Jump to content



Wifi extender plz help


Legend-x

Recommended Posts

Καταρχας να πω καλως σας βρηκα!! αρχιζω τις ερωτησεις μου.

1- Μεχρι τι αποσταση εκπεμπει το ασυρματο δικτυο ενος laptop amilo xi 2428?

2- λεω να κανω το εξης: να αγωρασω ενα usb wifi antenna kai να συνδεσω τη μια ακρη του με το laptop και την αλλη να την στερεοποιήσω σε ενα {μπολ} με σχημα πιατου για μεγαλυτερο και δυνατοτερο σημα τι λετε θα δουλεψει και αν οχι πειτε κανενα αλλο τροπο να μπορεσω να μεγαλωσω την εμβελεια του συματος του laptop μου

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

8εωρητηκα η αποστασεις ειναι 100μ σε κλειστο χωρο 300 σε ανοιχτο χωρο αλλα υπαρχουν και αλλοι παραγωντες απο το καιρο, απο το αμα στο ενδιαμεσο υπαρχει καποιο μπανιο?(βλεπε σωληνες) κτλ εως τη καιρεα και του acces point π θες να συνδεθεις!

αυτο με τα αλουμηνοχαρτα κατσαροληκα κτλ τα χω φαει με το κουταλακι ! λιγες φορες ειδα αποτελεσματα:haha:

το καλυτερο π μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα wifi usb stick με ΣΜΑ βησμα και νa βαλεις εκει πανω μια μεγαλης εμβελειας καιρεα αναλογα αν θες βαζεις και καλωδιο ακα μπαλαντεζα η προεκταση οπως θες πες το και πετας το καιρεακι οπου εχει καλο σημα και σερφαρεις απο το κρεβατι κτλ!:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς καλοσήρθες στο forum. :) Παρακαλώ διόρθωσε τα κεφαλαία, γιατί φαίνεται σα να ΦΩΝΑΖΕΙΣ. :)

Έπειτα, σ' αυτό που ρωτάς... η μόνη περίπτωση να πίασεις κάτι κοντά σε 500 μέτρα σε wifi είναι να είσαι σε χωράφι, να έχεις οπτική επαφή (όσο γίνεται δλδ) με το access point και τέλος πολύ δυνατή και ευαίσθητη κεραία και στα 2 μηχανήματα. Κοινώς, όχι. Εγώ απο το σπίτι μέχρι το σχολείο που σε ευθεία είναι γύρω στα 200-250 μέτρα, δε πιάνω ούτε καν την SSID. Χωρίς να έχω κάνει κάποια μετατροπή βέβαια στις κεραίες, αλλά δε μεσολαβεί και τίποτα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να θέσω ένα παρόμοιο πρόβλημα απόστασης

Έχω μια αποθήκη που την έχω κάνει εργαστήριο κατασκευής hardware για retro μηχανάκια.Επειδή χρειάζεται ψάξιμο πάντα για κάτι το παραμικρό,η χρήση internet είναι επιτακτική.Το σπίτι μου είναι σε απόσταση 2 οικοδομικών τετραγώνων οπότε ότι χρειαστώ τρέχω σπίτι,βλέπω στο internet και ξαναπάω.Επειδή με έχει κουράσει η όλη διαδικασία,θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν κεραίες εξωτερικού χώρου(όχι τίποτα τρελό)ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους.Σκέφτηκα να βάλω και άλλη dsl αλλά δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στον χώρο.Συμφέρει να το κάνω με κεραία?Υπόψιν ότι δεν ξέρω και πολλά περί δυνατοτήτων wifi,μπορεί να είναι όλο το ερώτημα άκυρο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να θέσω ένα παρόμοιο πρόβλημα απόστασης

Έχω μια αποθήκη που την έχω κάνει εργαστήριο κατασκευής hardware για retro μηχανάκια.Επειδή χρειάζεται ψάξιμο πάντα για κάτι το παραμικρό,η χρήση internet είναι επιτακτική.Το σπίτι μου είναι σε απόσταση 2 οικοδομικών τετραγώνων οπότε ότι χρειαστώ τρέχω σπίτι,βλέπω στο internet και ξαναπάω.Επειδή με έχει κουράσει η όλη διαδικασία,θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν κεραίες εξωτερικού χώρου(όχι τίποτα τρελό)ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους.Σκέφτηκα να βάλω και άλλη dsl αλλά δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στον χώρο.Συμφέρει να το κάνω με κεραία?Υπόψιν ότι δεν ξέρω και πολλά περί δυνατοτήτων wifi,μπορεί να είναι όλο το ερώτημα άκυρο.

