Jump to content



voltmods-pencil mods- help


armored

Recommended Posts

Καλησπέρα.

newbie here :to_pick_ones_nose3:

Έχω πχ μια κάρτα γραφικών ή μια μητρική και θέλω να της κάνω voltmod ή pencilmod/

Πως βρίσκω σε ποια αντίσταση ή σε ποιο chip πρέπει να κάνω τα voltmods-pencil mods εκτός από το να ψάξω στο ίντερνετ κτλπ.

ΥΓ. Πολύμετρο έχω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Σε κάθε κάρτα θα πρέπει αρχικά να αναγνωρίζεις τα διαφορα εξαρτήματα...η θέση του καθενός θα σε προσανατολίσει για το ρόλο του...κατόπιν, μπορείς να ψάξεις στο google για datasheet για το καθένα από αυτά...διαβάζοντας τα γράμματα που είναι τυπωμένα πάνω τους και κάνοντας το αντίστοιχο search... (π.χ. LM324, ADP3186, UC3843B κλπ...)...με υπομονή και αρκετό διάβασμα και ψάξιμο, πιστέυω μπορείς να καταλήξεις κάπου....

Όμως απαιτεί πολλή προσοχή για να μην καταστρέψεις κάτι, αν επιχειρήσεις να κάνεις κάποιο volt-mod...αν απλά θέλεις να διαβάσεις τα ρεύματα, τότε είσαι πιο cool, αρκεί να μην γεφυρώσεις κάποια επαφή καταλάθος (λόγω αστάθειας στο χέρι σου κλπ)...

Και πάλι...υπομονή, ψάξιμο, αρκετό διάβασμα και όχι βιασύνες...Και πριν επιχειρήσεις κάτι καλύτερα να ρωτήσεις στο Lab...

Θα σε παραπέμψω στα εξής :

OCforums.com : Volt Modding & Circuitry

OCXtreme.org Forums : V-Mods

VR-Zone.com : Hardware & Voltage Modifications

XtremeSystems Forums : Xtreme Mods (Bios,Graphx & MB's Vmods, Hardware Mods)

Καλό Διάβασμα...:T:

EDIT: Με πρόλαβες...Tώρα μάιστα..έγινες πιό συγκεκριμένος...

Οι οδηγίες για το mod που βρήκες είναι 4 ποστ πιό πάνω από τις φωτογραφίες :

If your voltage regulator is an Anpec APL1581 and has five legs spreading over to the right, the bottom pin is your VSENSE pin and the pin just above that is your ADJ/GROUND pin. Connect the VSENSE to the pin on the trim pot closest to the knob. Connect the ADJ/GROUND to the pin in the middle of the pot. Bend off the remaining unused pin and throw it away. I favor using the pin above the knob because it makes more sense to turn it clockwise to increase voltage and counter-clockwise to decrease the voltage. Just be sure that the resistance of the pot is at 10K-Ohms before you connect/solder everything.

At 10K-Ohms, you'll be turning the knob at least a full 4 or 5 clockwise turns before you start noticing an increase in voltage. Just keep turning it up gradually and testing the various voltages and memory frequency adjustments. Like I mentioned in prior posts, mine capped out at 2.8V good for a 40MHz increase. Your mileage may vary.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ felix αυτό που μου λέει είναι να συνδέσω το vsense και το adj/ground σε ένα trimmer 10kohm(?)

Πως θα τα συνδέσω? Θα κολλήσω ένα καλωδιάκι στο vsense και ένα στα adj/ground και μετά τα καλωδιάκια στο trimmer?

:yes2:

Link to comment
Share on other sites

Δλδ felix αυτό που μου λέει είναι να συνδέσω το vsense και το adj/ground σε ένα trimmer 10kohm(?)

Πως θα τα συνδέσω? Θα κολλήσω ένα καλωδιάκι στο vsense και ένα στα adj/ground και μετά τα καλωδιάκια στο trimmer?

:yes2:

Σωστά, σου αναφέρει όμως και συγκεκριμένη συνδεσμολογία για να ισχύει το δεξιόστροφα->αύξηση Voltage & αριστερόστροφα-> μείωση Voltage...

Βεβαιώσου ότι το trimmer θα είναι αρχικά στα 10KΩ (κοινώς μέτρα την) για αποφυγή ατυχημάτων...:wall:

Επίσης βεβαιώσου πως έχεις το συγκεκριμένο V-regulator που αναφέρει....η κάρτα σου είναι ακριβώς η ίδια με της φωτό?

Πριν κολλήσεις οτιδήποτε βεβαιώσου πως έχεις εντοπίσει τα σωστά pins...όχι μόνο οπτικά, αλλα και με μέτρηση...μάρκαρέ τα και σιγουρέψου ότι έχεις καταλάβει τη διαδικασία ακριβώς και το τί πρόκειται να κάνεις...

Σόρρυ αν έχω κουράσει με το "πρόσεχε", "σιγουρέψου" κλπ...., αλλά πίστεψέ με η βιασύνη και το "περίπου" δεν είναι ο καλύτερος τρόπος...

...άλλωστε, πολύ σοφά λένε και: "measure twice, cut once"

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ felix

έχω το ίδιο v-requlator (APL1581) αλλά η κάρτα δεν είναι αυτής της εταιρίας!

μην ανυσηχείς δεν κουράζεις που τα λες αυτά

τώρα αν θέλω να μετρήσω τα volt που περνάνε από το πχ vsense πως θα το κάνω? η κάρτα πρέπει να είναι πάνω στο mobo με ανοιχτό το pc για να πέρνει ρεύμα ή γίνεται να μετρήσω και αλλιώς?

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με το pc να λειτουργεί, με πολλή προσοχή και ακολουθώντας τις οδηγίες στις εικόνες για τα σημεία μέτρησης του VDDR (προφανώς είναι το ίδιο με την τιμή που μετράται στο Vsense), είτε στην μπροστινή είτε στην πίσω πλευρά της κάρτας... + στο σημείο μέτρησης και - (συνηθως μαύρο) πάνω σε ένα σημείο του κουτιού σου...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με το pc να λειτουργεί, με πολλή προσοχή και ακολουθώντας τις οδηγίες στις εικόνες για τα σημεία μέτρησης του VDDR (προφανώς είναι το ίδιο με την τιμή που μετράται στο Vsense), είτε στην μπροστινή είτε στην πίσω πλευρά της κάρτας... + στο σημείο μέτρησης και - (συνηθως μαύρο) πάνω σε ένα σημείο του κουτιού σου...

μόλις το δοκίμασα και είσαι σωστός!

Link to comment
Share on other sites

thanks felix!

πάω σήμερα και λέω θέλω ένα trimmer των 10kohm.Βέβαια δεν μου δώσανε σαν αυτό της φωτογραφίας.Μου δώσαν ένα στρογγυλο με δύο pin που είναι κοντά κοντά και άλλο ένα pin που είναι μακριά από τα άλλα.Επίσης κάνει μόνο έναν γύρο εκτός αν σπάσω το pin που είναι μόνο του.Επίσης δεν ξέρω αν μου έδωσε 10kohm γιατί πάνω λέει 47K :mad:

να προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.