Jump to content



voltmods-pencil mods- help


armored

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

To τριμμερακι που λες καλό θα είναι να είναι πολλών στροφών και για να είναι 10Κ θα πρέπει να γράφει "103" (κοινώς 10*10^3).

Είναι κάπως έτσι :

multi-turntrimmer.png

Σχετικά με τη μέτρηση, σιγούρεψε πως μετράς τα σωστά pins...Μου φαίνεται περίεργο που μετράς παραπάνω...Η κάρτα σου σε τι φάση ήταν κατά τη μέτρηση?

Αν μπορείς ανέβασε κάποια φωτό από την κάρτα σου στην περιοχή του v-regulator....

Όσο για τα άλλα mods που λες δώσε κάποια φωτό ή κάποιο link....

Link to comment
Share on other sites

thanks felix!

την κάρτα την μέτρησα στο boot γιατί δεν μπορούσα να μπω widows έχει χαλάσει ο σκληρός.

πήρα άλλο τριμεράκι που είναι 10Κ (το μέτρησα) αλλά δεν είναι σαν αυτό στην φωτογραφία και κάνει μόνο μία στροφή.Πες μου πως μπορώ να ζητήσω εκείνο το τριμερστην φωτο!

Θα ανεβάσω φωτο όταν μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

ζήτα π.χ. trimmer πολλών στροφών/ πολύστροφο...δεν νομίζω να μην καταλάβει...μπορείς να ρυθμίσεις ακριβέστερα και μικραίνει και το περιθώριο λάθους που τυχόν θα κάνεις κατά τη ρύθμιση με υπερβολική αύξηση της τάσης...

το μέγεθος (όπως φαίνεται και στην φωτό) φαίνεται στα μαύρα τυπωμένα γράμματα δίπλα στο ρυθμιστικό του...

Link to comment
Share on other sites

ωραία πήρα τώρα ένα πιν όπως εδειξες στην φωτο.Όπω λένε οι οδηγίες για το mod πρέπει να κολλήσω το vsense στο πιν που είναι κοντά στον στον στρίφτη και το adj/ground στο μεσαίο πιν.Το πιν που μένει γιατί πρέπει να το σπάσω?

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγεις ατυχήματα...τύπου να γειώσει πουθενά και να κάνει τζιζ...

Δεν είναι απαραίτητο να το σπάσεις/κόψεις...μόνωσέ το απλά...εγώ βάζω θερμοσυστελλόμενο σε ότι θέλω να είναι προστατευμένο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είτε πάνω στο pin είτε σε κάποιο από τα πλησιέστερα σημεία, αρκεί να ακολουθήσεις το trace και να μην παρεμβάλλεται τίποτε (π.χ. αντίσταση)...

Αν δεν έχεις εμπειρία σε κόλληση...προπονήσου κάπου αλλού πρώτα..τα pins είναι περίεργα σημεία, δεν προσφέρεται χώρος, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το trace?

πιστεύω πως θα τα καταφέρω με την κόλληση.Κάνω προπόνηση μια βδομάδα σε μια άλλη πλακέτα και ομολογώ κανω καλές κολλήσεις! :smoke:

κάτσε να κάνω και κάτι μετρήσεις των volt ακόμα μέσα στα windows και σε κανα benchmark να σιγουρευτώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ψύξη! Σε ότι κάνεις φρόντισε να υπάρχει επαρκές airflow...

Για να απενεργοποιείς το mod μπορείς να παρεμβάλλεις ένα jumper σαν αυτά που έχουν οι μητρικές, ή ακόμη και διακοπτάκι...Vsense->Jumper->Trimmer->Ground

Link to comment
Share on other sites

Έχω φροντίσει για αυτό.Η μισή κάρτα ψύχεται (μαζί και το vregulator) από έναν 8 άρη που βάζει αέρα από κάτω :clap:

όσο για την απενεργοποίηση του τρίμερ εννοείς μάλλον κάτι τέτοιο περίπου

Modd_32.jpg

Modd_33.jpgmod on

Modd_34.jpg mod off

Link to comment
Share on other sites

το μεσημέρι θα ανεβάσω φωτογραφίες!

Πάντως, έχω βρει τα σημεία για το vgpu mod αλλά για το vmem mod δεν εχω βρει τα σημεία γιατί όπως είπα έχει ddr μνήμη η κάρτα και οι φώτο στο λινκ είναι για ddr2.Όπως λέει στην εικόνα για το vgpu mod θα χρειαστώ μία αντίσταση (?) των 50kohm :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.