Ευχαριστώ

Καλωδιο δεν μπορεις να πεταξεις???Θα σου βγει και ποιο φτηνα και δεν θα εχεις απολιες-κλοπες και το καλωδιο δεν εχει απολια μεχρι 90-100μετρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωδιο δεν μπορεις να πεταξεις???Θα σου βγει και ποιο φτηνα και δεν θα εχεις απολιες-κλοπες και το καλωδιο δεν εχει απολια μεχρι 90-100μετρα!!!

Δεν το νομίζω....φαντάζεσαι να κρεμιέμαι απο κολώνες της ΔΕΗ και να περνάω και έκτο καλώδιο?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω....φαντάζεσαι να κρεμιέμαι απο κολώνες της ΔΕΗ και να περνάω και έκτο καλώδιο?:hehe:

Απλα η υποθεση Wifi θα σου στηχισει λιγο και δεν ξερω αμα αξιζει τον κοπο φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς είναι απόσταση....αν ήταν στο ίδιο στενό,θα το έκανα με καλώδιο.Ειναι και παράξενη η διαμόρφωση για να το έκανα.Σίγουρα με τα γύρω-γύρω θα ήταν κάπου στα 200μ οπότε σίγουρα και πάλι θα είχα απώλιες.Θα δοκιμάσω την πατέντα με την κοκα-κόλα και αν δεν θα πάρω κεραίες.Μπορεί να μου έρθει ακριβά τώρα,αλλά θα έχω απόσβεση σε 3-4 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να θέσω ένα παρόμοιο πρόβλημα απόστασης

Έχω μια αποθήκη που την έχω κάνει εργαστήριο κατασκευής hardware για retro μηχανάκια.Επειδή χρειάζεται ψάξιμο πάντα για κάτι το παραμικρό,η χρήση internet είναι επιτακτική.Το σπίτι μου είναι σε απόσταση 2 οικοδομικών τετραγώνων οπότε ότι χρειαστώ τρέχω σπίτι,βλέπω στο internet και ξαναπάω.Επειδή με έχει κουράσει η όλη διαδικασία,θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν κεραίες εξωτερικού χώρου(όχι τίποτα τρελό)ώστε να επικοινωνούν μεταξύ τους.Σκέφτηκα να βάλω και άλλη dsl αλλά δεν υπάρχει τηλεφωνική γραμμή στον χώρο.Συμφέρει να το κάνω με κεραία?Υπόψιν ότι δεν ξέρω και πολλά περί δυνατοτήτων wifi,μπορεί να είναι όλο το ερώτημα άκυρο.

Ευχαριστώ

Έχω φτίαξει με ένα φίλο μου ασύρματο δίκτυο και μπορώ λόγω εμπειρίας να σου πω τα εξής. Πρώτα επιβεβαιώσαμε την οπτική επαφή μεταξύ των σπιτιών μας χρησιμοποιώντας ένα flasher και κιάλια και περιμέναμε να σκοτεινιάσει λίγο. Όπως κατάλαβες αφού το έβλεπε προχωρήσαμε στο επόμενο βήμα. Πήρα το laptop στα χέρια και μετρώντας το σήμα μέσω του Netstumbler του έλεγα πως να μετακινεί την κεραία του. Μετά έγινε το ανάποδο για τη δικιά του πλευρά και εδώ και 3 χρόνια που το έχουμε φτιάξει το δίκτυο παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα. Θα σου πρότεινα δύο yagi κεραίες την WAN-2118 18dBi από την Level One. χρησιμοποιούμε 2 access points με αποσπώμενες κεραιες.Η απόσταση είναι γύρω στα 400 μέτρα. Εννοείται βέβαια πως θέλεις ιστό και να ανεβάσεις τις τροφοδοσίες στην ταράτσα. Οι τροφοδοσίες είναι πολύ συμαντικό να είναι εντάξει αλλίως θα έχεις πρόβλημα στο link. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις power over ethernet. Το καλό με αυτή τη συνδεσμολογία είναι οτι δεν έχεις απώλειες στο καλώδιο της κεραίας και οτι ανεβάζεις μόνο ένα utp καλώδιο στην ταρατσα. Το βασικό για μένα για να πετύχει ένα link είναι η οπτική επαφή. Αν υπάρχει αυτή τότε όλα γίνονται και μάλιστα με μικρό σχετικά κόστος(γύρω στα 150ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το στήσιμο ενός wireless με 2 yagi... υπάρχουν δυο λύσεις η μία είναι να πάρεις ένα έτοιμο σετάκι με usb wi-fi το οποίο έχει στο πακέτο μια yagi όπως αυτό στα 67€...

