Jump to content



Κάηκε η μητρική;


planetman

Recommended Posts

Προχτές το βράδυ έπαιζα Far Cry 2 και μια στιγμή ακούω ένα παρατεταμένο μπιππππππππππππ από τη μητρική και ο υπολογιστής κολλάει. Δεν έδωσα σημασία, νόμιζα πως απλά κόλλησε. Αλλά το επόμενο πρωί τον ανοίγω αλλά ΔΕΝ ανοίγει. Η μητρική κάνει μπιπππππππππ για 1-2sec και μετά από 2-3sec πάλι το ίδιο. Έκανα clear CMOS και πάλι τα ίδια.

Το σύστημα είναι της υπογραφής. Κάτι την έχει παίξει αλλά πώς θα καταλάβω τι; Δοκίμασα να βγάλω τις μνήμες και πάλι τα ίδια κάνει η μητρική. Το κακό είναι πως δεν έχω 2ο επεξεργαστή κτλ. και άλλα εξαρτήματα για να κάνω δοκιμές. Υποπτεύομαι πως τά' παιξε η μητρική. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο;

:help1::help1::help1:

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΙ bios εχεις?Αν ναι κυκλοφορει στο νετ εγχειριδιο που αναφερει το σημαινει ο καθε ηχος...(πχ αλλος ηχος ειναι για προβλημα με τις μνημες,αλλος για προβλημα με επεξεργαστη κλπ)..λογικα όμως αφου η μητρικη ειναι σε θεση να τσεκαρει για προβλήματα,πρεπει να ειναι καλα...(εδω παρε την γνωμη και πιο εμπειρων φιλων)

Link to comment
Share on other sites

αν ήταν επεξεργαστής δεν θα έκανε κανένα μπιπ θα δούλευαν μόνο τα ανεμιστερακια κάπου στο manual αναφέρει τι σημαίνει κάθε συνδυασμός από μπιπ. Με επιφύλαξη θα πω ότι μάλλον είναι VGA αν έχεις καμία άλλη ή αν έχει η mobo δοκίμασε την

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου από ότι διαβάζω στο manual σου έχεις πίσω ένα panel με δυο extra usb και 4 led τι ποια led βλέπεις εκεί ανάμενα

τα led έχουν την παρακάτω σειρά όποτε πες μου αριθμούς

1 2

3 4

θέλω και χρώμα red green

Link to comment
Share on other sites

σου επισυνάπτω τα σχόλια του manual

D-Bracket™ 2 is an external USB bracket integrating four Diagnostic LEDs,

which use graphic signal display to help users understand their system. The LEDs

provide up to 16 combinations of signals to debug the system. The 4 LEDs can debug

all problems that fail the system, such as VGA, RAM or other failures. This special

feature is very useful for the overclocking users. These users can use the feature to

detect if there are any problems or failures.

D-Bracket™ 2 supports both USB 1.1 & 2.0 specification

post-194-1416073719,6817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

kingrim, αυτό που λες όντως υπάρχει αλλά κοίτα να δεις, κόλλησε το μυαλό μου και δεν το σκέφτηκα. Το απόγευμα που θα πάω σπίτι να κοιτάξω να δω ποια λαμπάκια ανάβουν... :whip:

Link to comment
Share on other sites

ή vga (πιθανότερο) ή μνήμες, όπως είπε και ο μάστορας από πάνω, αφου κάνει μπιπ η μητρική μάλλον είναι καλά. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις με άλλα parts αν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμως περίεργο να έγινε οτιδήποτε ξαφνικά; Το σύστημα δούλευε έτσι όπως το είχα για πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα. Την κάρτα την δούλευα ελάχιστα ανεβασμένη...

Link to comment
Share on other sites

φίλε πες μας μόλις βγάλεις κάποιο συμπέρασμα, αλλά ο ήχος είναι για τον εντοπισμό του σφάλματος!!!! να χαίρεσαι που κάνει και ήχο και σου προσδιορίζει το πρόβλημα!!! αλλά τα διαγνωστικά τα LED της MSI σου λύνουν τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ίντερνετ σπίτι, γι' αυτό καθυστερώ να απαντήσω. Λοιπόν, οι εξελίξεις είναι λιγάκι αλλοπρόσαλες.

Γυρνάω εχθές στο σπίτι και ακούω έναν γνώριμο θόρυβο, ναι ήταν ο θόρυβος που κάνει ο υπολογιστής μου όταν είναι ανοιχτός. HTAN ANOIXTOΣ! Ανοίγω την οθόνη και το σύστημα ήταν σταματημένο στο σημείο που πατάς delete για να μπεις στο bios και μου έλεγε να φτιάξω τις bios ρυθμίσεις επειδή έκανα clear cmos. Φτιάχνω τις ρυθμίσεις όπως πριν overclocking κτλ. μπαίνω στα windows και όλα δουλεύουν ρολόι από τότε.

Μπορείτε να μου πείτε τι συμβαίνει; Με δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

μου έχει συμβεί σε εποχή athlon 900. μια μερά νεκρο, χωρις καν μπιπ, μετά όλα καλα... ή κάτι ετοιμάζεται να τα παίξει, ή κάποια υγρασία τόσο μικρή που δεν έκανε ζημιά και από κεί και πέρα πάμε σε μαγνητικά πεδία και ηλιακές κοιλίδες :nerd: μένεις κοντά σε υποσταθμο? (αυτό μου είχαν πει τότε) :jester:

Link to comment
Share on other sites

αυτό που συμβαίνει κατά την γνώμη μου σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ένα mini hardware reset

όπως γνωρίζουμε τα ψηφιακά ηλεκτρονικά λειτουργούν αναγνωρίζοντας κάποιες τιμές ηλεκτρικής ενέργειας σαν low ή hi το γνωστό 0-1.

Είναι πολύ πιθανό κάποια πύλη κάποιου ολοκληρωμένου να έχει ''κολλήσει'' σε μια κατάσταση και να μην μπορεί να την αλλάξει. Όπως είναι επίσης γνωστό τα ψηφιακά ηλεκτρονικά αν χάσουν την πηγή που τα τροφοδοτεί δεν μπορούν να κρατήσουν καμία κατάσταση και επιστέφουν στην αρχική τους (Να και ο λόγος που δεν μένουν δεδομένα σε μνήμη ram).

Έχοντας τα παραπάνω δεδομένα μπορούμε να υποθέσουμε ότι ηλεκτρική ενέργεια μικρής έντασης που είναι αποθηκευμένη σε πυκνωτές ή κάποιος στατικός ηλεκτρισμός μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μηδενίζει επιτρέποντας σε κάποια ''κολλημένη'' πύλη να επιστρέψει στην εργοστασιακή της κατάσταση όποτε και να μας λύσει την βλάβη.

Αυτό μου έχει τύχει κάποιες φορές και στην δουλεία όπου κάποια κινητά δεν άναβαν και μετά από αφαίρεση της back up μπαταρίας πάτημα του power on για κάποια sec χωρίς την εξωτερική μπαταρία ανάβουν

εμένα μου έχει τύχει ποιο συχνά να μην κάνει βιος ρεσετ αν δεν βγάλω την παροχή του ρεύματος από την ΜΟΒΟ

σας έπρηξα :Ρ

αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.