να το έχουμε μερικά χρονάκια.

Όχι να μην φοβάσαι. Αυτό είναι ακριβώς ένα από τα μεγαλύτερα ατού της σειράς 82+, ο ανεμιστήρας τους. Το 3pin το έχεις για monitoring, ή για να έχεις έτοιμο extension σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις fan mod...:triniti:

Ανάλογα με τις θερμοκρασίες και το φορτίο, αλλάζει η ταχύτητα του 12αρη στο συγκεκριμένο PSU. Και αν το σύστημα που έχεις στο ΟP παραμείνει έτσι (από άποψη κατανάλωσης) και στο μέλλον, η ταχύτητά του απλά....δεν θα αλλάξει ποτέ...:victory:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι εξαιρετικά αθόρυβο, πάρα πολύ όμως :)

Σύνδεσα το fan στην mobo και το speedfan δείχνει 500 στροφές. Να ανυσηχώ όμως με τα auto της mobo; Αυτό το fan connector γιατί υπάρχει εκεί; Για έλεγχο ή για monitoring μόνο;

15-Cables.jpg

Γενικά το κουτί έχει τρελό air flow, αλλά ας φυλάμε το psu μας να το έχουμε μερικά χρονάκια.

Αν έχει ένα καλωδιάκι θα είναι σκέτο monitor, αν έχει 3 είναι και τα 2.

Μου έκανε εντύπωση που έχει 4 6pinα PCI Express!!! Για 400άρι τροφοδοτικό πολλά δεν είναι;

Ποιός θα βάλει 2 4870x2 σε 400άρι;

Link to comment
Share on other sites

Η 4870χ2 εχει 6pin και 8pin... :)

Οντως ειναι πολλα...:blink:

Εστω πως βαζεις 2*4850 επανω...θα τις παιζει ικανοποιητικα ? η θα φτυνει αιμα ?:wassat:

Εδω το δικο μου συστημα με 1 8800gt σε καταστασεις οταν παιζω crysis φτανει 340Watt...Ετσι τουλαχιστον λεει το Zalman μου...:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.