Jump to content



OS για laptop με Celeron 800mhz


anthis

Recommended Posts

Καλησπερα.. Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα λειτουργικο συστημα για να φορτωσω σε laptop με τα εξεις χαρακτηριστικα: celeron 800mhz, 384mb ram, 10gb HDD, 15" 1024x768 screen..

Ts ts ts, bad link..

Ή κατι πολυ ελαφρυ σε linux.. Διαβασα οτι το puppy linux και το slitaz ειναι καλα για αδυναμα μηχανηματα..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι τα σηκώνει XP του ειχα παλια απλα πλεον σερνονται τελειως και θα κανω format.. Αναρωτιομουν αν συνεφερε να φορτωσω κατι αλλο.. Π.χ. τα 2000 θα ετρεχαν καλυτερα?? Ή καποια ελαφρια δινομη οπως το puppy??

Link to comment
Share on other sites

οχι και puppy ρε συ.. το puppy ειναι για τα πεντιουμ 166 :p

εω σε pentium3 866Mhz (256kb cache) 512MB ram τουχω xp και παει σφαιρα(αμα δε του βγαλει τις σκιες απο τα μενου κλπ) αλλα εχει σκληρο 80αρη με 8ΜΒ cache ενω εσενα το λαπτοπ??

και ubuntu 8.0.4 που του ειχα περασει ετρεχε ανετα. μονο με το compiz ζοριστηκε:neo:

για να εισαι καλυμενος αντως εγω προτεινω arch linux standard ή ubuntu-lite ή linpus lite (αυτο που εχει το netbook της acer) ή TinyMe

Link to comment
Share on other sites

οχι και puppy ρε συ.. το puppy ειναι για τα πεντιουμ 166 :p

εω σε pentium3 866Mhz (256kb cache) 512MB ram τουχω xp και παει σφαιρα(αμα δε του βγαλει τις σκιες απο τα μενου κλπ) αλλα εχει σκληρο 80αρη με 8ΜΒ cache ενω εσενα το λαπτοπ??

και ubuntu 8.0.4 που του ειχα περασει ετρεχε ανετα. μονο με το compiz ζοριστηκε:neo:

για να εισαι καλυμενος αντως εγω προτεινω arch linux standard ή ubuntu-lite ή linpus lite (αυτο που εχει το netbook της acer) ή TinyMe

Ο φίλος, έχει πολύ λίγη RAM για Ubuntu. Από τα 384 που έχει, τα 200 θα εξαφανιστούν από το λειτουργικό. Θα του μένουν πολύ λίγα.

Γιατί όχι puppy; Μια χαρά είναι. Όσο πιο ελαφρύ τόσο καλύτερα. Στο μόνο που δεν θα πρότεινα το puppy είναι ο ελεεινός package manager. Όσον αφορά αυτό το θέμα θεωρώ κορυφαία τα debian based. Και φυσικά το FreeBSD με τα ports του!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλα το puppy δε θα ειναι συμβατο με δικτυο vista που εχω στα αλλα pc.. Ψηνομαι τελικα να βαλω μια performance ultra light windows XP.. Αλλα που θα βρω μια της προκοπης?? Αν εχει κανεις τπτ ας μου στειλει ενα pm γιατι δεν εχω εντοπισει κατι να αξιζει ακομα.. Εκεινο το λινκ που ποσταρα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει και δεν διαμοιραζεται και σωστα..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μπορείς να εγκαταστήσεις τα XP τα οποία θα δουλέψουν τέλεια.... εδώ τα έτρεχα σε Pentium 3 στα 450!!! με 192ΜΒ RAM!!!

από linux βάλε τα Xubuntu, θα δουλέψουν αρκετά καλά!! και είναι φτιαγμένα για παλαιότερα μηχανήματα και υπάρχει πλήρη υποστήριξη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.