Το άλλο είναι να πάρεις μια σκέτη usb συσκευή wi-fi, υπάρχουν ορισμένα που δίνουν ακόμα και 2W ισχύ στην κεραία τους, με συνδετήρα για εξωτερική κεραία και να φτιάξεις εσύ μια yagi κεραία, αυτό θα έχει πλάκα και θα μάθεις και μερικά πράγματα, επίσης μπορείς να παίζεις με την πόλωση και αντί για κάθετη να την βάλεις οριζόντια οπότε να είσαι σχεδόν αόρατος από routers που έχουν συνήθως κάθετη πόλωση... βέβαια το να φτιάξεις μια yagi κεραία δεν είναι και το ευκολότερο, ούτε το δυσκολότερο αλλά έχει ενδιαφέρων... θα μπλέξεις λίγο με μαθηματικά, με balanced και unbalanced ματσαρίσματα (baluns), πολώσεις, μήκοι κύματος, διατομές καλωδίων, velocity factors, σύνθετες αντιστάσεις κλπ... αν σε αποθαρύνουν οι έννοιες αγοράζεις ένα έτοιμο σετάκι, διαφορετικά με ένα πλαστικό σωλήνα, ένα μονόκλωνο ηλεκτρολογικό καλώδιο, ένα μικρόμετρο και ένα calculator και λίγο ψάξιμο στο google φτιάχνεις κεραία με τρελή απολαβή και πολύ μικρό κόστος...

Σήμερα, συμπτωματικά, παίζαμε με ένα φίλο μετά την δουλειά και φτιάξαμε μια yagi κεραία με 14 στοιχεία + οδηγό + ανακλαστήρα, με τα παραπάνω 4 πράγματα για πλάκα και την συγκρίναμε με την ενσωματωμένη κεραία μιας pcmcia wifi κάρτας και μια μικρή σπαστή omni... η μέρα με την νύχτα... η yagi έπιανε 12 διαφορετικούς router, η omni 4 και η ενσωματωμένη 2... και υπόψη ότι τα "μέτρα" ήταν στο περίπου και χωρίς balun 1:4 που χρειάζεται ο οδηγός του jagi για το καλώδιο που χρησιμοποιήσαμε... με το balun δεν προλάβαμε να κάνουμε δοκιμή, αλλά επειδή είναι το κρισιμότερο σε αυτές τις κεραίες η διαφορά θα ήταν σίγουρα μεγάλη... η κατασκευή πήρε περίπου 45 λεπτά με χαβαλέ και πλάκα...

Γενικά ενθαρρύνω το DIY...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρώτο ποστ μου έγραψα σε ένα σημείο τον αριθμό 14, αναφερόταν στα στοιχεία της yagi και όχι σε ηλικία... επίσης η "κεραία" είναι αντικείμενο, όχι άτομο... :hehe:

Φράγμα να σε δώσω links και οδηγίες να την φτιάξεις να δούμε τι απολαβή θα βγάλεις... και επειδή είσαι εσύ, όταν την φτιάξεις θα βαφτίσουμε το dbd της από το dbi της ώστε να 'χεις προβάδισμα... :hehe:

Edit...:

Πριν από λίγο συνέλαβα μια κακή υλοποίηση yagi... είναι η λεγόμενη yagi-περιστερώνας... καλή αλλά με μεγάλες απώλειες και αστάθεια σήματος...

2l1gtriebv65xn07dz99.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.